Pozitif vakalar SAKLANIYOR

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Covit-19 vakalarının Antalya’da ki okullarda ciddi oranda artığını iddia etti. Sönmez, “Merkezde yer olan 800 kişilik bir okulda 10 tane pozitif vaka çıkmış. Hatta 2 öğretmen arkadaşımız karantinada. Öğrenciler arasında tespit edilmemiş çok sayıda vaka olduğuna yönelik duyumlar alıyoruz” dedi.

Pozitif vakalar SAKLANIYOR
16 Kasım 2020 - 11:20

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, pandeki döneminde eğitim sisteminin iyi yönetilemediğini iddia etti. Yüzyüze eğitimle ilgili bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra açıklama yaparak okulların buna tam olarak hazırlanması gerektiği konusunda çok ciddi uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Sönmez, “Okulların temizliğinin, hijyeninin ve sınıf mevcutlarının buna göre iyi belirlenerek, pandemi döneminden eğitim yapılabilir şekle getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Ayrıca ders programlarının buna göre hazırlanarak, yüzyüze eğitimin başlamasını talep etmiştik. Hatta pandeminin inişe geçtiği bir dönemde bunun olması gerektiğini üzerine basarak duyurmuştuk. Yükselişe geçerken açılacak okulların daha da tetikleyeceği çok belliydi. Ne yazık ki bu konuda haklı çıktık. Pandemi daha da yaygınlaştı” dedi.

OKULLARDA EKSİK ÇOK
Bu dönemde okullarda ki ihtiyaçların da giderilemediğini kaydeden Sönmez, “Çok ciddi bir önlemi bırakın bir çok okulda dezenfektan bile yok. Yani sıkıntı büyük. Bu konuda üyemiz olan öğretmen arkadaşlarımızdan çok sayıda şikayet alıyoruz. Bir çok okulda öğrenciler arasında pozitif vaka söz konusu. Neredeyse okulların bir çoğunda pozitif vaka tespit ediliyor. Ancak bunları bir çoğu açıklanmıyor, kamuoyu bilgilendirilmiyor. Ancak biz bu konuda şeffaf olunmasını istiyoruz” diye konuştu.

DURUM TESPİTİ YAPILMALI
Okullardaki pozitif vaka sayısını tam olarak bilmediklerini ancak üyeleri olan öğretmenlerden çok korkutucu bilgilere ulaştıklarını kaydeden Nurettin Sönmez, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Merkezde yer olan 800 kişilik bir okulda okul müdürünün öğretmenlere verdiği bilgiye göre 10 tane pozitif vaka çıkmış. Bunun yanında öğretmenler arasıda da pozitif vakalar var. Hatta bizim üyelerimiz arasında 2 öğretmen arkadaşımız pozitif vaka olarak karantinadalar. Öğrenciler arasında tespit edilmemiş çok sayıda vaka olduğuna yönelik duyumlar alıyoruz. Çünkü onlarda belirti çok fazla olmadığı için tespiti çok zor. Dolayısıyla süreç çok sıkıntılı. Eğitim sisteminin bu şekilde yürümesinin olanağı yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tatilde oturup yeni bir değerlendirme yapması lazım. Öyle durum tespiti yapılmadan, gerçek tablo ortaya konmadan yüzyüze eğitime böyle devam edilmesi bence mümkün değil.”

Kubilay ELDEMİRCİ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum