logo

“Sohbetiniz Sağlık Olsun”

Antalya’da göğüs kanseri farkındalığına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Sohbetiniz sağlık olsun” projesi kapsamında, Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından kuaförlere proje hakkında eğitim verildi. Alihan Gürkan, “Bu projenin ortaya çıkış sebebi; kuaförlerin kadınlarla olan bağı, kuaförler kadınlarla birçok konuda konuşur ve dertleşir. Herhangi bir sohbette bu konudan bahsedilmesi kadınların kontrole gitmelerini sağlayabilir” dedi.

Antalya’da göğüs kanserine dikkat çekmek için Antalya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Antalya Kadın Müzesi, Prof. Dr. Alihan Gürkan, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve Kuaförler odası işbirliğinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) destekleriyle hazırlanan “Sohbetiniz Sağlık olsun” projesi için ilk eğitim toplantısı, AESOB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Kuaförler Odası Başkanı Tolgahan Demir, Profesör Doktor Alihan Gürkan ve çok sayıda kuaför katıldı.

Tüm kanser çeşitlerinde etken, sigara

Prof. Dr. Alihan Gürkan, kuaförlere müşterilerine projeyi anlatırken göğüs sağlığı ve göğüs kanseri hakkında verebilecekleri bilgiler hakkında sunum gerçekleştirdi. Gürkan, “Kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi, göğüs kanseri. Korkutucu olan ise kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı da artıyor yani sigara içen kadın sayısı artıyor. Kanser görülmesine sebep olan birtakım faktörler var, değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz faktörler. Değiştirebileceğiniz faktörlerden biri, sigara. Çok tehlikeli. Doğum yapmak, emzirmek kanseri önleyebilir ama sigara içmek bu avantajları sona erdirir. Tüm kanser çeşitlerinde etken, sigara. İkinci faktör, kilo. Kilo da göğüs kanseri riskini artırıyor” diye konuştu.

Göğüs kanserine yakalanan kadınların yaş ortalaması 53

Prof. Dr. Alihan Gürkan, “Sohbetiniz sağlık olsun” projesiyle kuaförlerin müşterilerine önlem aldırabileceklerini söyleyerek, şu ifadelere yer verdi: “göğüs kanseri yaş ile ilgili, 20 yaşında bu kansere yakalanma riski düşük ama 50 yaş üstünde bu risk artıyor. Göğüs kanserine yakalanan kadınların yaş ortalaması 53. Her 8 kadından biri maalesef göğüs kanserine yakalanıyor, bu projenin amacı göğüs kanserinin tedavi edilebiliyor dönemde yakalanması ve bunun önlenmesi. Kuaföre giden kadınların yaş grubunu düşündüğümüzde genelde 20-50 yaş arasındaki kadınlardan oluşuyor. Kuaföre giden yaş grubunda hastalığın görülme sıklığı daha düşük ama bizim projemizde önemli olan kuaförler hizmet ettiği gruba bu işi iyi örgütleyebilir. O gruba bu konuyu anlatabilmek, kontrole gitmelerini sağlamak asıl hedefimiz olmalı. Bu riskin önlemini 10-15 sene önce almak gerekiyor.”

Kuaförlerin kadınlarla olan bağı kanseri önleyecek

Sohbetiniz sağlık olsun projesiyle toplumda korku ve panik yaratmak istemediklerinin altını çizen Alihan Gürkan, “Kadınların vücutlarının farkında olmasını istiyoruz. Bu projenin ortaya çıkış sebebi; kuaförlerin kadınlarla olan bağı, kuaförler kadınlarla birçok konuda konuşur ve dertleşir. Herhangi bir sohbette bu konudan bahsedilmesi kadınların kontrole gitmelerini sağlayabilir. Kadınlar 40 yaşından sonra iki senede bir, 50 yaşından sonra senede bir kontrol yaptırmalı. Ciltte değişiklik, ele gelen kitle, akıntı ve ağrı nedeniyle anlaşılabilir. Antalya bu anlamda şanslı bir kent, devlet hastanelerinde ve KETEM’lerde ücretsiz muayene olunabilir” dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise, “Göğüs sağlığı ve Göğüs kanserine dikkat çekmek amacıyla kuaförler aracılığıyla başlattığımız “Sohbetiniz Sağlık Olsun” projesi için ilk adımı attık. Kuaförlerin bu konudaki olumlu tutumu ve sosyal projeye verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederiz. Bu projeye desteğin, eğitimlerle artarak devam edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ