"Yaşatmak için yaşamalıdırlar"

Prof. Dr. Nursel Şahin, “Covid 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdeleyle anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur” dedi.

"Yaşatmak için yaşamalıdırlar"
18 Eylül 2020 - 07:00

Antalya Tabip Odası tarafından “Yönetimiyorsunuz Tükeniyoruz Haftası” etkinlikleri kapsamında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Onlarca oda üyesi ve sağlık çalışanın katıldığı basın açıklamasına STK’lardan da destek geldi. Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Antalya Eczası Odası, Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası ve Antalya İnşaat Mühendisleri Odası sağlıkçılara destek verdi.
 
“Kapatılsın” çağrısına yanıt
Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı- için kamuoyu ile paylaşmasının evrensel, yasal ve etik sorumluluğu olduğunu belirten Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Şahin, “Covid 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdeleyle anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur. Kaybettiklerimizin anısına saygı göstermemizin ihanet olarak nitelenmesi, TTB'nin kapatılmasının istenmesi kabul edilemez. Hekimler ve sağlık çalışanları bu ödevlerini yerine getirirken kendi sağlıklarının, yaşamlarının korunmasını sağlayacak koşulları beklemek de en doğal haklarıdır. Yaşatmak için yaşamalıdırlar. Bu hakların sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması, önlemlerin alınması, uygun çalışma ortamlarının oluşturulması. emeklerinin karşılıklarının sağlanması ise devletin asli sorumluluğudur” değerlendirmesinde bulundu.  

“Günde 400-500 yeni vaka tespit edilmekte”
Salgının şiddetlenerek devam ettiğini aktaran Prof. Dr. Şahin, “Resmi rakamlara göre bugüne kadar 296 bin vatandaşımız hastalanmış ve 7 bin 249 vatandaşımız vefat etmiştir. Sağlık çalışanları arasındaysa hasta sayısı 30 bini bulmuştur. 31 hekim olmak üzere 91 sağlık çalışanı ne yazık ki bu mücadelede kaybedilmiştir. Pandemi sürecinin şeffaflıkla yönetilmemesi ve bu nedenle kesin rakamlara ulaşılamamakla birlikte sahada çalışan meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre Antalya'da da halen yaklaşık 4 bin 500 covid pozitif vaka fılyasyonda yani evlerinde izlenmekte olup son dönemde günde 400-500 arası yeni yaka tespit edilmektedir. Ayrıca bir meslektaşımızı da Covid-19 nedeniyle kaybetmiş olmanın acısını yaşamaktayız. Resmi rakamlar göz önüne alındığında oransal olarak toplumdaki bireylere göre sağlık çalışanlarının 10 kat daha fazla hasta olduğu görülmektedir. Bu da açıklıkla gösteriyor ki Covid- 19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığıdır ve bu konuda gerekli hukuki süreç hızla yürütülmelidir” diye konuştu. 

“Korunacaklarını bilmek istiyorlar”
Tüm dünyada salgının halen devam etmesinin temel nedenini, “Merkeze halk sağlığı ve bilimi değil de ekonomik gerekçeleri alan yaklaşımdır” cümlesiyle izah eden Prof. Dr. Şahin, sözlerine şöyle devam etti:
“Hiçbir salgın sadece vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Kamusal sağlık otoritesi şu anda maske, mesafe ve el hijyeni uyarıları dışında bütün alanlardan kendisini çekmiştir. Covid-19 yayılımından sadece yurttaşların suçlu olduğu algısı yaratılmaktadır. Bireysel tedbirler ancak merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici, halkın sosyal gereksinimlerine çözüm getiren kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olacak ve sonuç verecektir.  Hekimler ve bütün sağlık çalışanları ölüm-kalım savaşına dönüşen Covid-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını ve korunacaklarını bilmek istiyor. Salgınla mücadeleyi sürdürürken kendi sağlığımızın, hastalığı sevdiklerimize ve diğer hastalarımıza taşımanın, yaşamımızı kaybetmemiz durumunda geride bıraktıklarımızın geleceğinin kaygısını yaşamak istemiyoruz. Yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermeleri zorunluluktur. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız.”

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise “Bu açıklamaların amacı bizleri etkin kılmak değil. Bizler zaten etkiniz. Halk sağlığına hizmet için yemin ederken, karşılığında bunun yapılmaması için atılan her türlü adımı kabul edemeyiz. Bu gerekçeyle bin 235 eczaneyiz. 3 bin 500 çalışanımız var. Hiçbir zaman maddi gerekçeler ya da diğer sebeplerden ötürü bir hizmet sunumuna gitmedik. 7/24, canla başla kendimizi hastalığın önüne koyarak hizmet etmeye çalıştık. Biz canımızı ortaya koyuyarsak, hastalık için buradaysak devamında da halkımız için çalıştığımızı ortaya koymak zorundayız. Siyasal söylemler bizler için değil. Bizler meslek odalarıyız.  Meslek odalarının halk sağlığının dışında bir hizmeti yoktur. Ötesini düşünen halk sağlığına zarar verecektir” şeklinde konuştu. 

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum