logo

‘Ranta kurban etmedim’

Konyaaltı Sahil İşletmesi’nin Büyükşehir belediyesi tarafından ihale edilmesi ile birlikte Antalya son günlerde bu konuyu konuşuyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın ardından ihaleyi alan firma olan Alkoçlar’dan da ardı ardına açıklamalar gelirken Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel’den de açıklamalar geliyor.

HALKA DEĞİL RANTA DÖNÜK

Rahatsızlığı nedeniyle raporlu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, konu hakkında gelişmeleri aktarmak üzere basın mensupları ile bir araya geldi. İhalenin 20 Ocak tarihinde iptal edildiğini hatırlatan Başkan Böcek, “Tüyü bitmemiş yetim hakkını koruyarak önce Allah sonra halka hesap vererek bugünlere geldik. Kimse bizden kamu zararı olan projeleri, halka değil ranta yönelik olan projelere devam ettirmemizi beklemesin. Biz yetim hakkını koruyarak, doğru projeleri sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İKİ DEFA İHALEYE ÇIKILDI

Firmanın adının Alkoçlar olmuş ya da farklı bir firma olmuş önemli olmadığının altını çizen Başkan Muhittin Böcek, ihalenin adrese teslim gibi yapıldığını ileri sürdü. Sahilin ihale süreci ile ilgili de bilgi aktaran Böcek, 19 Temmuz 2016 tarihinde meclisin yap- işlet- devret modeli ile sahilin yapımı için encümene yetki verdiğini, bu yetki ile 2 defa ihaleye çıkıldığı belirtti.

ADRESE TESLİM GİBİ İHALE

Bütün masrafların yüklenici firma tarafından yapılması şartına yönelik ihaleye çıkıldığına özellikle işaret eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Ancak ihalede sonuç çıkmayınca encümenin meclis kararı almadan belediye bütçesinden 254 milyon para harcayarak sahili inşa edilmiş. Yapımdan sonra çıkılan işletme ihalesinin ise kriterlerine bakıldığında adrese teslim ihale verilmiştir. İhalede rekabet koşulları oluşmamış, yükleniciden para çıkmamıştır. En önemlisi de belediye 254 milyon lira masraf etmesine rağmen güvenlik, temizlik, peyzaj işlerinin giderlerini karşılaşmıştır. Belediyenin 8 ayda 10 milyon lira masrafı oldu. Tekrar etmek gerekir ise bu firma Alkoçlar olmuş ya da farklı bir firma olmuş biz firma adına takılmıyoruz” şeklinde konuştu.

RAPORLARLA BELİRLENDİ

Geçmişle ve kişilerle hiçbir zaman asla bir işi ve hesabı olmadığına değinen Başkan Muhittin Böcek, “İptal kararını ekibimin yaptığı çalışmalar, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi raporları, Sayıştay raporları ve iç denetçi raporları belirledi. Daha fazla dayanmamız söz konusu değildi. Sahil bundan sonra ranta kurban edilmeyecektir. Bugün itibariyle turistlerle beraber 20 milyon vatandaşın emrinde olacaktır” açıklamasında bulundu.

Konyaaltı Sahilindeki işletmeler ile de toplantı gerçekleştiren ve işletmelerin sözleşmelerinin sonuna kadar işlerine devam etmesi yönünde karar alındığı öğrenilirken Muhittin böcek, işletme ihalesinin iptal olduğunu kaydetti.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ