logo

Sucu’dan ‘TÜRÇE’ vurgusu

Antalya Pansiyoncular Camcılar Reklamcılar ve Matbaacılar Odası Başkanı Özcan Sucu, tabelalarda yabancı dil kullanımının arttığına dikkat çekti.

Antalya’nın ülkemizin dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Başkan Sucu, “Şehrimiz, Türkiyemizi dünyaya tanıtıyor. Her yıl milyonlarca yabancı ve yerli turist kente akın ediyor. Bu nedenle ilimizde alışverişin adresi olan işletmelerde Türkçe tabelaların kullanılması büyük öneme sahiptir. Dünyanın önemli turizm merkezi durumundaki kentlerine baktığınız zaman yabancı dillerde yazılmış tabela sayısının bir elin beş parmağını geçmediğini görürsünüz. Çünkü insanlar, kendi dilleri başta olmak üzere kendi kültürlerini farklı milletlere kabul ettiriyor ve onlara kentlerine geldiklerini, turist olduklarını hissettiriyorlar. Bizdeyse Türkçe tabela artık yabancı tabelalar karşısında azınlık durumuna düşmüş durumda bulunmaktadır” dedi.

Antalya sokaklarında, sayısı her geçen gün artan yabancı tabelaların kullanımını önlemek için önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Sucu, “Son 5 yılı baz alırsak kentimizdeki yabancı tabela kullanım oranı yüzde 300’lere ulaştı. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki insanların tatil merkezi olarak Antalya’ya gösterdikleri ilginin artamasıyla Arapça tabelaların sayısı çok fazlalaştı” ifadelerini kullandı. 

Türkçe tabelaların azınlık durumuna düştüğünü belirten Sucu, “Dilimizi korumak, birliğimizi korumak demektir. Dil, millet olmanın en önemli unsurudur. Dilinin kaybeden milletler, benliklerin de kaybederler. Bu noktada, Türkçe tabela kullanımının özendirilemesine önem verilmelidir. Bunun için teşvik önemlidir.  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonumuz bu konuda ricasını dile getirmiştir. Türkçe tabela kullanan  ya da yabancı yazıya sahip tabelasını Türkçe’ye çeviren esnaflara bir indirim yapılması istenmektedir” diye konuştu.

Sucu, bazı noktalarda yabancı tabela kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Bu tarz noktalarda kullanılan yabancı yazıyla oluşturulan tabelalara bir sınırlama getirilmeli. Bu konuda bir düzenleme yapılmalı. Yabancı tabelaların boyutları standart hale getirilmeli. Belli bir boyutun dışına çıkarılmamalıdır. Tüm tabelalar için yeni ve köklü bir yasal düzenleme şart. Belediyeler de tabelalardan alınan vergilerde Türkçe ve yabancı tabela ayrımına giderek Türkçe tabela kullanımını özendirmeli” açıklamasında bulundu.
Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ