Sevindiren gelişme

Antalya Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Türk sütünün Çin pazarına girmesi üreticiler için sevindirici bir gelişme oldu” dedi.

Sevindiren gelişme
29 Mayıs 2020 - 03:00

Ekonomik sorunlarla mücadele eden süt üreticileri Ticaret Bakanlığı’ndan gelen haberle sevindi. Konuyla ilgili Hilal’e açıklamalarda bulunan Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Odası Başkanı Ekin,  “Üreticilerimizin tamamına yakını borçlu durumda. Yemciye borcu olmayan arkadaşımız yok denecek seviyede. Devletimiz esnafımızın sorunlarının çözümüne yönelik birçok girişimde bulundu. Geçmişte vergi yapılandırması hayata geçirildi, salgında finansman destekleri sağlandı. Ancak hiçbiri sıkıntılarımızı tamamen gideremedi. Son olarak Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edilmesinin önü açıldı. Ülkemizden Çin’e yapılacak olan süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan duyurdu” diye konuştu.

Antalya vurgusu
Çin’in dünya pazarında ciddi bir alıcı konumunda olduğunu belirten Başkan Ekin, “Çin, 2019’da tedarikçi ülkelerden 6 milyar dolar değerinde süt ve süt ürünü ithalatı yaptı. Çin, nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesi ve vatandaşlarına gıda teminini sağlamak için ithalat yapmak zorunda. Yaşanan son gelişmelerle pazarda bu kadar büyük paya sahip olan Çin’e ilk kez ihracat gerçekleştirme şansımız oluştu. Yeni Zellanda, ABD ve Uzakdoğu ülkeleri gibi ciddi rakiplerimiz var. Ama Çin hükümeti bir sıkıntı yaşanacağını öngördüğü için ülkemizden gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ithalatına izin verdi. Sektörümüze ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacak bu gelişme, üreticiler için sevindirici bir gelişme oldu” ifadelerini kullandı. Sektörün gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını aktaran Ekin, “Çin pazarına yönelik gelişmeler memnun edici. Ülkemiz ve kentimiz bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirecektir. Bizler de Antalya’daki süt üreticileri olarak bu pazarda yer almak için tüm gücümüzle çalışacağız. Sektörde yer alan tüm kesimlerce gösterilen gayretlerin boşa gitmeyeceğini ve ihracatla istihdama katkı koyacağımızı düşünüyorum. Ülkemizden Çin’e gerçekleşecek süt ve süt ürünleri ihracatında Antalya’da mutlaka yer almalı. Buradaki üreticiler kesinlikle bu ihracatın dışında bırakılmamalı. Gerçekleşecek ihracatta destek verecek süt üretimine, lojistik ağına ve tesislere sahibiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum