O şarta esneme geldi

Antalya Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Işyeri ruhsatı ve uygunluk belgesi olmadan da yetki belgesi alınabilecek” dedi.

O şarta esneme geldi
29 Eylül 2020 - 07:00

Yetki belgesi zorunluluğunun sektördeki birçok boşluğu doldurduğunu aktaran Başkan Çağlar, düzenlemeyle her önüne gelenin ikinci el araç alıp-satmasının önüne geçileceğini, bunun sonucunda da galerici esnafının uğradığı zararın ortadan kaldıralacağını belirtti. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte yetki belgesi olmadan araç alım-satımı yapan kişilere ilk araçta 5 bin TL, satış işlemine devam etmesi halinde araç sayısına göre de ceza oranının katlanacağını hatırlatan Çağlar, ayrıca yetki belgesi olmadan araç alım-satımı yapan kişilerin Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilerek vergilendirmeye tabii tutulacaklarını, bu işlemi beyanname cezalarının takip edeceğini vurguladı. İnternet üzerinden satışa çıkarılan ikinci el araçlarlarla ilgili olarak işletmelerin yetki belgesi olup-olmadığının da kontrol edileceğini ifade eden Çağlar, “Belgesi bulunmayanların internet üzerinden mağaza açmasına ve satış yapmasına izin erilmeyecek” açıklamasında bulundu.

Çağlar, “13/02/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile birlikte, kişilerin galericilik - oto alım satım yetki belgesi (İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi) alabilmesi için, Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) veya Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir. Yetki belgesi almak isteyen birçok esnafımız bu şartı yerine getirdi. Mesleki Yeterlilik Belgesini alan birçok esnafımız bu sefer yetki belgesi için istenilen dükkan şartlarıyla ilgili sıkıntı yaşamaya başladı. Biliyorsunuz Antalya’da esnafın ihtiyacına cevap verecek bir büyüklüğe sahip galericiler sitemiz bulunmuyor. Bu noktada yıllardır bu galericilik yapan birçok esnafımız yeterlilik belgelerini almalarına rağmen yetki belgelerini alamama tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı” ifadelerini kullandı.

Bu sorunun ortadan kaldırılması için yoğun çaba gösterdiklerini aktaran Çağlar, “Uzun uğraşılar sonucu ve birlikteliğimiz sonucunda CİMERE yapmış olduğumuz başvurularımızın sonuç buldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Yetki Belgesi ile ilgili genelgeyi Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan imzaladı. Genelgeye göre işyeri ruhsatı ve uygunluk belgesi olmadan da yetki belgesi alınabilecektir. İşyeri ruhsat alma süresi bitimine, yani 31 Temmuz 2021 tarihine kadar, işyerimi mevzuata uygun hale diye Ticaret İl Müdürlüklerine taahhütname veren galerici esnafı, işyeri ruhsatı ve uygunluk belgesi aranmaksızın Yetki Belgesi alabilecektir. Bu Genelge ile esnafımızın özellikle KDV sıkıntısı bir süreliğine de olsa son bulacaktı” diye konuştu.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum