Pandemide sınıfta kaldık

Covid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla yayınlanan genelgeyi eleştiren Eğitim-İş Şube Başkanı Sadık Acar, “Akıllarına tek gelen şey okulları kapatmak. Plansız programsız iş yapılıyor. Sınav senesi olan 8. Ve 12. Sınıflar pandemiye kurban ediliyor” eleştirisinde bulundu

Pandemide sınıfta kaldık
20 Kasım 2020 - 10:46

  Geçtiğimiz günlerde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan Covid-19 tedbirleriyle ilgili yayınlanan genelge sonrasında resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili tedbirleri eleştiren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Milli Eğitim’in pandemiyle mücadelede sınıfta kaldığını söyledi. Başkan Acar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘Okullar çocuklarımız için daha güvenli’ açıklamasının üzerinden on gün geçmeden apar topar tüm ülkede yüz yüze eğitime ara verildiğini bunun bile yapılan işlerin ne kadar baştan savma olduğuna iyi bir örnek olduğunu aktardı. Başkan Acar, yapılan açıklamalarda alınacak ilk tedbir olarak okulların kapatılması görüldüğünü hatırlatarak, “ En başından beri söylüyoruz. Pandemiyle mücadelede bir planlı çalışma yok. Biz dedik oldu mantığı ile okulları açtılar, şimdi de biz dedik oldu mantığıyla okulları kapatıyorlar” dedi.

  “Eğitimde fırsat eşitliği yok”
  Başkan Acar, okullar açılırken gerekli tüm uyarıları yapmalarına rağmen dikkate alınmadıklarını hatırlatarak, “Biz bugünlerin yaşanacağını o zaman söylemiştik. Şimdi ne oldu? Yine okullar kapatıldı. Çocukların bir kısmı okula gitti, bir kısmı gitmedi. Bir kısmı sınava girdi, bir kısmı girmedi. Eğitimde fırsat eşitliğine vurulmuş bir darbedir bu yapılanlar” diye konuştu. Kısmi olarak okula başlayan sınıfların dışında yüz yüze eğitime hiç başlamamış olan sınıfların da eğitimde fırsat eşitliği haklarının gasp edilerek okullara toplanıp sınava tabi tutulduğunu anlatan Başkan Acar, “Bu çocuklar tek bir ders dahi yüz yüze eğitim almamışken, okulun kapısından girmemişken siz tutup bu çocukları sınıflara doldurup sınava tabi tuttunuz. Böyle eğitim sistemi olmaz. Böyle eğitimcilik olmaz” diye eleştiride bulundu.

  8. ve 12. Sınıflar pandemiye kurban edildi
  Başkan Acar, 8. ve 12. Sınıfların içinde bulunduğu duruma da değinerek, “Bu çocuklarımız vahim bir durum içinde bırakılmıştır. Hiçbirinin psikolojisi, ruh hali düşünülmemiştir. Çocuklara bir sabah kalkın okula denilmiş. Sonra bir akşam oturun okula gitmeyin demiştir. Sınavlara hazırlanan gelecekleri için çabalayan bu çocukların moral ve motivasyonları bozulmuştur” dedi. Başkan Acar, kör, topal, ağır aksak ilerleyen hatta ilerlemeyen bir sistem olduğu eleştirisinde bulunarak, “Eğitim-öğretimin tüm paydaşları hayal kırıklığına uğramıştır. Okulların açık olduğu sürede yapılan çalışmalar tam olarak amacına ulaşmamış ve yine belirsizlikler ortaya çıkmıştır. Okulların kapatılarak yapılan uzaktan eğitimde ise genelde ülkemizde, yerelde de ilimizde hala öğrencilerimizin yarıdan çoğunun sağlıklı bir şekilde uzaktan eğitime katılamadığı ortadadır. Çocuklarımız bu plansızlığa feda edilmektedir” diye konuştu.
  Vildan Çalcı KARA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum