logo

“SEVİL BERBERİ” HEYECANI BAŞLADI

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde, büyüleyici ezgileri, ince ve eğlendirici müziği ile İtalyan komik operasının şaheserlerinden biri olan

Rossini’nin “Sevil Berberi” prömiyer heyecanı yaşanıyor.

2008 yılında Antalya Prömiyeri yapılmış olan eser 2019-2020 Sanat Sezonu’nda yeni prodüksiyonu ile sanatseverlerin karşısında olacak. 29 Şubat 2020 Cumartesi saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde prömiyeri gerçekleştirilecek olan “Sevil Berberi”ni rejisör Haldun Özörten sahneye koyuyor.

Sevil Berberi, Gioacchino Rossini’nin yaşamı boyu yazdığı 39 opera içinde dünya opera sahnelerinin en çok tercih ettiği eserlerin başında gelmektedir. Besteci, operaları dışında onlarca kantat, dini yapıt ve çeşitli parçaları ile dünya müziğinin en büyük bestecilerinden biridir.

Dünya komik opera sanatının en mükemmel örneği sayılan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Murat Cem Orhan, şef Hakan Kalkan ve şef Ömer Yöndem sezon boyunca dönüşümlü olarak yönetirken, Antalya DOB korosunu şef Mahir Seyrek çalıştırıyor. Eğlenceli operada dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye, koreografi Melda Özkan’a ve ışık tasarımı Mustafa Eski’ye ait.

17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen Sevil Berberi’nde Kont Almaviva’nın Madrid’de gördüğü ve aşık olduğu güzel Rosina için Sevil’e gelmesi, eski berberi Figaro’nun yardımları ile Rosina’nın vasisi Don Bartolo’nun, kızın servetine konmak için onunla evlenmeyi planlaması ve gelişen olaylar konu alınıyor.

İki perdelik eserde “Figaro” rolünü Onur Alpaslan, Erdi Can Aybaş ve Mehmet Ali Tutar, “Rosina” rolünü Seçil Eyilikeder, Tuğçe Oğuzülgen ve Sema Suna, “Kont Almaviva” rolünü Devrim Demirel, Enis Ok ve Ufuk Toker, “Dr. Bartolo” rolünü Engin Suna, “Don Basilio” rolünü Umut Tarık Akça, “Berta” rolünü Gülçin Gültekin ve Oya Vural, “Fiorello” ve “Subay” rollerini Toygarhan Atuner ve Baturalp Bilgili, “Uşak” rolünü Selahattin Denizsümüren, “Noter” rolünü ise Vural Vursavaş sezon boyunca dönüşümlü olarak canlandıracak.

3 Mart’ta tekrar sahnelenecek olan ve fiyatları 15, 35 ve 50 TL arasında değişen eserin biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com  internet adresinden de temin edilebilir.

HABER MERKEZİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ