Turizmciler bekleyişte

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca,  turizmin geleceğinin salgının etkisini kaybedip – kaybetmemesine bağlı olduğunu belirtti.

Turizmciler bekleyişte
14 Mayıs 2020 - 14:51

Antalya’da koronavirüs nedeniyle hayata geçirilen sertifikasyon sürecine yönelik çalışmalar titizlikle sürüyor. Sertifikasyon kriterlerinin netlik kazanmasıyla tüm işletmeler ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna kadar uzanan geniş bir yelpazede belirlenen tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmeye başladı. Salgından kısa sürede çıkarak Antalya’da hayata dönüşün normalleşmesi de turizmcilerin elini güçlendiriyor.

Hazırlıklar tamam
İlgili bakanlıklar tarafından alınan önlemlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmeye başlandığını aktaran POYD Başkanı Ülkay Atmaca, yabancı ziyaretçilerin ulaşımından konaklamasına ve ülkelerine geri dönmesine kadar tüm detayların düşünüldüğünü söyledi. Sadece turistlerin değil, turizm işletmelerinde çalışacak personellere yönelik tedbirlerin de alındığını hatırlatan Atmaca, ‘Sağlıklı Turizm Sertifikası’nın bu ay içinde otellere verilmeye başlanacağını ifade etti. Otellerin sezona hazır olduğunu kaydeden Atmaca, “Antalya’da sektör sezon hazırlıklarını tamamladı. Salgın sonrasında otellerin dolacağı günlere hazırız. Dünya turizm sektöründe, en hızlı toparlanacak kentlerden bir tanesi Antalya’dır” diye konuştu.

Dinamik bir süreç yaşanıyor
Antalya’nın geçtiğimiz yıl 15 milyonun üzerinde turist ağırladığını hatırlatan Atmaca, korona virüs nedeniyle bu yıl sezona istenilen başlangıcın yapılamadığına değindi. Bu yıl, geçtiğimiz yıl ulaşılan turist sayısının üzerine çıkmayı hedeflediklerini; ancak pandemi nedeniyle bu hedeflerini şimdilik ertelediklerini ifade eden Atmaca, “Geçtiğimiz yıl rekor kırdık. Hedefimiz bu yıl rekoru daha da geliştirmekti; fakat küresel salgın nedeniyle durgunluk yaşıyoruz. Sadece Antalya değil, tüm dünya aynı konudan muzdarip. Düne kadar kısıtlamalarla yaşıyorduk ve bugün gelinen noktada normalleşme başladı. Yöneticilerimizin ve vatandaşlarımızın sağduyulu yaklaşımıyla normalleşme sürecini de en iyi şekilde geçireceğimizi düşünüyorum. Doğrusu dinamik bir süreç yaşıyoruz. Salgın bir an etkisini arttırabilirken bir an da etkisini kaybedebilir. Aşı bulanabilir ya da durum daha da kötüleşebilir” dedi.

İlk tercih Antalya
Sezona yönelik verilerin şu an için olumsuz bir tablo çizdiğini ifade eden Atmaca, yaşanılan dinamik sürece bağlı olarak söz konusu verilerin olumlu grafik çizebileceğinin de altını çizdi. Sektörün hazır olduğunu yineleyen Atmaca, bu noktadan sonra önemli olan hususun talep oluşturmak olduğunu vurguladı. Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde de insanların salgından kendilerini korumak için izole bir yaşamı tercih ettiğini kaydeden Atmaca, salgın öncesinde günlük 50 rezervasyon talebi alan bir otelin şu an için günlük 1 rezervasyon talebi aldığını sözlerine ekledi. Yaşanan dinamik süreç nedeniyle ileriye dönük öngörüler oluşturulamadığını söyleyen Atmaca, “Kentimize en fazla ilgiyi gösteren Rusya’da 1 Ağustos’a kadar uçuşlar yasak. Yine Almanya’da da 14 Haziran’a kadar seyahat yasağı söz konusu. Yasakların kalkması sonrası bu insanların tatilleri için adres olarak yine Antalya’yı tercih edeceklerini düşünüyoruz. Pandemi sürecini kent ve ülke olarak çok başarılı bir şekilde yönetiyoruz. Akdeniz çanağında yer alan ve turizmde Türkiye’ye rakip olan İtalya, İspanya gibi ülkelerin içinde bulunduğu durum ortada. Rakip ülkelerde pandeminin ulaştığı nokta ve bizim geldiğimiz nokta kesinlikle elimizi güçlendirir. Burada bizim pandemi sürecinde nasıl bir başarı süreci yaşadığımızı, sağlık sektöründe ne kadar başarılı olduğumuzu tüm dünya yakından takip etti. Bunlara ilaveten otellerimizin aldığı önlemler ortada. Ortada böyle bir tablo varken yabancıların özledikleri tatil için Antalya’yı tercih etmeleri kaçınılmaz bir tavır olur” diye konuştu.

Olumsuz senaryolar
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) korona virüs nedeniyle bu yıl uluslararası turist sayısının yüzde 58 ile 78 seviyesinde azalabileceğini bildirmesini de değerlendiren Atmaca, “UNWTO ‘Mayıs Turizm Barometresi’ adlı çalışmasını paylaştı. Söz konusu çalışmada, uluslararası turist sayısı 2020 Mart’ında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 57 düşüş gösterdi. Ayrıca ilk çeyrekte turist sayısının 67 milyon, turizm gelirlerinin de 80 milyar dolar azaldığı belirtildi. UNWTO’nun paylaştığı verilerde, salgının etkisini arttırması, sınırların kapatılması, seyahat yasaklarının turizmi olumsuz etkilediği, bu nedenle 2020’nin geri kalan kısmındaki uluslararası turist sayısında 2019’a oranla büyük düşüş yaşanma ihtimali olduğu gözlendi. Salgın sonrası Antalya turizminin dünya kentleri arasında en iyi toparlanmayı göstereceğine inanıyoruz ve bu durumun aksini düşünmek istemiyoruz. Şu ana kadar tesisler her hangi bir destek almadı; ama olumsuzluk yıl boyu devam ederse tesislerin de desteklenmesi gerekir” açıklamasında bulundu. 

Ücretlerin durumu
Ortaya atılan olumsuz senaryolar ve fiyatların düşürülmesine yönelik söylemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Atmaca, “Sezonun bittiği yönündeki görüşlere katılmıyorum. Bunu söylemek için çok erken; çünkü dinamik bir süreç içerisindeyiz ve ilerisiyle ilgili sağlıklı öngörülerin yapılması mümkün değil. İlk olarak iç pazarın hareketleneceğini tahmin ediyoruz. İnsanlar evlerinde çok sıkıldılar. Yine yabancı turistler için de aynı durum geçerli. Bu noktada bizler fiyatlarımızı korumak zorundayız. Bu süreçte sektör olarak rekabetten kesinlikle kaçınmalıyız. Sadece 2020’yi düşünerek ücretleri aşağı çekersek ilerleyen yıllarda bunun sıkıntısı büyük olur. Bir kere ücreti aşağı indirirsek 2020’yi takip eden yıllar süresince ücretleri bir daha istenilen seviyelere taşımak çok zor olur. Bu nedenle ücretlerimizi korumamız gerektiğinden yana tarafım. Sürecin nereye gideceğini bilmiyoruz. Rusya başta olmak üzere Almanya ve diğer ülkelerin uçuşları belki belirlenen takvimden önce açılacak. İşlerin hangi noktaya gideceğini hep birlikte göreceğiz. Olumlu ya da olumsuz tüm senaryolara hazırlıklı olmak zorundayız” diyerek sözlerini noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum