logo

Sosyal medya vurgusu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “ Antalya ve oteller olarak sosyal medyada daha üst sıralara gelmedikçe turizmde arzu edilen gelir düzeylerine çıkmamız zor” dedi.

ATSO Akademi ve Facebook Türkiye Kamu Ortakları Müdürlüğü işbirliğinde, “Facebook Bilgilendirme Programı” gerçekleştirildi. ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Fütürist Otelci Dr. Cem Kınay, Facebook, Seyahat Sektör Lideri Candaş Gültekin ile turizm işletmecileri katıldı.

“Yolun başındayız”

ATSO’nun endüstri 4.0, inovasyon ve dijitalleşme konuları üzerine yoğun biçimde çalıştığını belirten ATSO Başkanı Çetin, “Antalya 4.0 kitabımız Antalya ve sektörlerimiz için bir vizyon belgesidir. Son 3 yılda ATSO İnovasyon Merkezi, E-ticaret danışmanlığı gibi projeleri hayata geçirdik. Bu yıl da programımızda dijital danışmanlık, markalaşma, veri analitiği eğitimi gibi çalışmalar var. Dijital dünyada markalaşma eğitim ve danışmanlık projemiz başladı” ifadelerini kullandı.

Dijitalleşmenin büyük önem kazandığını aktaran Başkan Çetin, “Evrenin başlangıcındaki Büyük Patlama gibi, bir dijital büyük patlama yaşıyoruz. Dijital dünya büyük bir hızla çeşitlenerek büyüyor. Sosyal medya pazarlaması ve ticareti de yeni bir alan olarak hızla gelişiyor. Dünyada sosyal medya aktif kullanıcı sayısı 3 buçuk milyara yaklaşıyor. Burada Facebook 2 buçuk milyarla halen birinci sırada. Türkiye’de de sosyal ağ kullanıcılarının sayısı 50 milyonu aşmıştır, 1 milyon kişi de sosyal ağ üzerinden satış yapıyor. Fakat Türkiye olarak henüz yolun başındayız” diye konuştu. 

“Ticaret platformudur”

Sosyal medya platformlarının ticaret dünyası açısından büyük önem arz ettiğinin altını çizen Çetin, “Ülkemizde sosyal medyayı, sosyal medya fenomenliğiyle tanıttık. Oysa sosyal medya reklam platformu olmanın yanı sıra aynı zamanda ticaret platformudur, ayrıca önemli bir veri ve bilgi platformudur. Eskiden pazar analizi için yurtdışında, Almanya’da anketler yapardık. Şimdi Facebook veya sosyal medya analizi yapmak çok daha önemli hale gelmiştir. Her destinasyon ve her turizm işletmesi sosyal medyayı bilgi platformu olarak kullanmalıdır. Çünkü, turizmde kalıcı başarılar artık bu platformlarda başarılı olmaktan geçecektir. Antalya’yı, Kemer’i, Manavgat’ı, Alanya’yı sosyal medyada kaç kişi aramış, neye bakmış, gelen ne yazmış, ne tavsiye etmiş, hangi yemeği, hangi restoranı beğenmiş? Bütün bunları bilmeli, analiz etmeliyiz” dedi. 

Dünyanın önde gelen turizm merkezlerinin sosyal medya tanıtımında çıtayı en üst seviyelere taşıdığını aktaran Çetin konuşmasına şöyle devam etti:
“Dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan şehir Dubai,7.5 milyon izleyeni var. Yunanistan’da milyon sayıda izleyicisi olan küçük otel var, bizim otellerimiz henüz 150-200 binlerde kalıyorlar. Biz Antalya ve oteller olarak sosyal medyada daha üst sıralara gelmedikçe turizmde arzu edilen gelir düzeylerine çıkmamız zordur. Burada mesele sadece sosyal medya pazarlaması yapmak değildir, asıl önemli olan sosyal medya sayesinde artılarımızı ve eksilerimizi daha iyi görmek, buna göre tedbir almaktır. Nasıl ki, bir otel sosyal medyadan turistin otelde neyi beğenip beğenmediğini görebilirse Antalya olarak biz de bunu daha iyi görebiliriz. Sektörümüzün ve üyelerimizin konunun farkında olduğunu biliyoruz. Fakat halen klasik paket tur satışına güvenen arkadaşlarımız var. Ayrıca dijitalleşme yatırımları ve uzman personel istihdamı küçük işletmeler için kolay olmayabilmektedir.”

“Ortak çözümler üretelim”

“Birlikte Antalya’nın destinasyon olarak sosyal medya pazarlaması için ortak çözümler üretelim. Facebook Türkiye ve Tanıtım Ajansı desteğiyle bir pilot proje yapalım. Antalya’yı Facebook ve Instagram sıralamalarında yükseltelim” diyerek konuşmasını sürdüren Çetin, “Bu çerçevede Turizm Tanıtım Ajansının bölgesel yapılanmaya önem vermesini, konaklama vergisinin yerel yönetimlerde turizme dönük kullanılması gerektiğini dile getirdik. Şu ana kadar gelişme farklı oldu, fakat önümüzdeki dönemde bu yönde iyileştirmeler görmeyi ümit ediyorum. Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığımız dijital pazarlamanın ve sosyal medyanın öneminin farkındadır. Turizm Tanıtma Ajansı bu yönde gerekli çalışmaları yapacaktır. Ancak, farklı bir yapılanma gereğini tekrar ifade etmek isterim.  Dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, sadece resmi kurumlar ve profesyonel şirketlerin alanı olmaktan çıkmıştır. Antalya gibi bir turizm başkentinin turizmde veri analizi ve sosyal medya pazarlaması için kendi uzman kadroları, özel bütçesi olmalıdır. Her belediyenin bir uzman birimi olmalıdır. Turizmde iddiası olan otellerin, işletmelerin, restoranların sosyal medya uzmanı olmalıdır. Dolayısıyla daha ileri adımlar atmalıyız. Dijital kültürü halka yaymalıyız, dijital okuryazarlığı yaygınlaştırmalıyız. Eğitim kurumlarımız bu çağa uygun nitelikli insan yetiştirmelidir” ifadeleriyle cümlelerine son verdi.

Sosyal medyada varsanız, varsınız

Turizmde Trendler ve Dijitalleşme konulu sunum gerçekleştiren Fütürist Otelci ve Deneyim Tasarımcısı Dr. Cem Kınay, “Şu an Antalya olarak kaybedeceğimiz çok şey var. Turizmin iyi gitmesi hepimizin konusu olmalı. Turizm sadece otelcilerin ve acentacıların işi değil. Antalya’nın sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını fark etmemiz çok önemli. Şehrin etrafında birçok antik kent var. Bu şehirlerin Göbekli Tepe gibi öne çıkarılması hem kentin hem de Türkiye’nin markalaşmasında önemlidir. Dünya değişiyor ve bizler de değişiyoruz. Artık yeni bir nesil oluşuyor. Bizler de buna ayak uydurmalıyız, korkmamalıyız. Dünya trendlerini takip etmek zorundayız. Günümüzde her şey deneyimleme üzerine kurulu ve bunu yerellik takip ediyor. Sosyal medyada mesajla tanıdım hızla artıyor. Bununla birlikte emojilerin kullanımı arttı. Bir şehir, otel ya da yemek sosyal medyada varsa var. Bu nedenle sosyal medya platformlarıyla aranızı hep iyi tutun. Sosyal medyada yoksanız şahıs olarak ve işletme olarak hiçbir öneminiz yok.  Sosyal medya her yaş grubunu etkiliyor ve Z nesil vaktinin büyük bölümünü sosyal medyada geçirerek seyahate ya da alışverişe karar veriyor. İleride bağımsız ve küçük otel sayısı hızla artacak. Bu nedenle büyük otellerin kişisel hizmete önem vermesi gerekiyor. Öte yandan paylaşım ekonomisi hızla büyüyor. Airbnb gelişiyor ve sistemi ele geçiriyor. Bu nedenle ileride oteller kişilerin ilgi alanlarına göre değişmek zorunda. Çünkü yeni nesil mevcut otelleri beğenmeyecek ve bu nedenle bir değişime uğrayacağımız kesin. Sosyal medyasız bir hayat yok” şeklinde konuştu.

Mobil öncelikli düşünme

Facebook Pazarlama Çözümleri isimli sunumla katılımcılara tecrübelerini aktaran Facebook, Kamu Ortaklıkları Müdürü Burak Karagöl, “Seyahat sektöründe keşif, kolaylık ve bağlantı olmak üzere 3 temel nokta görüyoruz. Bu unsurların turistler açısından değerlendirme yaparken çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İnsanlar bir yere tatile gitmeden önce dijital ortamda keşif yapıyorlar ve sizler bu noktada insanlara doğru bilgiler ve güzel görsellerle ulaşılabilir olmalısınız. Bu konu çok önemli. Çünkü her 4 kişiden birisi kalacağı yer için sosyal medya üzerinden karar veriyor. Yine insanların çoğunluğu sosyal medya platformları üzerinden işletme hakkında yapılan yorumlara bakıyor ve son olarak sosyal medya üzerinden işletmeyle iletişime geçiyor. Dijital ortamda en etkili basamak mobil. Yüzde 80 oranında insanlar mobil araçlar üzerinden dijital platformlara giriş yapıyor. Bu nedenle işletmelerin dijital çalışmalarının cep telefonlarına uyumlu olması çok önemli. Bu nedenle dijitalleşmeyle ilgili her konunun cep telefonlarına uyumlu olması çok gerekli” dedi.

Karagöl, “İnsanlar günümüzde yüzde 60 oranında tatilleri için rezervasyonlarını yapıyorlar. Bu durum işletme için hem avantaj hem dez avantaj. Bu nedenle işletmelerin dijital ortamda varlık göstermesi çok önemli. Çünkü dijital ortamda varlık gösteremiyorsanız insanlar bu alanda varlık gösteren işletmelere yöneliyorlar. Genç kuşak bu alanda çık ciddi bir şekilde yer alıyor. Sorunsuz bir hizmet için mutlaka mobil sistemlerden yararlanılmalı. İnsanlar artık kendilerini özel hissetmek istiyorlar. Bu nedenle dijital ortamda var olurken insanlara kendilerini özel hissettirecek uygulamalara, verilere ağırlık vermeniz de çok önemli. Yine bu noktada mesajlaşma çok önemli durumda. İnsanlar size mesajlaşma yoluyla ulaşabilmeli. İnsanlar işletmenize mesajlaşma yoluyla ulaşamazsa sizi tercih etmekten vazgeçebiliyorlar. İnsanlarla bağlantı kurmanız için sosyal medya çok önemli. Seyahat sonrası müşteriyle olan iletişimi güçlü tutmanız için sosyal medya yine çok önemli. Eğer bu bağlantıyı sağlarsanız insanlar işletmenizi yakınlarına tavsiye edebilirler ve bir sonraki tatil için yine sizin işletmenizi tercih edebilirler. Tatil yapanların yüzde 58’i Facebook üzerinden tatilleriyle ilgili paylaşım yapıyorlar. Yüzde 77’si sosyal medya platformları üzerinden markalarla mesajlaşıyor. Bunların özeti sosyal medya sizin için çok ciddi fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları kaçırmamak gerekiyor” diye konuştu.

Veli AKOĞLU 

Share
#

SENDE YORUM YAZ