logo

Süngü: “Umutsuz olamayız”

 

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, “2019 yılına umutla bakıyoruz” dedi.

Bugünkü röportajımızın konuğu Elektronikçiler Odası Başkanı Süngü oldu. 2018 yılında sektörün neler yaşadığına ilişkin gerçekleştirdiğimiz röportajda Başkan Süngü sorularımıza içtenlikle cevap verdi. Ekonomik açıdan zor geçen bir yılı geride bıraktıklarını belirten Süngü, önümüzdeki yıla umutla baktıklarını vurguladı.

Sektörün iş hacmi 2018’de nasıl bir seyir izledi?
Ocak-Haziran döneminde sektörümüze yönelik bir duraklama söz konusuydu. Bu periyodun ardından da bildiğiniz üzere kontrolümüz dışında olan, Amerika’nın bize karşı uyguladığı yanlış politikalar sonucu döviz kurunda bir yükseliş gerçekleşti. Ortaya çıkan bu tablonun sonucundaysa tüm sektörlerde gözlenen olumsuzluklar sektörümüze de yansıdı.

Sektörde bir küçülme söz konusu mu?
Odamıza kayıtlı esnaflarımızın yüzde 40’ı iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Yüzde 10 civarında esnaf arkadaşımızın da borçlarını ödeyememelerinden dolayı ticari sicilleri bozuldu. Sicili bozulan esnaf kardeşlerimiz, yakınlarının üzerine iş yeri açarak finansmana ulaşma çalıştılar. Yani esnaflarımız bir şekilde ayakta durmak için ellerinden geleni denediler ve her yola başvurdular.

Esnafın finansmana erişim konusundaki sıkıntıları neler oldu?
Esnaf kefalet kredi kooperatifleri esnafa kaynak sağlıyor; ama bunu yaparken deyim yerindeyse bizim derimizi yüzüyor. Esnaf kefalet kredi kooperatifinden kredi çekmek isteyen arkadaşlarımızdan senetlerinin protesto olmaması, memur ile esnaf kefil ve yüksek oranlarda teminatlar talep ediliyor. Şu an senedi protesto olmayan ya da kredi veya kredi kartı borcunu, taksidini vs. ödeyemeyen esnafımız yok denecek kadar az. Bu şartların daha da yumuşatılması gerekir. Bu şartlarda çoğu esnaf arkadaşımız finansmana erişim konusunda sıkıntı yaşıyor.

Sektörel teşvikler konusunda yeterli payı aldınız mı?
Yıl içindeki teşviklere baktığımız zaman hep tarım sektörünün öne çıktığını gözlemliyoruz. Tarımla uğraşan insanlar da bizim kardeşlerimiz ve teşvikler onların en doğal hakkı; fakat sektörümüze yönelik teşviklerin de hayata geçirilmesi gerektiği konusunda odamız tüm üyeleriyle hem fikir olmuş durumda. Memleketimizin lokomotifi sanayi, tarım ve esnaflardır. Ana lokomotifler hususunda verilen desteklemelerin tüm sektörlere yansıması lazım. Birini ayakta tutarken diğerini de yere düşürmemek gerekir.

Finansmana erişim konusunda bankalarla ilgili düşünceleriniz?
Şu an krediler 2-3 ay süresince çıkmıyor. Nedenini sorduğumuzdaysa bankaların nakit sıkıntısı çektiği cevabını alıyoruz. Esnaf kredi kooperatifleri ya da bankalar, bizim en ihtiyaç duyduğumuz dönemde bize cansuyu olamıyor ve bu sürecin sonundaysa bu sefer esnafın senetleri protesto oluyor, esnaf kredi borçlarını ödeyemiyor. Bankaların faiz oranları da zaten çok yüksek. Esnafa bir cansuyu paketi kesinlikle hazırlanmalı. AVM’leri bu işin içine katmıyorum; çünkü onların durumu gayet iyi; ama küçük esnaf için mutlaka cansuyu desteği verilmeli. Küçük esnafı, kredi kooperatifleriyle desteklesinler ve esnafın finansmana erişimini engelleyen şartları biraz törpülesinler.

İlan-reklam vergileriyle ilgili düşünceleriniz?
2019 yılında sektörümüzde yer alan esnaf arkadaşlarımıza yönelik mutlaka vergiler hususunda düzenleme yapılmasını yetkililerden rica ediyorum. Önümüzdeki yıl en azından esnafımızdan tabela vergisi alınmasın. Bundan 2 yıl önce katıldığım esnaf çalıştayında tabela-reklam vergisinde indirime gidilmesini talep etmiştik. Geçici bir maddeyle bu konu halledilebilir ve içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte esnafımızın sırtındaki bir yükü kaldırmış oluruz.

Asgari ücretteki artışla ilgili yorumlarınız?
Asgari ücretteki artışla birlikte işverenin maddi yükü daha da arttı. Artsın biz razıyız, herkes insanca yaşabileceği imkânına kavuşsun. Gönül ister ki kendilerine daha fazla ödeme yapalım; ama mevcut konjonktürler ışığında şu belirlenen rakamı ödemekte dahi zorluk çekeceğiz. Asgari ücret konusundaki artış sadece işverenlere yüklendiği zaman büyük bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Ne kadar kazanacağını bilmeden kepenk açan ve elemanlarına ücretlerini zamanında ödeyip-ödeyemeyeceği endişesini yaşayan esnaflarımız bu konuda desteklenmeli. 2019 yılı için asgari ücrette oluşan SSK farkını devletimiz almayabilir. Şu an böyle desteklere ihtiyacımız var. 1 kişi çalıştıran işletmelerde bu durum göz ardı edilebilir; ama çok sayıda elemanı bulunan işletmelerde bu uygulama esnafı ayakta tutar.

Asgari ücret artışı nedeniyle işten çıkarmalar söz konusu olabilir mi?
Asgari ücretteki artış, çalışanlarımız ve aileleri açısından hem sevindirici hem de endişe verici bir hal aldı. Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen İşbaşı Eğitim Programı işverenlerin maddi yükünü büyük ölçüde azaltmakta. İş Kurum tarafından işletmeye yerleştirilen personelin masrafları kurum tarafından belirli bir süre karşılanıyor. Bu durum sonucundaysa esnaf, bu programa yönelmek zorunda kalabiliyor. Birini yaşatırken birini öldürüyoruz. Kalifiye elemanlar kayboluyor, hiç mantıklı değil; ama mecbur kalan esnaf arkadaşlarımız bu yöntemi tercih ediyorlar.

Perakende ticaret hacmindeki azalışla ilgili düşünceleriniz?
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ekim ayına ilişkin açıklanan rakamlarda perakende satış hacmi bir önceki aya oranla yüzde 3’e varan bir rakamda azaldı. Bu durumun esnafımız üstendeki etkisi daha fazla. Esnafımızdaki ticari hacim açıklanan rakamların çok daha üstünde; fakat açıklanan rakamlar AVM’leri kapsayabilir. Maalesef milletimiz tüketimi toplumuna dönüştü. AVM’ye giden bir aile alışverişini yapıyor, akşam yine aynı AVM’de yemeğini yiyor ve çocuklarda bu alanlar içinde oyun oynuyorlar. Aslında insanımız tembelleşiyor. Devletimiz o kadar park yapıyor, siz hiç 10 parkta 11 çocuğun oynadığını görüyor musunuz? Herkes AVM’lerde gününü geçiriyor. Tüketici bir toplum olduk ve bundaki en büyük etken AVM’ler.

Esnaf çarşıları düşüncesine yaklaşımınız ne yönde?
AVM’ler karşısında küçük ve orta ölçekli işletmeler zor durumda. Esnaf çarşılarına oda olarak sıcak bakıyoruz. Arkadaşlarımız tarafıma, ‘Sistem bizi eziyor’ diye serzenişlerde bulunuyorlar. Artık esnaf bu durum karşısında yeniliklere başvurmalı. Bölge bölge esnaf çarşılarının oluşturulmasının işlerimiz üzerinde olumlu etki oluşturacağını düşünüyoruz. Şu an ki tabloya baktığımızda parçalanmış haldeyiz. Esnaf arkadaşlarımızın çoğu siftah yapamadan kepenk indiriyor. Önceden esnaflarımız bir üründen 5 kalem sattıysa bunun yerine 10 tane sipariş verirdi, şimdi bu rakama baktığımızda satılan 5 kalem ürünün yerine 2 ya da 3 sipariş veriliyor.

Esnaflara önerileriniz var mı?
Esnaf kardeşlerimize, başta müşterilerinize karşı güler yüzlü olun demek istiyorum; fakat esnafın güler yüz gösterecek durumu kalmadı. Cep gülmüyor ki yüzümüz gülsün; ama yine de tüm arkadaşlarımız müşterilerine gereken ilgi ve alakayı gösteriyorlar. İş olmadığı halde, esnaflarımız müşterisi geldiğinde yine çay içer misin diye sorar. Siftah yapmayan esnaf, borcunu ödeyemediği çaycısından yine müşterisine çay ikram eder. Esnaflık kültürümüz iyi; ama sistem bizi esiyor, büyük sermayeler bizi eziyor.

Yetkililerden bir ricanız var mı?
AVM’lerin açılış ve kapanış saatleri konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan gerekli çalışmaların yapılması konusunda ve AVM’lerin hafta sonu kapatılması konusunda ricacıyız. Eğer bu isteğimiz gerçekleşirse esnafların maddi durumları hemen düzelme gösterecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız istedikten sonra her şeyi yapar ve kendilerinin milyonlarca esnafın sesine kulak vereceğinden eminiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği bir talimatla bu düzenleme hayata girer ve esnaflarımız düzlüğe çıkar. Devletimizin hayata geçirdiği güçlü politikalar sayesinde 2019 yılına umutlu bakıyoruz. Esnafın ekmeğinin yarısı umuttur.  Umutsuz olamayız, umutsuz olursak esnaf batar. Sayın Cumhurbaşkanımızdan esnafın umudunu yükseltmesini rica ediyoruz.

‘Esnaf ve sanatkârlar Sicil Yönetmeliği’ndeki değişiklikle ilgili düşünceniz?
Yeni yönetmeliğe göre, esnaf aynı meslek kolunda birden fazla işyeri atığında bunları şube olarak tescil ettirebilecek. Sicil Tasdiknamesine 5 yılda bir vize şartı kaldırıldı. Çok güzel bir gelişme. Esnafın sırtından bir yük daha azaldı. İçinde bulunduğumuz bu tarz kötü dönemlerde böyle gelişmeler çok iyi gelişmeler. Defter tasdiklerinin kaldırılmasını da talep ediyoruz. Odalarımıza verilebilir ya da e-devlet üzerinden yapılabilir. Odalarımıza verildiği takdirde, defter tasdik işlemlerindeki ücreti minimize edebiliriz. Bugün, en düşük defter tasdik işlemi ödeyen esnafımız 500-600 lira ödüyor. Tasdik dediğimiz bir mühürden ibaret ve mühürün maliyeti nedir? Esnaflarımıza yazık değil mi?
Röportaj: Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ