logo

‘YİYİN GARİ’

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ıspanak zehirlenmeleri konusunda yaptığı açıklamada, “Antalyalıların içi rahat olsun” dedi.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’nde yedikleri ıspanaklardan dolayı 196 vatandaşın zehirlenmesi ülke genelinde ıspanak konusunda vatandaşların tedirgin olmasına neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Antalya Ziraat Odası Başkanı Alp, “Konuyla ilgili raporlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından tamamlandı. Zehirlenme vakalarından sonra ıspanaklardan alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapıldı ve akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmadı. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvar ortamında yapılan analizlerde yabani otlarda ‘atropin ve scopalamin’ maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır” dedi.

Alp,”Medyaya yansıyan zehirlenme vakaları, söz konusu bölgelerde çalışan tarım işçilerinin yanlış otları toplamasından kaynaklanıyor. Bu konuda, işçilerin bilgilendirilmesi önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Bir de tarım sektöründe çok fazla Suriyeli işçi çalıştırıldığına dair duyumlarımız bulunmakta. Bunlar, bu coğrafyanın üretim koşullarını, şartlarını ve ürünlerini maalesef tanımamaktadır. Bu konuda da yetkililerimizi göreve davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Denetimler sıkı tutuluyor
Vatandaşların içini  rahatlatacak değerlendirmelerde de bulunan Alp, “İlimiz genelinde gerçekleştirilen ıspanak üretimi her aşamasında denetimlere tabii tutulmaktadır. Bu konuda, vatandaşlarımız gönlünü ferah tutsun. Hem Tarım İl Müdürlüğü hem üreticinin ziraatçileri ve ilgili mesleki kurum-kuruluşlar olmak üzere üretimde ince elenip sıkı dokunmakta. Ayrıca ürünün halka ulaşmadan önce son denetim noktası olan toptancı halinde de denetimler sıkı tutulmakta, diğer tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi ıspanaklardan da alınan numuneler laboratuvar ortamında gerekli incelemelerden geçmektedir. Yine, altını çizerek belirtmek isterimki Antalya, sebze-meyve üretimi konusunda bir ihracat merkezi konumunda olduğu için söz konusu denetimlerde bir aksama olması asla düşünülemez. Tüm bu tablodaki etkenleri ve denetimleri bir araya getirdiğimiz zaman vatandaşların diğer ürünlerimizde olduğu gibi ıspanak konusunda da tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum katiyen bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Üreticiyi mağdur etmeyelim

Yaşanılan küçük sıkıntının üreticileri büyük oranda olumsuz etkileyeceğini de sözlerine ekleyen Alp, “Devede kulak kalır misali gerçekleşen bir olay nedeniyle ıspanak üreticisinin ateşe atılmasını da doğru bulmuyoruz. Ispanak üretimi, sadece zehirlenme vakalarının görüldüğü illerimizde değil, uygun iklim koşullarını barından birçok kentimizde gerçekleşmekte. Bu nedenle, tarım işçilerinin neden olduğu bir sıkıntıdan ötürü, tüm ıspanak üreticilerimizi ateşe atmaya gerek yok.  Üstüne basa basa tekrarlıyorum. Ispanakta bir sıkıntı yok. Hadisenin nedeni işçilerin bilinçsiz olmasıdır. Zaten üreticilerimiz ekonomik açıdan zor bir dönemden geçiyor. Bu zorlu dönemde, bu tarz spekülasyonlara izin vererek üreticimizi, üretimden kaçırmamalı, ülkemizi üreten değil tüketen ülkeler arasına sokmamalıyız. Bizler zaten üreticileri her açıdan kontrol altında tutuyoruz. Bu mesele nedeniyle üreticilerimizin mağdur olmaması çok önemli bir husustur” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ