PTT kampında rant iddiaları

PTT Genel Müdürlüğü, Antalya’daki Eğitim ve Dinlenme Tesisini ihaleyle satışa çıkardı. Konuyu verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “PTT, kamuya ait bu tesisi hangi gerekçeyle satışa çıkarıyor bilmiyoruz. Yine birilerini zengin etmek, rant sağlamak için mi ihaleye çıkılıyor?” diye sordu

PTT kampında rant iddiaları
18 Ocak 2021 - 12:41
  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren CHP’li Çetin Osman Budak, şu ifadelere yer verdi:
  “Antalya ili Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesindeki 16 bin 830,18 metrekare arsa alanı ve 5 bin 515 metrekare kapalı alanı bulunan PTT Lara Eğitim ve Dinlenme Tesis Binası 66 milyon 125 bin TL muhammen bedelle kaplı teklif açık artırma usulüyle satışa çıkarılmıştır. İhale 20 Ocak 2021 tarihinde PTT Genel Müdürlüğünde gerçekleşecektir.

  PTT darboğazda
Öte yandan Varlık Fonu’na devredilen ve 2017 yılında 641 milyon lira, 2018’de 215 milyon lira kar eden PTT’nin 2019’da 1 milyar 200 milyon lira zarar ettiği, 2019 yılındaki bu zararla birlikte 2,75 milyar TL’lik öz kaynaklarının yüzde 43,5'ini kaybettiği Sayıştay raporlarına yansımıştır. Dört bin şube, bin acente ve 26 binden fazla çalışanı ile ülke genelinde faaliyet gösteren PTT’nin büyük bir mali darboğazda olduğu ortadadır.

  Başka hangi tesisi satışa çıkardı?
  Budak, önergede şu sorulara yanıt istedi:
  “Turizmin başkenti Antalya’nın en kıymetli sahillerinden olan Lara’da bulunan eğitim ve dinlenme tesisinin satışa çıkarılma gerekçesi nedir? Söz konusu varlık satışlarından elde edilecek gelir ile Sayıştay raporlarına yansıyan zararların kapatılması mı hedeflenmektedir? PTT son beş yılda hangi dinlenme ve eğitim tesisini satışa çıkarmıştır ve bunlardan ne gelir elde etmiştir? PTT’nin elinde şu anda hangi dinlenme ve eğitim tesisleri bulunmaktadır, bunlar nerededir? Zor şartlarda çalışan PTT personelinin dinlenme ihtiyacının giderilmesi için hangi tesislerden yararlanılacaktır?”

  Vildan Çalcı Kara

 
Bu haber 1395 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum