Nilay Küçükçınar

Nilay Küçükçınar


DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ!

20 Kasım 2020 - 10:48

1954’ten beri her 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. 1959’da Çocuk Hakları Bildirgesi’nin yayınlanması ve 1989 yılının 20 Kasım’ında ise Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edilmesi, bugünün tarihsel önemine de işaret ediyor.
İkinci Dünya Savaşı’nın çocukları maruz bıraktığı şiddet ve felaket olayları göz önünde tutularak, Bildirgede çocukların öncesinde ve sonrasında özel korunmaya ve bakıma ihtiyaçları olduğuna değinilmiştir. Buna göre, çocukların gelişimleri için tüm imkânların sağlanması temel ilke olarak kabul edildi.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin birinci maddesine göre, erken yaşta reşit olma durumu hariç 18 yaşına kadar her insan, çocuk olarak kabul ediliyor. Sözleşmenin ikinci maddesinde yer alan; Sözleşme ile tanınan tüm haklar, “ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle hiçbir ayrım yapmaksızın” her çocuğa tanıyor.
Günümüzde yaşanılan her çatışma ve savaş, en çok çocukları etkilemektedir. Dünyanın birçok yerinde bu çocuklar göç etmeye zorlanıyor ve kendilerine yuva bulabilmek için denizleri aşarak umut arayışına giriyor. Bilinmeli ki bu çocuklar tehdit olarak görülürken kimse sormadı onlara seçimlerini, kontrol onlar da bile değildi.
Türkiye’de özellikle kız çocuklarının maruz kaldığı, çocuk hakkı ihlali ise çocuk yaşta evlenmeler. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, 2019 yılında yapılan evliliklerin %3,1’ i 16-17 yaş grubu kız çocukları ile yapıldı. Çocukların cinsel istismarı hakkında açılan davalardaki yüzdeliğe ise yazmaya elim varmıyor.
Demiş ki M.Kemal ATATÜRK; “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”
Toplumun neşesi ve mutluluğun kaynağı olan çocuklar, masumiyetin, saflığın ve güzelliğin timsalidir. Çocuk bugünün yarını, yarının umududur. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu olsun…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum