logo

Uysal’a sorunlarını anlattılar

Antalya Oto Galericiler Odası Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Esnaflarımızın sorunu için temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar,  yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı ziyaret etti. Ziyarette, galerici esnafının yaşadığı sorunlar dile getirildi.

Pazar daraldı
Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal’ı makamında ziyaret ederek esnafın sorunlarını dile getiren Başkan Çağlar, “Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019’un 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,66 daralarak 239 bin 317 olarak gerçekleşti. Ocak-Ağustos 2019’da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,66 azalarak 239 bin 317 düzeyinde gerçekleşti. Toplam pazarda geçen yılın 8 ayında 440 bin 428 satış yapılmıştı. Bu yılın 8 ayında 2018’in aynı dönemine göre otomobil satışları yüzde 43,94 azalarak 193 bin 320, hafif ticari araç satışları ise yüzde 51,86 gerileyerek 45 bin 997 düzeyinde gerçekleşti. Toplam pazarda ağustos ayında ise 26 bin 246 araç satıldı. Bu rakam geçen yılın ağustos ayında 34 bin 346 düzeyinde bulunurken, bu da otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 23,58 küçüldüğünü ortaya koydu. Ağustos ayı sonunda otomobil pazarı segmentinin yüzde 86,26’sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu” bilgilendirmesinde bulundu.

Çağlar, “Pazardaki daralma nedeniyle esnafın işlerindeki düşüş büyük oranda arttı. Galericilerimizin büyük çoğunluğu Muratpaşa ilçesi sınarları içerisinde yer alıyor. Bu nedenle sorunlarımızı anlatmak için sayın Başkanımızı ziyaret ettik. İşlerin düşüşüyle birlikte ikinci el piyasasında yer alan esnaflarımız, artan girdiler karşısında zor duruma düştü. Dükkan kiraları, asgari ücret ve sigorta masrafları, araçların bakımları ve diğer kalemler büyük oranda yükseldi. Ayrıca esnafımızın ilçe sınırları içeresindeki yer sıkıntısı da gün geçtikçe artamakta ve buna ilavaten artan girdiler içinde ilan-reklam vergileri de önemli bir yer tutmakta. Bu nedenle Başkanımızdan ilan-reklam vergilerinde esnafımıza yönelik bir düzenleme talep ettik. İnşallah bu noktada olumlu sonuçlar alacağız” diye konuştu.

Vergi ve yer sıkıntısı

İlan-reklam vergilerinin esnafı zor durumda bıraktığına işaret eden Çağlar, “Esnafın iş durumu ortada. Özellikle döviz kurundaki oynama sonrası zaten işler yavaştı. Tam ÖTV ve KDV indirimi bitti diye seviniyorduk ki bu kez de sıfır araç satışlarında indirimli kredi paketi devreye girdi. Bu gelişmeler ikinci el piyasasının daha da yavaşlamasına neden oluyor. Esnaf şu an ayakta kalma savaşı veriyor. İlerleyen dönemlerde hükümetten bu konuda bir çalışma yapılacağını umut ediyoruz. Bir taraftan bu beklentimizi devam ederken diğer taraftan da yerel yönetimlerimizi ziyaret edelim ve sorunlarımızı kendilerine aktarmak istedik. Sayın Başkanımıza ilçede yer alan esnaflarımız için tabela vergilerinin yüksek bulunduğunu aktardık. Kendileri bize her konuda yardımcı olacaklarını söylediler. Umarım ziyaretimizin esnafımızın ekonomik durumu üzerine olumlu yansımaları olur” ifadelerini kullandı.
Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ