"Rehavete kapılmayın"

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin koronavirüs salgınıyla mücadelede rehavete kapılmamak gerektiğini vurguladı.

"Rehavete kapılmayın"
11 Mayıs 2020 - 01:00

Koronavirüs salgınıyla mücadelede, normale dönüşün aşamalı olarak başladığını belirten Prof. Dr. Şahin, Antalya’da ve ülke genelinde hastanelere başvuru ve yatan hasta sayılarında azalma, iyileşen hasta sayılarında artış görüldüğünü; fakat söz konusu olumlu tabloya rağmen tehlikenin devam ettiğini dile getirdi. Sosyal mesafe başta olmak üzere, belirtilen kurallara uyulmaması halinde ikinci dalganın yaşanması ihtimalinin bir hayli yüksek olduğuna değinen Prof. Dr. Şahin, “İlimizle birlikte 7 şehirde seyahat kısıtlaması kaldırıldı. AVM’ler, berberler ve kuaförler hizmete başladı. Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı ve lig in yeniden başlaması kararlaştırıldı. İç ve dış turizmin kademeli olarak başlaması öngörülüyor” dedi.
 
Vatandaşlara uyarı
Alınan kararların son derece riskli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şahin, seyahat kısıtlamasının kalmasıyla birlikte Antalya’ya giriş yapan araç sayısında artış yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Kısıtlaması olan illerden seyahat belgesi olmadan Antalya’ya giriş yapılamayacağı duyuruldu. Ancak diğer tedbirlerde gidilen gevşemeler toplumun virüsle temasını artıracak. Bu gelişmeler yeni hastalık olgularında artış yaratabilir, endişeliyiz. Vatandaşlarımız rehavete kapılmasın” dedi.
 
Salgının başladığı günden bu yana Antalya’da yapılan test sayısının yetersiz kaldığını belirten Prof. Dr. Şahin, test sayısının arttırılması gerektiğinin altını çizdi. “Salgınla mücadelede önlemlerin erken dönemde gevşetilmesinin yaratacağı sonuçları ayrıntılı bir şekilde tartışmalı ve telafisi mümkün olmayacak sonuçlardan kaçınmalıyız” diyen Prof. Dr. Şahin, tedbirlerin erken gevşetildiğini belirterek, vatandaşları fiziksel mesafeyi korumaları, maske kullanmaları, hijyen kurallarına dikkat etmeleri ve mecbur olmadıkça evlerinden çıkmamaları tavsiyelerinde bulundu.

Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum