"TAŞ OCAĞI istemiyoruz"

Kaş’ın Ahatlı Mahallesi’nde bulunan Kalker Ocağı Kırma Eleme Tesisi için 6 kat kapasite artışı istenmesine bölge halkı karşı çıktı. “Ahatlı’ya taş ocağı istemiyoruz” pankartı taşıyan köylüler, Bakanlığın ÇED raporu tutanağına, “Tesisin kapasitesinin artırılmasını istemiyoruz” notunu düşerek tepkisini ortaya koydu

"TAŞ OCAĞI istemiyoruz"
21 Kasım 2020 - 15:57

  Ahatlı Mahallesi’nde, Albayrak İnş. Tic. Ve San. Ltd. Şti. tarafından Kalker Ocağı Kırma Eleme Tesisi için kapasite artışı yapılmak istenmesine bölge halkı tepki gösterdi. Çevre Bakanlığı müfettişlerinin konuyla ilgili köylülerle yaptığı toplantı büyük ilgi gördü. Toplantıyı izleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kaş İlçe Başkanı Mehmet Arıkan, konuyla ilgili Hilal Gazetesi’ne konuştu. Ahatlı Mahallesi’nde, Albayrak İnş. Tic. Ve San. Ltd. Şti. tarafından Kalker Ocağı Kırma Eleme Tesisi için kapasite artışı yapılmak istendiğini kalydeden Arıkan, “Firma mevcut yerini tam 6 kat büyütmek istiyor. Yani 500 tondan 3 bin tona çıkarmak istiyor. Ahatlı bölgesi tarım yapılan bir bölge. Eğer bu beton santral bu şekilde büyümeye devam ederse bölgede tarımı tamamen bitirecek. Bir de bölgede insanların kendi emekleriyle yapmış oldukları yeraltı kuyuları var. Taşların kırılması sırasında o kayalar da zarar görüyor. O yüzden köylüler de ocağın büyümesini kesinlikle istemiyor. Birtakım teşviklerle köylüyü susturmak istiyorlardı ama bunu başaramadılar. Ahatlı Mahalle Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına köylülerimiz ve muhtar da çok ciddi destek verdi. Köylüler, Bakanlıktan gelen ÇED raporu tutanağına tesisin kapasitesinin artırılmasını istemediklerini belirterek imzaladılar. CHP İlçe örgütü ve tüm Kaş halkı olarak burada bulunan tesisin kapasite artırım isteklerine karşıyız” dedi.

  “Doğal denge bozulacak”
  Kaş Çevre Platformu yaptığı açıklamada, firma tarafından paylaşılan plana göre mevcut alanın iki katı büyüklüğünde ek alanın talep edildiği hatırlatılarak şöyle denildi: “Bu proje bölgenin bitki örtüsünü geri dönüşümü olmayacak şekilde yok etmesinin yanı sıra, taş ocağında yapılan patlatmalar doğal dengeyi bozmaktadır. Ayrıca, yeraltı su yollarının değişmesine ve suyun derinlere kaçmasına sebep olmaktadır. Yine patlatmayla oluşan sarsıntıların deprem etkisi yaratıp yerleşim yerlerindeki yapı duvarlarında çatlaklara sebep olduğu, taş çıkartma faaliyetleriyle ortaya çıkan tozlaşmanın bitkilerin solunum/fotosentez yapmasını engellediği görülmüştür. Bunun yanında bitkilerde döllenmenin önüne geçtiği için verim kaybına sebep olduğu, tozun uzun vadede insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilediği daha önce bu konuda yapılmış birçok araştırma sonucunda ispatlanmıştır.”

  “Patlamalar zarar veriyor”
  “Bilgiler ışığında kapasite artırımı gerçekleştiğinde, Ahatlı Mahallesi’nde tarım alanlarının sulanmasının, bitkisel üretimin ve hayvancılığın zarar göreceği ayrıca mahallede 1/1000 planı yapılmış, kısa vadede yapılması planlanan sanayi tesislerinin taş ocağına mesafesinin yakınlığı sebebiyle patlatmalardan zarar görebileceği, tozlanmanın bu tesislerde çalışan insan sağlığını tehdit edeceği ortadadır. Bu saydığımız nedenlerden ötürü, Ahatlı Mahallesi’nde tüm canlıların yaşamını olumsuz etkileyecek bu projenin iptal edilmedir.”

  Kubilay ELDEMİRCİ
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum