Üreticiyi sel vurdu

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, yaşanan sel felaketinin üreticiyi çok zor durumda bıraktığını kaydederek, devletin acilen nakdi yardımda bulunmasını istedi. Şahin, yapılan yardımların iyi kontrol edilmesini ve alakasız insanlara verilmemesi gerektiğin de altını çizdi

Üreticiyi sel vurdu
15 Aralık 2020 - 17:01


  Antalya ve ilçelerini etkisi altına alan yoğun yağış ve fırtına yine üreticiyi vurdu. Özellikle doğu ilçeleri Aksu, Serik, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa bölgesindeki seralar ve ekili alanlar su baskınına uğradı. Domates, biber, patlıcan ve çilek ekili alanlar ciddi oranda zarar gördü. Ekonomik kriz yüzünden zor günler yaşayan ve borç içinde yüzen üretici, bu kez sel mağduru oldu.

  “Acilen tespitler yapılmalı”

  Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, yaşanan sel felaketinin üreticiyi çok zor durumda bıraktığını kaydederek, devletin acilen nakdi yardımda bulunmasını istedi. Şahin, “Bakanlık yetkilileri, Tarım İlçe Müdürlükleri ve ziraat odaları tarafından acilen tespitler yapılmalıdır. Artık devlet bu saatten sonra zaten çok zor durumda olan üreticinin zararlarını karşılamak durumundadır. Buna dair Tarım Sigortaları Merkezi (TARSİM) çok ciddi bir çalışma yapmalıdır. Sigortalılar zaten bir şekilde zararlarının karşılığını alabilir. Ama diğer zor durumda kalan çiftçiler de kesinlikle unutulmamalı. Devlet bu konuda elinden gelen tüm yardımı yapmak durumundadır” dedi.

  “Nakdi yardım şart”

  Pandemi döneminde zor durumda olan ve ayakta kalma mücadelesi veren üretecinin yaşanan bu son sel felaketiyle tamamen bittiğini iddia eden Şahin, “Zaten boğazına kadar borçlu olan çiftçi, zorlukla üretim yapmıştı. Yaşanan bu son sel felaketi de bunun tuzu biberi oldu. Bu insanların acilen desteğe ihtiyacı var. Ancak bu kesinlikle borçların ötelenmesi ve borç verme şeklinde olmamalı, tamamen nakdi yardım yapılmalıdır. Bu insanlara sanki üretim yapmışlar gibi nakdi yardım katkısı verilmelidir” diye konuştu.

  “Hak eden almalı”

  Yapılan yardımların iyi kontrol edilmesinin ve alakasız insanlara verilmemesi gerektiğinin de altını çizen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan sel felaketiyle ilgili yerinde tespit yapılmalı, gerçekten hak edenlere yani sadece zarar görenlere yapılmalıdır bu yardım. Bu zararlarla ilgili yapılan raporlamalara çok dikkat edilmeli ve çok ciddi yapılmalı. Özellikle ziraat odalarına çok ciddi bir iş düşüyor. En azından bu konuda görev alıp elini taşın altına koymalılar. Çünkü bu konuda geçmiş dönemlerde bir çok şikayet almıştık. Umuyorum bu kez bu konuda hassas davranılır ve çiftçinin mağduriyeti bir şekilde giderilir.”

  Kubilay ELDEMİRCİ

 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum