Reklam

Sağlıkçılar çözüm bekliyor

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, “Temennimiz sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasıdır” dedi.

Sağlıkçılar çözüm bekliyor
11 Mayıs 2020 - 01:00

Sağlık çalışanlarının, koronavirüs ile kendi canları pahasına ve sevdiklerinden haftalarca uzak kalarak mücadele ettiğini ifade eden Kuluöztürk, ortaya konulan fedakârlıkların tarifinin mümkün olmadığını dile getirdi. “Bu zorlu süreci sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarıyla elbette atlatacağız” diyen Kuluöztürk, en büyük beklentilerinin sağlık çalışanlarının kronikleşmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması olduğunu aktardı.
 
Döner sermaye adaletsizliği
Sağlık çalışanlarının çözümünü beklediği konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuluöztürk, “Sağlıkçılarımız, ortaya koydukları fedakârlıklarla salgınla mücadele en çok öne çıkan meslek grubu oldu. Sağlıkçılarımızın fedakârlıklarını vatandaşlarımız gibi siyasilerimiz de görmezden gelmedi ve yıllardır beklenen ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ TBMM’den geçti. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak birçok sıkıntı devam etmektedir. Bunların başında döner sermaye adaletsizliği gelmektedir. Son düzenleme, sorunu ortadan kaldırmak yerine ne yazık ki daha da derinleştirmiştir. Sağlık çalışanları için refah, adalet, hakkaniyet ve huzur dağıtması gereken döner sermaye sistemi, mevcut haliyle tam tersini yapıyor, çalışma barışını bozuyor. Adaletsizlik üzerine kurulu bu sistemden bir an önce dönülmelidir. Sağlık bir ekip işidir ve temizlik görevlisinden uzman doktoruna unvan ayrımı yapılmaksızın tüm çalışanlar bu ekibin vazgeçilmez birer parçasıdır” dedi.
 
Sözleşmelilere kadro verilmesi
Sağlık sistemindeki sözleşmeli istihdam türünün çalışma barışını ve huzurunu bozan bir başka önemli sorun olduğunu belirten Kuluöztürk, “Bu istihdam türünün ne kadar hakkaniyetsiz olduğu salgınla mücadele sürecinde bir defa daha görüldü. Bu şekilde istihdam edilen sağlık çalışanlarının hiçbiri, salgınla mücadele ederken, bir an olsun sözleşmesine bakma gereği duymadı. Üzerine hangi görev düştüyse canla başla çalıştı. Aynı durum hizmetli kadrosunda çalışan arkadaşlarımız için de geçerlidir. Tüm bu arkadaşlarımız hak ettikleri, kendilerini güvencede görecekleri kadroya geçirilmelidirler” ifadelerini kullandı.


İcap nöbeti ödemeleri
Kuluöztürk’ün dile getirdiği bir diğer sorunsa icap nöbetleri oldu. Kuluöztürk bu konuyla ilgili şunları söyledi:
“Sağlık hizmetleri keyfilik üzerine yürütülecek bir alan olmadığından icap nöbeti ücretleri mutlaka eksiksiz olarak ödenmelidir. Bazı idareciler, ücretlerini ödemeden sağlık çalışanlarına zorla icap nöbeti tutturuyor. Hizmetlerin kesintiye uğramaması noktasında sağlık çalışanları icap nöbeti tutmaktan kaçınmıyorlar; ancak bunun mevzuatta öngörülen karşılığının da idarece esirgenmemesi gerekiyor. Kaldı ki bu nöbetlerin karşılığını bazı sağlık çalışanları alırken, bazıları alamıyor. Bu keyfiliğe son verilmelidir.”
 
Şehitlik unvanı
Salgınla mücadele ederken hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılmasının yürütülen mücadelenin ruhuna uygun bir adım olacağını vurgulayan Kuluöztürk, “Sağlık çalışanları, görünmeyen düşmana karşı verilen amansız mücadelenin en ön saftaki yeri doldurulamaz neferleridir. Bu mücadele üzerinden yüzyıllar geçse de unutulmayacak bir mücadeledir. Hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması, bu mücadelenin yaşanılan zamanın ötesine taşan anlamları olduğunu her daim hatırlatacaktır” diye konuştu.

Yalçın KÜÇÜK

YORUMLAR

  • 0 Yorum