Aysu Dursun

Aysu Dursun


Bir Fotoğraf Bir Nesil

24 Kasım 2020 - 15:24

Genellikle 2000den sonraki nesil teknolojinin rahatlığını daha iyi kavramış ve o rahatlıktan başka bir şey bilmez olmuştur. Onlar bu dünyaya geldiğinde teknoloji zaten belirli bir seviyede ilerlemiş ve hayata kolaylık katmıştı ama ondan önceki nesiller bu kolaylığın ne zorluklar sonrasında geldiğini biliyordu.

Bu nesil farkının teknoloji görüşünü ortaya çıkartan en belirgin olay fotoğraftır. Günümüz teknolojisinde fotoğraf çekmek oldukça kolay olduğu için teknoloji nesli gördüğü her şeyin fotoğrafı çeker olmuş hatta aynı fotoğraftan birkaç tane bulundurmuştur. 

Diğer taraftan fotoğraf çekmenin emeğini, her bir fotoğraf karesinin renklenmesi için nasıl beklediğini bilen nesil, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin eski zamanların zorluğunu bildiğinden daha dikkatli davranıyor. 

Ben de teknoloji ile büyüyen nesildenim. Telefonumda aynı manzaranın birden çok fotoğrafı bulunmakta. Peki neden? Çünkü bana bu seçenek sunuldu ve hiç sorgulamadan biriktirmeye başladım. 1 yıl içinde çektiğim fotoğraf sayısının 12 bin olduğu zamanlar bile oldu. Kendime neden diye sordum, cevabım ise alışkanlıktı. Teknolojinin kolaylığına alışmış yokluğunu pek bilmiyordum ve bu alışkanlık neslimin getirdiği bir şeydi. Nesil farkını anlamak için bir fotoğraf bile yeterdi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum