Süngü'den yönetmelik açıklaması

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, sektörü yakından ilgilendiren yönetmeliklerle ilgili yeni düzenlemelerin yolda olduğunu açıkladı.

Süngü'den yönetmelik açıklaması
23 Haziran 2020 - 05:00

Elektronik sektörüne yönelik yeni yasal düzenlemelerin mevcut olduğunu aktaran Elektronikçiler Odası Başkanı Süngü, cep telefonundan beyaz eşyaya kadar geniş bir ürün grubuna yönelik yönetmelik değişikliklerinin yakında hayata geçirileceğini duyurdu. Süngü, yönetmelik değişikliklerinin amacının kayıt dışını önlemek olduğunu söyledi.

Kayıt altına alınacak
Sektörle ilgili yeni düzenlemelerin yolda olduğunu aktaran Başkan Süngü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nı kamuoyuyla paylaştığını belirtti. Düzenlemenin detayları hakkında bilgi veren Süngü, e-call sistemli kartlara sahip araçların cep telefonu gibi kayıtlarının zorunlu hale geleceğini ifade etti. Gerçekleşecek yönetmelik değişikliklerinin ses haberleşmesi bulunmamasına rağmen IOT özelliğiyle birbirleriyle iletişim kurabilen cihazları da kapsayacağının altını çizen Süngü, günümüzün en son teknolojileriyle donatılan buzdolabından kahve makinesine kadar tüm eşyalardan giyilebilir teknolojiye sahip tüm cihazlara kadar uzanan geniş bir yelpazede her ürünün IMEI numarasıyla kayıt altına alınmasının zorunlu olacağını aktardı.
 
Cep telefonunda kayıt dışının önüne geçilmesi için alınan önlemlerinin daha da sıkı olacağını ifade eden Süngü, “Hayata geçirilmesi planlanan yeni yönetmeliğe göre,  operatörler tarafından satışı gerçekleştirilen cep telefonlarında vatandaş borcunu ödemezse cihazın aldığı elektronik haberleşme hizmeti kesilecek. Ayrıca kayıt dışının önüne geçilmesi için 7 yıldır hiç kullanım göstermeyen cep telefonları kara listeye alınacak. Bunun yapılmasındaki amaç, eski cep telefonlarına ait IMEI numaralarının yasa dışı yollarla yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaralarıymış gibi uyarlanarak kullanılmasının önüne geçmek” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum