Sağ gösterip sol vurmayın

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, iş dünyasının önünü gerebilmek istediğini belirterek, “Korona ile mücadele edildiği bir dönemde, çok ideal bir ortam, çok reel beklentiler içerisinde olunamayacağını herkes biliyor. Ama yeter ki gerçekçi olalım. Bize sağ gösterip, sol vurulmasın” dedi

Sağ gösterip sol vurmayın
20 Kasım 2020 - 10:43

  Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, korona virüs nedeniyle yaşanan krizde, iş dünyası olarak devletten beklentilerini açıkladı. İş dünyasının önünü görmek istediğini kaydeden Eroğlu, “İş dünyası ne bekler? İş dünyası tabii ki önünü görmek ister. Önünü görmekten kastı nedir iş dünyasının? Belirli bir dönem içerisinde ülkenin makro ekonomik dengelerini; yani faizini, dövizini, enflasyonunu ve büyümeye yönelik yapılacak destekleri net bir şekilde görmek ister. Bunları görürse memnun olur, mutlu olur ve kendini buna göre ayarlar. Örneğin korona virüs salgını beklenmeyen bir şeydi ve beklenmeyen şeyler insanın ritmini bozuyor. Kim derdi ki 2020’ye girdiğimizde döviz bu seviyeye gelecek. Ama şimdi yüzde 50-60 artınca doğal olarak birçok firmanın ritmi bozuluyor. Faiz bir iniyor, bir çıkıyor. Bu şekilde hesabını yapamıyorsun ve yapsan da nafile oluyor” dedi.

  “Gerçekçi olalım”
  İş dünyasının önümüzdeki dönem için beklentisinin çok açık olduğunu da vurgulayan Eroğlu, “Ekonomide bir yeni yapılanma dönemine girildi. Ekonomi yönetiminde bir değişimle bu başladı. Bu en azından bir moral verdi. Dövizde bir aşağı doğru kayma, piyasada bir yükselme oldu. Bunun arkasından olası bir politika geliştirilmesi gerekiyor. Bu politikalar nedir? İş dünyası, önümüzdeki 2021 yılında hayalci değil gerçekçi ve yalın bir politika izlenmesini bekliyor. ‘Bizim enflasyon beklentimiz şudur, dövizdeki beklentimiz şudur’ denmelidir. Korona ile mücadele edildiği bir dönemde, bu şartlar altında çok ideal bir ortam, çok reel beklentiler sonuçlar içerisinde olunamayacağını herkes biliyor. Ama yeter ki gerçekçi olalım. Bize sağ gösterip, sol vurulmasın” diye konuştu.

  “Antalya’nın farkı olmalı”
  Eroğlu, kriz döneminde Antalya’daki firmaların yaşadığı zorluklara da değindi. Eroğlu, Antalya’daki firmaların ne durumda olduğunu gösteren net bir verinin ellerinde bulunmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Ama şunu biliyoruz ki Antalya ekonomisinde turizm en önemli sektörlerden bir tanesi. Örneğin; Rusya ile yaşadığımız uçak krizi gibi önemli sıkıntılar yaşandığında bu Türkiye ekonomisine yüzde 3-5 yansırken, Antalya ekonomisine yüzde 35 yansıyor. Dolayısıyla Antalya’nın çok faklı bir yeri var. Eğer bir destek verecekse devlet, Antalya en başlarda yer almalıdır. Böylesine sıkıntılı bir dönemde kaynak kullanımında daha dikkatli ve seçici olunmalıdır. ‘İlle herkes kurtarılacak’ diye bir durum yok. İmkânlar dâhilinde yapılacak bu. Üç çocuğun var, üçünü de okutamıyorsan ne yapıyorsun? Birini okutup diğerlerini iş hayatına yönlendiriyorsun.”

  “Bilançolara bakılmalı”
  “Buradan örneklemek gerekirse, önemli sektörlere destek vermek en doğrusudur. ‘Türkiye’de bütün sektörleri kurtaracağız’ derdinde olursak bu verimsiz olur, doğru olmaz. Korona sonrası bizim için önem arz edecek ülkemizde tutmamız gereken sektörler neyse ona öncelik vermeliyiz. Bu sektör bazlı değil belki de firma bazlı da olabilir. Yani bir KGF çıkıyor ve herkese KGF veriyorsun. Böyle olmaz ki önce firmanın bir bilançosuna bakılsın ve ihtiyacı olup olmadığı görülsün. KGF’yi alıp ne yapacak, banka borcunu mu ödeyecek, bir batağı mı önleyecek? Bunu firmanın bilançosunu isteyip yapacaksın. Bu anlamda da çok seçici olmak lazım. Çünkü devletin kaynakları da artık azalıyor.”

  Kubilay ELDEMİRCİ


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum