Nilay Küçükçınar

Nilay Küçükçınar


ÜÇ S KURALI

24 Kasım 2020 - 15:24

                Hayatımızın giriş gelişme ve sonuç bölümlerinde ailelerimizin bize öğrettiği kuralların başında akrabalarımız, ailemiz ve dostluklarımız gelir. Hele ki 80’lerin 90’ların çocuğu iseniz bayramlarda el öpmek sizin için çok değerli olacaktır. Hastalıkta, mutlulukta hep bir arada olmak bizim kültürümüzde paha biçilemez bir durumdur. Birlikte ağlamayı birlikte gülmeyi birlikte aktiviteler yapmayı, köyden gelen erzakı birlikte tüketmeyi seven bir toplumuz. Birlikte pikniğe gitmeyi, birkaç aile tatile gitmeyi çekirdek aile olarak takılmaktan daha huzurlu gelirdi. Sevdiğimiz insanlarla tahmin bile edemeyeceğimiz uzun yolculuklara çıkmayı isterdik. Bu yüzden ‘S’ mizden biri ‘Seyahat’ tır.
                Biz ilkokul aşkımızı bile unutmayan ona yazdığımız mektupları onun bize verdiği hediyeleri saklarız. Mahallede mahalle de hoşlandığımız kızın sokağından bile geçemezdik. Laf söz olmasın da rahatı keyfi kaçmasın diye. Mahallede ki teyzelerimize amcalarımıza yardım etmek için yarışır, koşardık. Pazar arabalarını, poşetlerini hemen ellerinden alıp evlerine kadar eşlik ederdik. O yürüyüş mesafesinde edilen sohbetle beraber hüzünlenip beraber neşelenirdik. Evlerinde bize ikram edebilecekleri ne varsa hemen hazırlayıp kapıda ikram ederlerdi. Ayakta yemek günah diye de hemen tabure çıkartırlardı kapının arkasından. Soluklanmamız için önce ya buz gibi bir ayran veya şerbet ikram ederlerdi. İş yerlerimizde durumu kötü olanlara destek olur, onun rencide etmeyecek şekilde yardımlar toplanırdı. Birliktelik en üst düzeydeydi. Bazen işverenin maddi durumu sıkıntıya girer, ekmek yediğimiz yere ihanet etmemek için maaşlarımızı eksik alırdık. Bazen almaz ertelerdik. Alt üst ilişkisine bakmadan taşın altına elimizi hep birlikte koyardık. Bayramlarda birbirimize hediyeler alırdık. Kimse kimsenin evine boş gitmezdi. Çocuklara harçlıklar verilirdi. Belki de hala bunları yapanlar veya yapmaya çalışanlar vardır ama bu sayı o kadar azaldı ki bayram tatili hafta sonu ile birleşse de tatile gitsek moduna girdik. Bu yüzden ‘S’ mizden diğeri ‘Sevgi’ dir. Bu sevgimizi kültürümüzü unutmayalım.
                Her şeyin başı… o olmadan ne kazanılan paranın ve yaşanılan hayatın bir önemi var. Şimdi siz para olmadan ne yapılabilecek ki diye bilirsiniz. Belki bazı durumlarda haklılık payınız vardır. Ama genellikle değil. Bu duruma en güzel örnek ise Sakıp SABANCI’ dır. Kayseri doğumlu ünlü iş adamının maddi durumu ne kadar iyi olmuş olsa da oğluna hiçbir faydasının olmadığını her konuşmasında dillendirmiştir. Elindeki tüm imkânları denemiş ama başarılı olamamıştır. Bu günümüzde de lütfen sağlığımıza dikkat edelim. Hele ki bu günümüz belası covid-19 tehdidine karşı alabileceğimiz önlemleri artıralım. Bunlar bizim elimizde olan şeyler. Maske takmamız yakışıklığımızdan veya güzelliğimizden hiçbir şey kaybettirmez ama sağlığımızdan ettirebilir. Temizliğimize önem verelim. Herhangi bir yere dokunduğumuzda mutlaka ellerimizi yıkayalım. Mümkün olduğunca kapalı mekânlardan kamu dairelerinden, bankalardan uzak duralım. Hepsi kendi sağlığımız için… Son ‘S’ mizde ‘Sağlık’tır.
                Sağlıklı günler Antalyalılar…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum