Resmen başladı!

Antalya Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Emlakçılık faaliyetlerinde yöne dönem başlamıştır” dedi.

Resmen başladı!
15 Ekim 2020 - 07:00

‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in Resmi Gazete'de yayımlandığını belirten Başkan Çağlar, düzenlemeyle emlakçılık sektöründe hizmet kalitesinin arttırılmasını, dengeli bir rekabet ortamı oluşturulmasını ve kayıt dışılığın önüne geçilmesinin hedeflendiğini aktardı. Yönetmelik değişikliğiyle birlikte yetki belgesi olmayanlar emlakçılık faaliyetlerinde bulunamayacak.

Belgesi olmayan faaliyette bulunamayacak
Antalya’daki gayrimenkul satışlarının yüzde 50’sinin emlakçılar aracılığıyla gerçekleştiğini kaydeden Çağlar, “Buna karşılık kayıt dışı faaliyetlerin çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Uzun bir süredir yönetmeliğin yürürlüğe girmesini bekliyorduk ve emlakçılara yetki belgesi almaları için tanınan süre geçtiğimiz Ağustos itibariyle sona erdi. Bu saatten sonra yetki belgesi olmayanlar artık emlakçılık faaliyetlerinde bulunamayacak. Bulunurlarsa da haklarında idari yaptırım uygulanacak. Şu saat itibariyle emlakçı açmak isteyenler, kayıt altına alınmak isteyenler en az 100 saat eğitim almak ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapmış olmak zorunda” diye konuştu. 

Şeffaf ve denetlenebilir yapı
Düzenlemeyle birlikte sektörün şeffaf ve denetlenebilir bir yapıya kavuşturulduğunu ifade eden Çağlar, “Emlak alım satıma aracılıkta yüzde 4 olan hizmet bedeli üst sınırıyla kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli olarak uygulanan hizmet bedeli üst sınırı etkin şekilde denetlenecek ve vatandaştan bu sınırların üzerindi hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak. Hizmet bedelinin üzerinde tahsilat gerçekleştirmeyi sürdürenlerin yetki belgeleri iptal edilecek. Ayrıca en az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Yeti belgesine sahip olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak. Taşınmaz ilanlarında tüketicileri yanıltıcı hiçbir bilgeye yer verilemeyecek. Tüm bunlar sayesinde emlakçılık faaliyetlerinin kalitesi artacak, tüketicilerin ve emlakçıların mağdur olması önlenecek. Sektör şeffaf ve denetlenebilir bir yapıya kavuşacak” açıklamasında bulundu.

Cezalar el yakacak
Mesleği emlakçılık olmayan ve haksız kazanç elde edenlerin faaliyetlerinin sonlanacak olmasının binlerce esnafı mutlu ettiğini kaydeden Çağlar, “Bu konuyla ilgili uzun süre emlak sektörü olarak hem kentimizde hem ülke genelinde büyük bir mücadele ortaya koyuldu. Tüm bu sürece katkı koyan herkesi teşekkür ediyorum. Yetki belgesi zorunluluğu sektörümüzdeki birçok boşluğu dolduruyor. Düzenleme sayesinde her önüne gelen emlakçılık yapamayacak. Sektörümüzde oluşan kayıt dışılığın önüne geçilecek, kayıt altındaki esnafın zarar etmesi engellenecek. Yetki belgesiz, taşınmaz satışı ya da kiralaması gerçekleştirenlere cezai işlem uygulanacak. Cezalar 3 bin liradan başlayıp işlemin türüne göre 10 bin liraya kadar çıkıyor ve ilgili bakanlık bu cezaları 10 katına yani 100 bin liraya kadar uygulama yetkisine sahip” diyerek sözlerini noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum