logo

Sucu’nun vergi serzenişi

Antalya Otelciler ve Pansiyoncular Odası Başkanı Özcan Sucu, küçük işletmelerin konaklama vergisinden muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Konaklama vergisinin orta ve küçük ölçekli işletmeleri zor durumda bırakacağının altını çizen Başkan Sucu, “Dünyanın önemli turizm merkezlerinden Antalya’yı 193 ülkede vatandaşı turist olarak geziyor. Bu yıl kentimize yaklaşık 16 milyon turist geldi ve bu rakam 2018’de Antalya’ya gelen turist sayısını geride bıraktı. Şu an itibariyle turizmdeki bu olumlu verilerden tüm sektör payını aldı. Ancak geçmişte Rusya ile yaşanan krizin olumsuz etkisi en çok kentimize yansımıştı. Bu yıl turist sayısında yaşanan artışla bir bakıma sektör yaralarını sardı diyebiliriz. Çünkü geçtiğmiz yıllarda işletmeler turist sayısı düştüğü için iş yapamadılar. Personel maaşlarını ödemek ve işletmelerini ayakta tutmak için ceplerinden harcadılar. Turist sayısında son 2 yılda yaşanan artışla elde edilen kazanç işletmelerin normal ekonomik seviyelerine ulaşmaların sağladı. İnşallah önümüzdeki yıl turizmdeki olumlu havanın devam etmesiyle sektör kar yapmaya başlayacak” dedi.

“Altından kalkamaz”
Sucu, “Turist sayısında rekor kırılması esnafın çok iyi günler geçirdiği anlamına gelmiyor. Bugün işletme giderleri ortadayken ve geçmiş yıllarda sektörün yaşadığı sıkıntıları üzerinden yavaş yavaş atan işletmelere yürürlüğe konulan ve konulmaya çalışılan vergilendirmeler darbe vurmakta. Mecliste görüşülerek yüzde 2 olarak kabul edilip cumhurbaşkanlığına onaya sunulan konaklama vergisinin küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki etkisi olumsuz olacaktır” diye konuştu.  Vergilendirmenin orantısız bir şekilde hayata geçirilmek istendiğini aktaran Sucu, “Uygulama küçük ve orta ölçekli işletmelere göre tekrar ele alınmalı. Çünkü bu vergilendirme en çok orta ve küçük ölçekli işletmeleri zorlayacak. Günlük 20 liradan başlayan fiyatlarla müşteri ağırlayan aile işletmeleri var ve bunlar söz konusu vergilendirmenin altından kalkamaz” ifadelerini kullandı.

“Hayal olarak kalır”
Vergi karşısında esnafın zor durumda kalmasıyla sektörün de olumsuz etkileneceğinin altını çizen Sucu, “Küçük esnaf ekonomik olarak zorlanırsa işletmesini ayakta tutamaz. Bu durumda olan binlerce işletmeyi bir araya getirirsek ve bu işletmelerin ayakta kalamadığını düşünürsek ülke ekonomisi için büyük bir kayıp, turizm içinse büyük bir sıkıntı oluşması kaçınılmazdır.  Yıllardır ‘turist otelden çıkmıyor’ diyoruz. Küçük ve ortal ölçekli işletmeler desteklenir ve yapılarıyla birlikte müşteri ağlarını da geliştirirse turist otelden çıkar, şehir içine gelir. Ama yok konaklama vergisini uygulayalım derseniz, küçük işletmelerin kepenk indirmesiyle bu düşünce sadece bir hayal olarak kalır” diye konuştu.
Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ