logo

Şölen gibi kongre

Saadet Partisi’nin 7’nci Olağan Büyük Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi.

Milli Görüş’ün temeli durumundaki Saadet Partisi’nin 7’nci Olağan Büyük Kongresi, başkent Ankara’da yapıldı. Ankara’ya ulaşan kongre delegeleri ve çok sayıda partili Hacı Bayram Veli Camii’nde sabah namazını eda etti. Ankara Kapalı Spor Salonu’ndaki kongrede Genel İdare Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi Antalya eski İl Başkanı Galip Akın, Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, yönetim kurulu ve parti üyeleri de yerini aldı. 

“Gelin canlar bir olalım”
7’den 70’e Ankara Spor Salonu’nu tıklım tıklım dolduran Milli Görüş sevdalılarına hitap eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Bu dava, bu sevda, bu vatan bizimdir. Karacaoğlan bizim, Dadaloğlu bizim, Yunus Emre bizimdir. Ahmed Yesevi, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş, Mevlânâ bizimdir. ‘Kürt’ü, Türk’ü ve Çerkez’i bizimdir. Semah bizim, halay bizim, horon bizimdir. Munzur bizim, Fırat bizim, Kaz Dağları bizimdir. Madımak, Roboski, Başbağlar bizimdir. Yasin Börü, Eren Bülbül, Berkin Elvan bizimdir. Acısı bizim, sevinci bizim, kederi bizim, türküsü bizimdir. Bu çağrımız; Kürt’e, Türk’e, Alevi’ye, Sünni’ye, Laz’a, Çerkez’e, Arnavut’a, Boşnak’adır. Bu çağrımız; dindara, muhafazakâra, liberale, sosyal demokratadır. Görüşü, düşüncesi ne olursa olsun, 82 milyon ülke evladınadır. Gelin canlar bir olalım. İşi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmaz” cümleleriyle konuşmasına başladı.

“Hedefe doğru yürüyoruz”
Milli Görüş Hareketi’nin yarım asrı geride bıraktığını vurgulayan Genel Başkan
Karamollaoğlu, “Dile kolay, tam 50 yıl! 50 yıldır hak, adalet, üretim, kalkınma, şahsiyetli dış politika, önce ahlak ve maneviyat, düşmanlaştırma ve ötekileştirme değil, kardeşlik ve kucaklaşma diyoruz. Erbakan Hocamız 50 yıl önce ‘Bir çiçekle bahar olmaz’ diyenlere karşı ‘Evet; ama her bahar bir çiçekle başlar’ diyerek Konya’da ilk adımı attı. İşte bu salonda, gelecek baharları müjdeleyen çiçekler var. Karadeniz’in, Ege’nin, Toroslar’ın, Kaçkarlar’ın kardelenleri var. Bundan 50 yıl önce, 1969 yılında Bağımsızlar Hareketi’nde hangi inançla yola çıktıysak, MNP’yi, MSP’yi, Refah’ı, Fazilet’i kurarken hangi ruh ve heyecana sahipsek bugün de Saadet Partisi olarak, aynı coşku ve aynı inançla hedefe doğru yürüyoruz” diye konuştu.

“Sizler Türkiye’nin umudusunuz”
Karamollaoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Gelecek 50 yılı da yine Milli Görüşçüler inşa edecek. Çünkü Saadet Partisi siyaseti, mevki ve makam için değil, Allah rızası için yapan, tertemiz bir kadronun adıdır. Bu kadro kimseye tuzak kurmaz. Kimseye kumpas yapmaz. Kimse ile gizli kapaklı işlerde bulunmaz. Bu kadronun tek bir derdi vardır, o da bu ülkeye, bu millete olan aşkıdır, sevdasıdır. Sizler Türkiye’nin umudusunuz. Türkiye’nin aydınlık geleceğisiniz. Biz çizgimizden taviz vermedik, yolumuzdan dönmedik. Rüzgâra, konjonktüre, makama, mevkiye göre yön değiştirmedik. O yüzden, istikrar görmek isteyen, bu salona baksın. ‘Diklenmek’ değil ‘dik durmak’ nasıl olur görmek isteyen, bu salona baksın. Bu salonda güce teslim olmayanlar var. Haksızlığa boyun eğmeyenler var. İlk virajda veda edenler değil, ahde vefa gösterenler var. Aldatmayanlar var, aldatılamayanlar var. Bu salonda Anadolu’nun aslanları var.”

“Umutların tükendiği bir Türkiye”

Karamollaoğlu, “3 Kasım 2002 yakın tarihimizin önemli kırılma noktalarından birine şahit olmuş, AK Parti iktidar olmuştur. Milletimiz 3 Kasım 2002’de AK Parti’ye temelde şu 5 şeyi gerçekleştirmek üzere oy vermişti. Neydi bunlar? Müreffeh bir Türkiye. Güçlü bir Türkiye. Özgür bir Türkiye. Öncü bir Türkiye. Adaletin hâkim olduğu bir Türkiye. Fakat ekonomiden ekolojiye, adaletten demokrasiye, tarımdan sanayiye, eğitimden dış politikaya sürekli savrulan bir Türkiye var. Ekonomisi dar boğaza girmiş, tarım ve hayvancılığı bitmiş, bütün birikimleri ‘Varlık Fonu’ adı altında ipotek edilmiş bir Türkiye var” dedi.

AK Parti ile birlikte Türkiye’nin umutların tükendiği bir ülke haline dönüştüğünü aktaran Karamollaoğlu, “Komşularla sıfır sorun diye yola çıkıp, sorunlu olmadığı tek bir komşusu kalmayan bir Türkiye var. Olağanüstü halin olağan hale geldiği, baskı ve tahakkümün arttığı, farklı ve muhalif seslerin susturulduğu, devletin omurgasını oluşturan kurumların yıpratıldığı bir Türkiye var. Adalet olgusu iflas etmiş, mağdurlar ordusu oluşmuş bir Türkiye var. İltimas, adam kayırma, torpil ve partizanlığın sıradanlaştığı, israf ve yolsuzluğun had safhaya çıktığı bir Türkiye var. Eğitimi yazboz tahtasına dönmüş, aile yapısı, toplumsal bağları zayıflamış bir Türkiye var. Gençlerin gelecekten ümidini kestiği, yarınlara dair umutların tükendiği bir Türkiye var. Şimdi bu gerçeklere bakarak diyorum ki, 3 Kasım 2002 AK Parti’nin iktidara gelişinin ilk günü olmuştu. 3 Kasım 2019’da, iktidardan ayrılışının tescillendiği gün olarak tarihe geçecektir. Çünkü AK Parti miadını doldurmuştur. Ne yazık ki, Türkiye’ye verebileceği hiçbir şey kalmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

“Üreten bir ekonomik sistem kuracağız”

“Tüketime ve gösterişe ayrılan kamu kaynaklarını, üretime ve istihdama yönlendirerek, hızlı ve yaygın bir kalkınma hamlesi başlatacağız” diyerek konuşmasını sürdüren Karamollaoğlu, “ Bize emanet edilen kamu mallarına ve imkânlarına, yetim malına sahip çıkar gibi sahip çıkacağız. Tüm vatandaşlarımıza eşit mesafede duracağız. Hiç kimseye ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmayacağız. Eşimize, dostumuza kamu ihalelerini dağıtmayacak, ulufe verir gibi makam ve mevki tahsis etmeyeceğiz. Şeffaflığı ve hesap verebilirliği, kamu yönetiminin vazgeçilmezi haline getireceğiz. Devletin bekası da, milletin refahı da ancak adalet ile mümkündür. İdare ve iradede temel ölçüt hukuk olacaktır. Tüm iş ve icraatlarımızı hukuki norm ve ilkeler çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Hiçbir şart hukuk kurallarının çiğnenmesini meşrulaştırmayacaktır. Saadet Partisi için kuvvetler ayrılığı vazgeçilmez prensiplerden bir tanesidir. Haksızlık yapan en üst mevkideki bir insan da olsa, karşısında hakkın söylenebileceği bir düzen inşa edeceğiz. Bugünkü ekonomi rant ekonomisidir. Vergi, zam, faiz, düşük ücret ve düşük taban fiyatları vasıtasıyla, halkın sahip olduğu bütün imkânlar elinden alınmaktadır. Özelleştirme adı altında, milletin tasarrufları ile oluşturulmuş milli kuruluşlar şaibeli bir şekilde yabancı ve yerli tekellere haraç mezat satılmıştır. Ülke kaynakları rantiyeye heba edilmeyecek, çılgın değil akıllı projelerle ülkenin öncelikleri belirlenecektir. İktidarların sorumsuzca yaptığı harcamalar neticesinde devletin gelirleri giderlerini karşılayamamaktadır. Bunun sonucunda da fatura ne yazık ki vatandaşa kesilmektedir. Mevcut vergi düzeni sokaktaki vatandaş için zulüm haline gelmiştir. Çarpık ve adil olmayan vergi sisteminde köklü reformlar gerçekleştirilecektir” dedi.

“Kurtuluşun tek yolu var”
Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi’nin tarihi bir kongre gerçekleştirdiğini belirtti. Asiltürk, “Türkiye’de siyasî hayatta yaşanan çekişmelerden dolayı, Allah’ın birbirlerinin kardeşi olduğuna hükmettiği insanlar, âdetâ birbirlerinin hasmı haline geldi. Kurtuluşun bir tek yolu vardır. O da tekrar bizi kardeş yapan değerlere dönmek. Hak, adalet ve kardeşlik çizgisinde bir düzenin kurulmasını sağlamak. Başka bir yol yoktur. Yeniden saadet dünyasını kurmanın ilk adımının, siyasî görüşleri farklı olsa da bütün inanan insanlara, birbirlerinin kardeşi oldukları gerçeğini hatırlatma görevini Saadet Partisi üstlenmiştir. Bu hizmeti Milli Görüşçüler üstlenmiş durumdalar. Bu nedenle Milli Görüş, sadece Türkiye için değil, bütün İslam âleminin kurtuluşu için yapılan bir mücadeledir. İnşallah yeniden saadet dünyasının kurulmasıyla insanlığa hak, adalet ve huzurun gelmesine vesile oluruz” şeklinde konuştu.

Saadet Partisi Kurucu Genel Başkanı ve ESAM Genel Başkanı Recai Kutan ise konuşmasında, “Bu salonda Milli Görüş davasının şahlanışını görüyorum. Tüm insanlığın saadeti için çalışanları görüyorum. Nene Hatun’ları, Sütçü İmam’ları, Fatih’leri, Selahaddin’leri görüyorum. Mutluyum çünkü 50 yılını dolduran davanın yeni 50’nci yılının adımı atılıyor. Belki bugün burada davamızın mimari Erbakan Hocamız yok ama sancağı taşımayı bekleyen binlerce Erbakan var. Binlerce yıldır bir birlik olduğumuz ülkeler bir bir işgal ediliyor. Müslüman ülkelerin haritaları yeniden çiziliyor. Çünkü Müslümanların haksızlığa karşı sindirilemeyen mücadele ruhu sömürgecileri ve Siyonistleri tedirgin ediyor. Bunun için de İslam’ı yanlış tanıtmak için ellerinden geleni yapıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Pes ettirmek istediler”
“Saadet Partisi’nin Tanıtmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı ise şöyle konuştu:
“Bugün, gelecek 50 yılın heyecanını iliklerimize kadar hissettiğimiz bir gün. Bugün, geleceğe umutla baktığımız bir gün. Bizim en büyük gücümüz 50 yıllık siyasal hafızamız, değişmeyen ilkelerimiz, yıllar geçtikçe daha da anlaşılır olan değerlerimizdir. Milli Görüş’ü kıymetli kılan hak, adalet ve kardeşlik değerleridir. Saadet Partisi’ni de farklı kılan bu değerleri taşımasıdır. Hem dünyanın hem insanımızın yeni başlangıçlara ihtiyacımız olduğu bugün de özüne sımsıkı, geleneğine sımsıkı sarılmış bir şekilde geleceğe umutla bakarak kongremizi gerçekleştiriyoruz.”

Kongre Divan Başkanı Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, “4 partimizi kapattılar, hedef Milli Görüş’ü engellemek ve yok etmekti. Kapatarak durdurmak istediler, olmadı. Bölerek bitirmek istediler, olmadı. Pes ettirmek istediler, olmadı. Her defasında biz yeniden başladık ve çelikleşerek büyüdük. İşte bugün burada Ankara’nın en büyük salonundaki bu coşku ve heyecan, bu çelikleşmenin en muhteşem örneğidir, fotoğraftır elhamdülillah” şeklinde konuştu.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi Antalya eski İl Başkanı Galip Akın ise kongrenin hayırlara vesile olmasını diledi. Akın, “Allah’ın izniyle Milli Görüş iktidara gelecektir” derken  Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen de “Kongreye müthiş bir katılım var. Bu tablo, Milli Görüş harekatının Saadet Partisi ile tekrar şahlanacağının açık bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

KUTU

Bilge Başkan ile devam
Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen Saadet Partisi 7. Olağan Kongresi’nde, sandıklardan Temel Karamollaoğlu ile devam kararı çıktı. Tek liste ile gidilen kongrede Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 962 oy alarak yeniden genel başkan seçildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ