Yoksulluk daha da artacak

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yoksulluk sınırı araştırmasının Temmuz ayına ilişkin oranlarını değerlendirirken “Yoksulluk artıyor” dedi.

Yoksulluk daha da artacak
06 Ağustos 2020 - 07:00

Başkan Mehmet Balık, salgın sürecinin de etkisiyle tüketim talebinde hissedilen azalışa rağmen enflasyonun yükselişini sürdürmesinin yoksulluğu daha da arttırdığını söyledi.

Antalya’da uzun yıllar sendikacılık yapan ve aynı zamanda Antalya büyükşehir Belediyesi’nde Daire Başkanı olan Mehmet Balık, “Açlık sınırı Temmuzda bir önceki aya göre 33 lira azalarak 2 bin 892 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 91 liralık artışla 7 bin 510 liraya çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 58 liralık artışla 10 bin 404 liraya yükseldi.Temmuzda açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında azalırken, gıda dışı harcamalarda yüzde 1,2 oranında artış yaşandı, her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırında da yüzde 0,6 oranında artış kaydedildi. 2020 yılının ilk yedi aylık döneminde ise açlık sınırı yüzde 6,8, gıda dışı harcamalar yüzde 5,7, yoksulluk sınırı ise yüzde 6 oranında artış gösterdi. Temmuz 2020 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 10,1, gıda dışı harcamalar yüzde 11,6, yoksulluk sınırı da yüzde 11,2 oranında yükseldi” şeklinde konuştu.
 
Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının temmuzda 2 bin 925 liraya gerilemesinde, meyve, sebze, süt yoğurt, un ve zeytin gibi   gıda ürünlerinde yaşanan fiyat düşüşleri belirleyici oldu” diyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak 10 bin
344 liradan, 10 bin 402 liraya yükseldi. Ocak-Temmuz döneminde yüzde 6 oranında artış kaydedilen yoksulluk sınırında son bir yılda ise 11,2 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında temmuzda bir önceki aya göre 58 lira artış olurken, son bir yıllık artış ise bin 47 lirayı buldu” açıklamasında bulundu.
 
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum