Rakamlar inandırıcı bulunmadı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, açıklanan TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına emekçilerin inanmadığını söyledi.

Rakamlar inandırıcı bulunmadı
14 Ekim 2020 - 07:00

“İşsizlik rakamları bir aldatmacadan ibarettir” diyen Başkan Balık, “İktidar ekonomide yaşanan krizi, işsizliği ve enflasyonu düşürmek için rakamlara takla attırmaktadır.  Ancak emekçiler TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına inanmamaktadır” dedi.
 
YAŞAM DENEYİMLERİ TERSİNİ SÖYLÜYOR

Mehmet Balık, “TÜİK’in açıkladığı temmuz ayı verilerine göre, işsizlik oranı yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.  Açıklanan verilere göre, işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 254 bin kişi azalarak 27 milyon 263 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile yüzde 43,5 oldu.
AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir.  Açıklanan enflasyon oranları gibi işsizlik oranları da vatandaşlarımız tarafından gerçekçi bulunmamaktadır. Vatandaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini söylemektedir” ifadelerini kullandı.
 
Başkan balık ayrıca, “İktidar, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadara değiştirirse değiştirsin yaşanan işsizlik ve enflasyon ocakları söndürmüştür. İşsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluk gibi ekonomik sorunlar salgın ile birlikte belirgin şekilde hissedilmiştir. Ağırlaşan ekonomik kriz süreci, emekçiler ve aileler açısında ağır koşulları barındırmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum