logo

Süt üreticisini üzen karar

Antalya Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, çiğ süt fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçedeki sıkıntıyı işaret ederek çiğ süt primini litre başına 10 kuruşa düşürdü. Uygulama, Mayıs 2019’dan itibaren geriye dönük olarak üreticiye yansıyacak.

Üreticiyi şok etti

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Ekin, “Ulusal Süt Konseyi, soğutulmuş çiğ süt referans fiyatını 15 Kasım 2019’dan geçerli olmak üzere litre başına 2 lira 30 kuruş olarak belirledi. Minimum yağ oranı yüzde 3.6 ve minimum protein değeri yüzde 3.2 olan soğutulmuş çiğ süt referans fiyatı Aralık 2020’ye kadar litre başına 2 lira 30 kuruş olması kararlaştırıldı. Belirlenen referans fiyat, 15 Kasım 2019’dan Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olacak. Bu dönemde devletin vereceği destekleme priminin ne kadar olacağı ise henüz belli değildi. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığından gelen açıklama çiğ süt üreticisini şok etti” dedi.

Mayıs-Haziran dönemi süt primlerinin henüz ödenmediğini aktaran Ekin, “Üretici fiyat artışı beklerken Bakanlık, çiğ süt primini Mayıs’tan geçerli olmak üzere 10 kuruşa düşürdü. Üreticilerin,15 Kasım’da yapılacak 30 kuruşluk zammı almadan geri dönük olarak alacağı prim kesilmiş oldu. Yerel seçimlerden önce yapılan çiğ süt destekleme primine litre başına yapılan15 kuruşluk artış memnuniyet oluşturmuştu. Ancak üretici tam geriye dönük alacaklarını beklerken prim 10 kuruşa düşürüldü” diye konuştu.

Üreticiler tepkili
Yeni Ekonomi Programı kapsamında birçok sektör desteklenirken kendi sektörlerine yönelik alınan bu karara anlam veremediklerini dile getiren Ekin, “Diğer sektörler desteklenirken biz üvey evlat muamelesi görüyoruz. Herkese para bulunuyor da süt üreticisine gelince mi para bulunmuyor! Bizler zaten sıkıntı içindeyiz, bu karar bizleri daha da zor durumda bırakacak. Yetkililerin aldığı bu kararın kabul edilebilir bir yanı bulunmamakta. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, yoksa sektörde büyük kan kan kayıpları yaşanması kaçınılmaz olur. Bunun sonucunda da süt konusunda dışa bağımlı olabiliriz. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansının Türk pazarına süt ürünleri sevkiyatı için v Türkiye’yle mutabakat sağlandığını açıklaması da ayrı bir konudur. Milli tarım mı dışa bağımlı bir tarım mı? Bu konuda net bir karar verilmeli, buna göre uygulanacak politikalara yön verilmeli.

Üreticinin zam görmeden zammının elinden alındığını aktaran Ekin, “Çiğ sütün litre fiyatı belirlenirken tüketicileri de düşünmek lazım. Sütün fiyatının çok artması vatandaşın alım gücünün düşmesine dolayısıyla süte ulaşamamasına neden olacak. Bu konuda hem üreticiler hem de ilgili kurumlar gerekli hassasiyeti gösteriyor. Yükselen girdiler nedeniyle süt ve süt ürünlerinde fiyat artışının yaşanması normal bir süreç. Ortaya çıkan tablo piyasa şartlarının gereği oluşmakta. Ancak üreticiyle tüketici arasındaki aracılar konusunda mutlaka bir düzenleme yapılması gerekiyor. Çünkü şu an ne üretici para kazanıyor ne de vatandaş istediği fiyatlardan süte ulaşabiliyor. Aracılarsa kendilerine büyük kar sağlıyor” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ