Zamanında ödensin uyarısı

Antalya Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, Çiğ Süt Desteği Ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zamanında ödensin uyarısı
16 Haziran 2020 - 08:00

Tarım Ve Orman Bakanlığınca Çiğ Süt Desteği Ödemelerine İlişkin Usul ve Esaslar’ın kamuoyuyla paylaşıldığını belirten Başkan Ekin, “Çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesi için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için ayrılan ödenekten karşılanacak. Bakanlık tarafından aktarılan para banka aracılığıyla ödemeye dönüşecek. Çiğ süt desteklemesi, ürettiği çiğ sütü Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren süt işleme tesislerine satan ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık kaydettiren bir yetiştirici-üretici örgütüne üye olan yetiştiricilere gerçekleşecek” dedi. Çiğ sütü, üretici örgütleri aracılığıyla süt ürününe çevirerek Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne satan üreticilerin de desteklemelerin dışında kaymayacağını aktaran Ekin, “Bu arkadaşlarımız için gerçekleştirilen desteklemede 1 kilogram süt ürünü eş değeri süt miktarı esas alınacak” diye konuştu.

Ekin, “Çiğ süt desteklemesinden yararlanacakların işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanların TÜRKVET'e kayıtlı olması şartı aranıyor. Ayrıca süt soğutma tankları, süt toplama merkezleri ve süt dolum tesislerinin yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyup-uymadıkları kontrol edilecek. Destekleme ödemeleri üreticinin hesabına yatırılırken haciz-icra, temlik ve benzeri işlemler söz konusu olmayacak. Haksız yere desteklemelerden yararlananlar, tespit edilmeleri halinde 5 yıl boyunca tüm desteklemelerin dışında tutulacak” dedi.

Zamanında ödensin vurgusu
ödemelerin zamanında yapılması gerektiğini de aktaran Ekin, “Süt alım ve destekleme primlerinin arttırılması gerekiyor. Süt destekleme primleri önce arttı sonra düştü. Süt hayvanları kesime gidiyor ve böyle giderse süt üretimi sekteye uğrayacak. Yem fiyatları her geçen gün artıyor. Bunun yanında veteriner masrafları, elektrik ve su masrafları da ekleniyor. Haliyle üreticinin eline para kalmayınca üretici, üretimi terk ediyor. Sektörü ayakta tutmak istiyorsak süt primleri 15 kuruştan en az 30 kuruşa, 1 litre sütün de en az 2 lira 70 kuruşa çıkarılması, destekleme primlerinin zamanında ödenmesi gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum