logo

Umre’nin Sevabı


Aynur GÜNEŞ
manvgat47@hotmail.com

Ortada farz işler varken, nafile işlerle uğraşmanın faydası olmayacağını, hatta zararlı olacağını bir Müslüman olarak bilmemiz gerekiyor.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Farzların yanında nafilelerin hiç kıymeti yoktur.

Bir farzı vaktinde yapmak yani vakti geçmiş ise, hemen kaza etmek, bin sene nafile ibadet yapmaktan daha çok faydalıdır.

Hangi nafile olursa olsun, ne kadar halis niyet edilirse edilsin, ister namaz, oruç, zikir, fikir olsun, ister başka nafileler olsun, hep böyledir.

Hatta farzları yaparken, bu farzın sünnetlerinden bir sünneti ve edeplerinden bir edebi gözetmek de böyle çok faydalıdır.

Tenzihi mekruhtan sakınmak, zikirden ve murakabeden daha faydalıdır.

Tahrimi olan mekruhtan sakınmanın faydasını, artık düşünmelidir.

Evet, bu nafile işler, farzları gözetmekle ve haramlardan, mekruhlardan sakınmakla birlikte yapılırsa elbette çok güzel olur, fakat böyle olmazsa pek zararlı olur.

 Mesela zekât olarak bir dankı bir Müslüman fakire vermek, nafile olarak dağlar kadar altın sadaka vermekten ve hayrat, hasenat yapmaktan kat kat daha iyidir, kat kat daha çok sevabdır.

Bu bir dank zekâtı verirken, bir edebi gözetmek, mesela akrabadan bir fakire vermek de, nafile iyiliklerden kat kat daha faydalıdır. (1/29)

Hadis-i şerifte, Din kardeşini sıkıntıdan kurtarana nafile yani hac ve umre sevabı verilir buyuruldu.

Hazret-i Hasan, Sabit Benani’ye bir hacetini yapmasını istedi.

Camide itikâf ediyorum, başka zaman yaparım deyince, Din kardeşinin ihtiyacını gidermek için gitmenin, nafile yani hac sevabından daha hayırlı olduğunu bilmiyor musun dedi.

Mevki sahiplerinin, muhtaç olanlara ve hocaların talebelerine, makamlarıyla ve mallarıyla yardım etmelerinin çok sevab olması, bu hadis-i şerife dayanmaktadır. (İslam Ahlakı)

Yine İslam Ahlakı kitabındaki hadis-i şerifte, Ana-babaya iyilik etmek, nafile olarak yapılan namaz, oruç, hac ve umreden daha faziletlidir buyuruldu.

Hikmet ehli zatlar da buyuruyor ki:

Birisine doğru yazılmış bir din kitabı vermek, bin kere umreye gitmekten daha sevabdır.

O halde Müslüman faydalı, kârlı olan işi tercih etmeli.

Ortada deniz varken, bir damlayla uğraşmamalıdır.

Herhangi bir şirket tarafından parası karşılanarak gönderiliyorsa veya Mekke’ye yolu düşmüşse o zaman Umre yapmanın mahzuru olmaz, Umre yapmak çok sevab olur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KÖYE GÖÇ…

  07 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Sürekli kentsel dönüşümden bahsedip duruyoruz. Bu da lazım, ancak son gelişmeler aslında kırsalın daha önemli olduğunu gösterdi. Domates biber, patlıcan meselesi… Buğdaydan, samana ithalattan sonra artık kesin anlaşılmış olmalı. Köylerdeki benim köyüm de dahil; tarlaları işleyecek genç kalmadığı gibi olanlarında tarlaları işleyecek bilgisi ve hevesi kalmadı. Malum sebeplerden… Gübre, ilaç vs. pahalılığını kastediyorum.  O zaman bir yerlerde yanlış yapıldığını fark edip olayın üstüne yeniden gitmek lazım… ...
 • Dinimizce Faiz Neden Yasaktır?

  07 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Yüce Mevla, bize armağan ettiği bu dünyanın üzerinde ve derinliklerinde herkese yetecek kadar nimetler ihsan etmiştir. Her insanın, rızıkla donatılmış bu nimet sofrasından nasibini almaya ve aramaya hakkı vardır. Bu nimeti arayan ve kovalayan herkes Allah’ın takdir ettiği oranda rızkına nail olur ki bu rızkı Allah-u Teala her canlıya vermeyi üstüne almıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın”(Hud, 11/6.) buyurulmaktadır. İslam dininde, aslı ve tabii kazanç yolu emektir, al...
 • İNSAN KALABİLMEK DİLEĞİYLE…

  06 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Hayatınızın bereketi vatan ve millet aşkıyla şerefli  bir yolda gitmekten geçer. Hangi mesleği icra ederseniz edin, şerefli değilseniz şerefsizce yaşam sürmenin lekesi bir ömür alın yazınız olup karşınıza çıkacaktır.  Fikrinizin bereketi faziletli bir insan olarak hayatınızı devam ettirmekten geçer. Doğuştan iyi huylu olmak ve bu doğruluktan çıkmadan hayatınızı erdemli insanların arasında yer etmek için ömrümüzü devam ettirmek belki de bu yaşantımızdan sonra duruşumuzu belirleyecek bir hal olacaktır.  Kalbinizin bereketi...
 • Cehennem Ateşi

  06 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  İmam-ı Şarani hazretleri buyurdu ki: “İslam büyükleri, Allahü teâlâdan çok korkarlardı. Nasıl korkmasınlar ki, Peygamber efendimiz bir hadîs-i şeriflerinde buyurmuşlar ki: “Ey Resulullahın halası Safiyye, ey Muhammed’in kızı Fâtıma; kendinizi Cehennem ateşinden kurtarmaya bakın! Zira ben, sizin için Allah’tan bir şey temin edemem.” Diğer bir hadîslerinde de şöyle buyurmuştur: “İyilik ölmez, günah unutulmaz, Deyyan olan Allah yok olmaz. O halde nasıl istersen öyle ol. Çünkü ne yaparsan onun karşılığını göreceksin.” Ebû Muhammed Mervezî ...