Aysu Dursun

Aysu Dursun


Düşüncesiz Tüketim

20 Kasım 2020 - 10:48

Kısıtlamaların geri gelmesiyle beraber normalleşme sürecini ne yazık ki geride bırakmış gözüküyoruz. Tekrar evde kalmamız gereken bu günlerde hep beraber bir öz eleştiri yapmaya ne dersiniz?

Önceki aylarda yasaklar dahilinde uzun bir süreyi evde geçirmiştik. Dışarı çıkmıyor, kafelerde arkadaşlarımızla buluşmuyor, ulaşıma para harcamıyorduk ama yine de o para harcanıyordu. Stresli bir süreç geçirdiğimiz doğru ama bu stresle başa çıkma yöntemimiz yanlıştı. Pandeminin ilk zamanları daha yasaklar bile ortada yokken ortaya çıkan bir söylenti herkesi marketlere yönlendirmişti. İnsanlar normal zamanda kendilerine 1 yıl yetecek ürünleri 1 günde almışlardı. Herkes korkmuştu ve ne yapacağını bilmiyordu. Olayların nasıl ilerleyeceğini hiçbirimiz bilmiyorduk o yüzden bunu yapan insanlar kendilerince doğru olduğunu düşünebilirlerdi hatta gerçekten doğru da olabilirdi ama olmadı.

Erzak depolama olayını atlatıp evde vakit geçirme sürecine kendimizi alıştırmaya çalıştığımızda da başka tüketimler ortaya çıktı. İnsanlar bu kadar uzun süre evlerinde kalmaya alışık değildi. Herkesin öyle ya da böyle bir yaşam temposu vardı ve bu tempo birden bire yok olmuştu. Kimse ne yapacağını bilmiyordu ve çoğu kesim kendini hobi alışverişine adadı. Yapbozlar, boyama kitapları, oyunlar... normalde bunlarla ilgisi olmayan insanlar bile vakit geçirmek adına bu ürünleri satın almaya başladı. Kimi kullandı kimi yüzüne bile bakmadı. Daha sonra normalleşme sürecine girildi. Kafeler açıldı, dışarı çıkmak serbestleşti ve tüketimimiz aynı şekilde devam etti hatta hiçbir zaman azalmadı her zaman artış gösterdi.

İhtiyaçtan mıdır? Bazı şeyler evet ama genele vurunca bunun cevabının hayır olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ihtiyacımız da yoksa neden içimizdeki her şeyi tüketme duygusuna dur diyemiyoruz?

Görünen o ki tekrar evde kalmamız gereken zamanlara geldik. Bu seferki evde kalma sürecinizde tüketim yapmadan önce kendinize bir sorun gerek var mı diye. Can sıkıntısından, yapacak bir şey bulamamaktan tüketime yönlenmeyin hemen. Kalabalık bir ailedeyseniz oturun sohbet edin, birbirinizle diyalog kurun; uzun zamandır kendinize ayırmak istediğiniz zamanı kendinize ayırın ve bundan mutluluk duyun; yeni bir kitaba başlayın, arkadaşlarınızla okuduğunuz kitabı tartışın; izlemek istediğiniz o filmi artık izleyin ve daha yapmak istediğiniz bir sürü şeyi artık yapabilirsiniz. Tüketime yönelmeden önce kendinizi birkaç dakika kadar sorgulayın ve kendinize dürüst olduğunuz sürece cevabınız sizi daha güzel bir yere götürecektir. Evde kalalım, mutlu kalalım. Bu zorunlu süreci hep beraber atlatırken gereksiz tüketime de dur diyelim.

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Nida öner
  4 gün önce
  Çok güzel yazmışsınız kesinlikle katılıyorum size bu süreci daha iyi atlatabilmek adına yazdıklarınızı dikkate alacağız
 • Serap Kereci
  4 gün önce
  Tebrikler Aysu Dursun yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum
 • Filiz Kaplan
  4 gün önce
  Tüketmeden önce düşünmeye yönlendiren eğitici bir yazı tesekkurler Aysu hanım