Teknoloji alışverişleri arttı

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, “Okulların açılmasıyla birlikte teknoloji alışverişleri artış gösterdi” açıklamasında bulundu.

Teknoloji alışverişleri arttı
17 Ekim 2020 - 07:00

Yüz yüze eğitime geçişte ikinci aşama geçtiğimiz günlerde başladı. İlkokul 2, 3, 4’üncü sınıflar, köy okulları, 8’inci ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileriyle özel gereksinimli öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte eğitim-öğretimde kullanılan elektronik cihazların alışveriş oranlarında ciddi artışlar gözlendi.
 
Teknolojik ürünlere rağbet sürüyor

Koronavirüs sürecinde uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte teknoloji ürünlerine gösterilen ilginin arttığını kaydeden Başkan Süngü, “Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında koronavirüs salgını dolayısıyla uzaktan eğitime geçilmişti. Birçok öğrenci bu duruma hazırlıksız yakalanmıştı. Bu yıl salgının devam etmesi nedeniyle yüz yüze eğiteme aşamalı olarak geçilmesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından öğrencilerin ve velilerin uzaktan eğitimi sağlayacak teknolojik cihazlara olan ilgili artış göstermişti. Masaüstü bilgisayar, laptop, tablet gibi uzaktan eğitim araçlarına gösterilen ilgi halen canlılığını koruyor” diye konuştu. 
 
Bilgisayar satışları tavan yaptı

Salgının seyrinin netlik kazanmaması nedeniyle tekrar uzaktan eğitime geçilebileceğini düşünenlerin sayısında artış olduğunu aktaran Süngü, “Çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerin sayısı da bir hayli fazla. Ayrıca çocuklarını dışarı çıkarmak istemeyen veliler eğitim-öğretim için gerekli olan inceleme ve araştırmaların yapılması için de teknolojik ürünlere büyük rağbet gösteriyor. Tüm bunların sonucundaysa teknolojik cihazların satış oranlarında ciddi bir artış gerçekleşti. Bu yılın Eylül ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla gerçekleşen bilgisayar satışı yaklaşık 3 kat artmış durumda. 2020 ile 2919 Eylül aylarını kıyaslarsak, bu yıl dizüstü bilgisayar satışları yüzde 150 oranında yükseldi. Bu oran bilgisayarlarda yüzde 93, tabletlerdeyse yüzde 130 seviyelerinde” ifadelerini kullandı.
 
Bilgisayar, tablet gibi ürünlerin yanında yer alan yan ürünlerin satışların da artış yaşandığı bilgisini veren Süngü, “Sadece bilgisayarlar da değil, uzaktan eğitimin diğer parçası olan teknoloji ürünlerinde de satış rakamları yukarı yönlü bir ivme gerçekleştirdi. Yazıcılar, kameralar, mikrofonlar gibi söz konusu ürün gruplarındaki satışlar eylül de geçtiğimiz yılın Eylül ayına oranla yüzde 98, bir önceki ayına göreyse yüzde 115 oranında arttı. Sadece sıfır ürünler değil, ikinci el teknoloji ürünlerinin satış oranlarında da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20’leri aşan artışlar söz konusu” diye konuştu. 
 
Vergi indirimlerine dikkat çekti

Teknolojik ürünler konusunda geçmişte gidilen KDV ve ÖTV indirimlerinin sektöre büyük katkı sağladığını da hatırlatan Süngü, “Geçmiş yıllarda uygulamaya konulan vergi indirimleri, kapsadıkları sektörlerde iş hacmini ciddi oranda arttırdı. Hatta vergi indirimleri sona erince, birçok sektörde iş hacmi düşüş gösterdi. Ekonomimizin pozitif gidişatını sürdürmesi için vergi indirimlerine ihtiyaç duyulduğu aşikâr.  Satışlar arttıkça devletin alacağı vergi de artar. Bu şekilde ekonominin çarkları dönmeye devam eder.  Bu nedenle içinde bulunduğumuz gibi zorlu dönemlerde hem vatandaşın hem esnafın elini güçlendirecek, ekonomimize can suyu olacak vergi düzenlemelerinin hayata sokulmasında büyük fayda olduğunu düşünüyorum” dedi.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum