logo

SOSYAL MEDYA SUÇLULARI


Yalçın KÜÇÜK
yalcinkucuk7@gmail.com

Ülkemizin geleceği sosyal medyada yapılan algı ve toplum mühendisliği çalışmaları ile tehdit altındadır. 

Ülkenin bekası için bu tehdidin bir an önce farkına varılıp tedbir alınması gerekir.

Sosyal medyada fütursuzca bazı suçlar işlenmektedir.

Çoğunlukla takip edilemeyen ve cezasız kalan bu yayınlar çoğalmakta ve alıcıları, beğenenleri ve paylaşımcıları gün geçtikçe artmaktadır.

İftira ,failin suçsuz olduğunu bildiği bir kimseye suç atmasıdır.

Şikayetçiye yönelik isnadının maddi olgu ve vakalara dayanmadığını bildiği halde suç atmasıdır.  

Bu suçun oluşması için, şikayet veya ihbarın adliyeye yahut keyfiyeti adliyeye tevdie mecbur bir makama veya yasal takip yapacak veya yaptırabilecek bir merciye yapılmış olması gerekir.

İhbar veya şikayet, failin suçsuz olduğunu bildiği, başka deyişle suçsuzluğunda kuşku bulunmayan kimse aleyhinde yapılmış olmalıdır.

Bu bakımdan, gerçekte işlenmiş bir suç mevcut bulunur, ancak üzerinde kuşku ve iddianın yoğunlaşmış olması nedeniyle ihbar veya şikayet edilen kişinin suçluluğu kanıtlanamazsa, suçlanan beraat etmiş olsa dahi iftira suçunun unsurları oluşmayacaktır.

Yine, içeriği kanıtlanamasa dahi, gerçekleştirilen ihbar ve şikayetin bir anayasal hakkın kullanılması olarak değerlendirilebildiği hallerde, bir hukuka uygunluk nedeninin varlığı söz konusu olacaktır

Aynı şekilde hakaret suçu içinde kamu görevlisine hakaret suçu hariç takip edilmesi mağdurun şikayetine bakılmaktadır.

Hakaret suçlarında savcılık kendiliğinden harekete geçmez.

Sosyal medyada kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal suçu da işlenmektedir.

Bu suçun takibinin de şikayete bağlı olması dolayısı ile çoğu zaman mağdurun haberi dahi olmamaktadır.

Üzerinde durulması gereken en önemli suçlardan birisi ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçudur.

Ülkemizin geleceğini tehlikeye düşüren suçların en önemlisidir.

Sosyal medyada bu suçun failleri kendilerini gizlemektedir.

Genellikle feyk hesaplar üzerinden paylaşımlar yapmaktadırlar.

Bu suçlar dışında da sosyal medyada işlenen cinsel suçlar gibi çok sayıda suç bulunmaktadır.

Yayınladıkları haber tamamen yalan ve iftira olsa da bunların inanmaya hazır milyonlarca alıcısı bulunmaktadır.

Bizim de üzerinde durmak istediğimiz konu bu hesap sahipleridir.

Dikkat ediniz bunların yayınladıkları haberlerin başında çoğunlukla “ sponsorlu” diye bir bölüm bulunmaktadır.

Yani bu haberlerin öne alınması ve yayılması için bir yerlerden facebook yönetimine para ödendiği anlamına gelmektedir.  

Devletimizin acilen bu sponsor sahiplerini tespit ederek, ya da belirleyemezse mahkeme kararı ile engelleterek bu yalan, iftira, toplum mühendisliği yapan, vatandaşları yalan ve yanlış haberlerle yönlendiren bu ihanete dur demesi gerekir.

Toplum mühendisliği yapan ve yalan haberlerle ülke geleceğini tehlikeye düşürdüğüne inanılan sitelerin yayınları şikayete bağlı suç olsa da amacı devletin ve ülkenin geleceğini ilgilendirdiği için res’en takip edilebilen suç olarak yeniden tanımlanmalıdır.

Eğer haberleşme özgürlüğü v.s. denilerek bu durum önlenmez ise sonuçta ülkemiz için ne büyük felaketlere yol açacağını tahmin dahi edemezsiniz.

Bunun için bu suçları res’en takip edecek çok büyük bir siber emniyet gücü oluşturulmalı ve bunlarla mücadele edilmelidir.

Yalan ve iftira haber üreten ve bunları servis eden siteler tespit edilip, takip edilerek suç dosyaları hazırlanıp takibe geçilmelidir.

Geç kalınırsa ilk fırsatta kendilerine körü körüne bağlı, her söylediklerine inanmaya hazır, kendileri düşünmeyen beyinleri yıkanmış binlerce kişi halkı kin ve düşmanlığa itecek bir haberle kontrol edilemez bir güce ulaşabilir.

Mali şubenin ya da kısa adı MASAK olan kara para ile mücadele güçlerinin bu “sponsorlu” haberlere kimlerin sponsor olduklarını belirlemesi ve bunların içinde ajanlık yapan dış odaklar varsa engelleme ve cezalandırma yollarını aramalıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gelip Geçici Dünya

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  Gaflette olmayın, uyanın, kendinize gelin! Dünyanız, makamınız, şöhretiniz, evlatlarınız, paranız, servetiniz, bağlarınız, meyve bahçeleriniz, şehvetiniz, arzunuz, isteğiniz ve üzerinizde doğan güneş, ay, yıldızlar ve bastığınız toprak sizi aldatmasın. Bunların hepsi fanidir. Sizi alı koymasın, sizi aldatmasın, sizi oyuncak haline getirmesin, sizi dünyada kendine köle etmesin. Ahiretinizi harap etmesin. Aman ha! Ona aldanmayın. Dünya semasıyla toprağı arasındaki, yedi halka içindeki nimetler sizi alı koymasın, aldat...
 • BÜYÜKŞEHİR YASASI DEĞİŞMELİ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  2014 yerel seçimleri ile birlikte il genelindeki tüm belediyeleri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlayan yerel yönetim sistemine geçtik. Ancak aradan geçen 6 yılın sonunda ortaya çıkan tecrübe gösterdi ki; bu yasa mutlaka yeniden ele alınarak gözden geçirilmelidir. ‘Bütünşehir’ oluşturabilmek maksadı ile hazırlanan yasanın hayata geçmesi ile birlikte öncelikle belde belediyeleri kapatıldı.  Çokta iyi oldu. Merhum Turgut Özal döneminde yerinden yönetimi güçlendirebilmek için açılan belde belediyeleri zaman içerisinde başkan ve ya...
 • Üç Ayların Manevi İklimine Yaklaşırken

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  Yüce Rabbimizin sayısız lütuf ve ihsanı ile ömrümüze bereket, ruhumuza sükûnet katan üç ayların gölgesi üzerimize düştü. Önümüzdeki Salı günü Recep ayına kavuşmuş olacağız. Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise inşallah Regaib gecesini idrak edeceğiz. Bizleri bu manevi günlere ulaştıran Cenâb-ı Allah’a hamd ü senalar; ümmetine ibadet ve itaati, tevbe ve istiğfarı, dua ve niyazı öğreten Resûl-i Ekrem’e salat ve selam olsun. Üç aylar, gafletten uyanmanın, kulluk bilinciyle arınmanın adıdır. Üç aylar, her yıl heyecanla gelişini beklediğ...
 • BÜYÜKŞEHİR YARIŞI

  20 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yarışı bu kez çoook erken başladı. 2014 yerel seçimlerini kaybettikten sonra ortalarda pek görünmeyen Menderes Türel geçtiğimiz günlerde Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı ile ilgili basın toplantısında yaptığı konuşmalar ve verdiği mesajlar ile yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına talip olduğunu aslında açık bir şekilde dile getirdi. 2019’u geride bıraktığımız 2020 yılına adım attığımızın sabahında sabah namazını Kaleiçi Yat Limanı’ndaki İskele Camii’nde kılarak Büyükşehir Belediye Başka...