Rehavete kapılmayın!

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin,  korona virüs salgınıyla mücadelede rehavete kapılınmaması gerektiğini söyledi.

Rehavete kapılmayın!
23 Haziran 2020 - 07:00

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi henüz etkisini kaybetmiş durumda değil. Öyle ki salgının başladığı nokta olan Çin’de ikinci dalga endişesi tekrar baş gösterirken Türkiye ve diğer ülkelerde vaka sayılarındaki dalgalanmalar devam ediyor. Pandemi konusunda geldiğimiz noktayı değerlendiren Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Şahin, bundan sonraki süreçte eski normale dönüşün gerçekleşmeyeceğini belirtti. Aşı bulununcaya kadar tedbirlere uyulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, vatandaşlara rehavete kapılmayın uyarısında bulundu.

“Zorunlu olmasından yanayız”
Bilim Kurulu’nun maske kullanımının önemine dikkat çektiğini aktaran Prof. Dr. Şahin, “Ülke genelinde maske kullanımı zorunlu olmayan il sayısı azaldı. Maske kullanım zorunluluğunun olduğu illeri haricindeki kentlerde, maske kullanılmasına yönelik tedbirler il pandemi kurullarının kararına bırakıldı. Geldiğimiz aşamada maske kullanımının zorunlu olması ve sosyal mesafenin önemi tüm kesimlerce vurgulanıyor. Tabip Odası olarak bizlerde maske kullanımının zorunlu olmasından yanayız. Şu an için salgınla mücadelede bir rehavet söz konusu. Vatandaşlar havaların ısınmasıyla birlikte tedbirlere uymaz oldu ve vaka sayılarında da artış yaşanmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“Endişe duyuyoruz”
Dünya Sağlık Örgütünce ikinci dalgaya yönelik yapılan hazırlıklara dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, “Daha birinci dalgayı atlatamadık gibi. Hızla önlemler alınması gerekiyor. Ama ekonomik canlanma nedeniyle önlemler alınmayacak gibi görünüyor. Büyük illerin dışındaki diğer illerdeki artışlar çok dikkat çekici oldu. Seyahat yasağının kaldırılmasıyla Anadolu’daki vaka sayıları artış gösterdi. Konya, Van, Muğla, Adana gibi kentlerde ciddi vaka sayıları konuşuluyor. Söz konusu kentlerdeki vaka artışları seyahat yasağının kaldırılması sonrasında meydana çıktı gibi. Şimdiye kadar Antalya çok iyi korundu. Ama yapılan çalışmalar sonucu vakalarda bir artış var. Bu nedenle tedbirlerin vatandaşın inisiyatifine değil,  kamu zorunluluğu olarak dile getirilmesi gerekiyor. Birçok hareketlilik Antalya’da da var. Onun için maske zorunluluğu Antalya için de geçerli olmalı. Turizm sezonu Ağustos sonuna ertelenmiş gibi. Avrupa Birliği, vatandaşlarına uçuş izni vermiyor. Fakat iç turizm hareketliliği artıyor. Bunun yanında gevşemenin de ortaya çıkardığı bir risk var. Vakaların artmasından endişe duyuyoruz” diye konuştu.
 
“Hazırlıklı olmamız gerekiyor”
Prof. Dr. Şahin açıklamalarına şöyle devam etti:
“Vaka sayılarıyla ilgili yapılan açıklamalarda en önemli hususlar illere ve yaşa göre dağılımların açıklanması. Bu veriler kaldırdığımız kısıtlamaları daha sonra hangi hususlara göre tekrar devreye almamız gerekeceğini gösterecek. Hasta dağılımları genç yaşta mı, ileri yaşlarda mı ve ya hastalık gruplarında mı daha fazla yayılım gerçekleştiği konusu önemli.” Pandemide ikinci dalganın yaşanması durumunda ortaya çıkabilecek tablo üzerine de yorumlarda bulunan Prof. Dr. Şahin, “İkinci dalga yaşanırsa ciddi bir ekonomik yıkımla karşılaşacağız. Çünkü hastalık artarsa kaldırılan önlemler geri gelir ve ekonomik sıkıntı baş gösterecek. Bu gevşemelerin altında yatan neden; vatandaşlara sosyal destek sağlayamadığımız için ekonomik açıdan bir hareketlilik yaratmak istiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü ya da Avrupa’daki birçok hasta kontrol merkezi ikinci dalgaya hazırlık için kişisel koruyucu ekipmanlar konusunda stokların hazırlanması, önlemlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle hem ilk dalgayı kontrol altına almamız hem de ikinci dalgaya hazırlıklı olmamız gerekiyor. Seyahat kısıtlamalarını, turizme açılmaları gözden geçirmemiz gerekiyor. Denetim ortadan kalkmış gibi görünüyor. Daha önce polisler, il pandemi kurulları ya da yerel yönetimler sık sık uyarılar yapıyordu. Önceden pazarlara belirli bir sayıyla vs. girilirken şimdi bu önlemlerin hiçbiri yok. Sokaklarda maskenizi takın, sosyal mesafenizi koruyan da kalmadı. Kamusal denetimlere ya yetişemiyoruz ya da yapmıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Maske kullanımına yönelik vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Şahin, “Bireylerin maskelerini usulüne uygun takmaları hem kendileri için hem de diğer vatandaşlar için çok önemli. Ayrıca kullanılan maskelerin usulüne göre çöpe atılması lazım. Kullandığımız maskeleri yere ya da gelişi güzel yerlere atmanın da vaka sayısı üzerinde bir artışa neden olacağı unutulmamalı. Toplum sağlığı mutlaka kişilerin kararlarına bırakılmamalı. Maske kullanım zorunluluğunun tüm illerde uygulamaya alınmaması soru işareti. Vaka sayısında artış yaşandığı bugünlerde maske kullanımı önem kazandı. Çalışma hayatımızı durduramıyoruz, sosyal mesafe kuralına uyamıyoruz. Bu nedenle maske kullanımı büyük önem kazandı” dedi.
Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum