TARSİD'den uyarı!

Çiftçilerin destek almasına olanak sağlayan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) için başvuruların Haziran sonunda biteceğini hatırlatan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Pandemi sürecinde ÇKS’nin önemi bir kez daha ortaya çıktı” dedi.

TARSİD'den uyarı!
16 Haziran 2020 - 08:00

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ÇKS’ye kaydolma ve kayıtların güncellemeleri için son başvuru tarihi 30 Haziran 2020. Çiftçiler, tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yaralanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için ÇKS’ye kayıt olmak zorunda. Geçtiğimiz haftalarda tanıtımı yapılan Dijital Tarım Pazarına katılabilmek için de üreticilerin ÇKS‘ye kayıtlı olmaları gerektiğinin altını çizen TARSİD Başkanı Şahin, “Çiftçilerimiz 30 Haziran’a kadar ÇKS kayıtlarını yaptırmayı ihmal etmesin” diye konuştu.

Önemi ortaya çıktı
Korona virüs salgınının ÇKS’nin önemini ortaya koyduğunu aktaran Şahin, “Pandemi nedeniyle dünya genelinde tarımsal üretim sekteye uğradı. Ancak Antalya ve ülkemiz bu alanda başarılı bir çalışma örneği sergiledi. Nitekim Ocak-Mayıs döneminde kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz genelinde ihracat rakamlarında gerileme yaşanırken yaş-sebze meyve sektörü ihracat rakamlarını yukarı taşıdı. Antalya, Burdur ve Isparta’yı kapsayan BAİB bölgesindeki ihracat rakamları 2020’nin ilk 5 aylık periyodunda geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5,6’lık düşüş gösterdi. Geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs döneminde 777 milyon dolar olan ihracat, bu yılın aynı aylarında 734 milyon dolara geriledi. BAİB bölgesinde tarım sektörü yılın ilk 5 ayında geçtiğimiz yıla oranla ihracat rakamlarını yukarı taşımayı başardı. 2019 yılının Ocak-Mayıs ayları arasında 302 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşan tarım sektörü bu yılın aynı döneminde 350 milyon dolar seviyesine ulaştı. ÇKS kapsamında mazot, gübre, yem, ürün destekleri verildi. Bunun yanı sıra düşük faizli krediler hayata geçirilerek 5 yıl geri ödemeli imkanlarla traktör gibi araç ve ekipman destekleri verildi. Belgesi olan çiftçiler arazilerine serbest gittiler. Bu sayede üretimde aksama olmadı” ifadelerini kullandı.
 
ÇKS’nin kapsam alanının genişletilmesine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Şahin, “Bu yıl içinde meydana gelen doğal afetlerde 57 ilde 163 bin 850 üreticiye ait 4,3 milyon dekarın üzerinde tarımsal alanı etkilendi. Bakanlık, tarım sigortaları kapsamında üreticilere 780 milyon lira hasar tazminatı ödeneceğini açıkladı. Geçtiğimiz mayısta ani sıcaklık değişimleri nedeniyle kentimizdeki turunçgil ve zeytin üretim alanlarında meyve dökümlerine maruz kaldık. Ülkemizde ender görülen aşırı sıcak zararı tarım sigortaları kapsamında bulunmuyor. Ancak bakanlık gelen talepleri dikkate alacağını belirtti ve sıcaklık zararlarının TARSİM kapsamına alınması için hareket geçildi. Hem doğal afetler hem küresel salgınlar ÇKS’nin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Çiftçilerimizin TARSİM’den yararlanması için ÇKS’ye dahil olmaları gerekmektedir. Bu nedenle ÇKS başvuruları kaçırılmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum