Muhtarlar Günü kutlandı

Antalya’da 19 Ekim Muhtarlar Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla kutlandı.

Muhtarlar Günü kutlandı
20 Ekim 2020 - 07:00

19 Ekim Muhtarlar Günü Antalya’da düzenlenen programla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Ulusal Yükseliş Anıtı’na çelenk sunumu yapılan programa şehir protokol üyeleriyle çok sayıda muhtar katıldı. Programda konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, “Günümüzdeki muhtarlıklar 1830’larda Osmanlı döneminde muhtariyet olarak kurulmuştur. İlk defa Bolu’da muhtariyet seçimi yapılmış. İkincisi 1883’de Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılmıştır.1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Aydın’ın Çine ilçesi, Karpuzlu Bucağı’nın Muhtarlığına seçilmiştir. 32 yaşında muhtar seçilen Gül esin yaklaşık 500 oy olarak bu görevi üstlenmiştir. Muhtarlık yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir.  19 Ekim 2015 tarih ve 29507 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle 19 Ekim muhtarlık günü olarak kabul edilmiştir. Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutlarım” ifadelerini kullandı. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Yılmaz, “2019-2024 yerel seçimlerine göre; Türkiye genelinde 50 bin 157 muhtarımız vardır. Bunun bin 71’i kadın muhtarımızdır. Antalya’daysa 20 kadın muhtarımız vardır. 81 ile göre 10’uncu sırada yer almaktadır. Bu sayının 2024 yerel seçimlerinde daha fazla olmasını temenni ediyorum.10 Nisan 1944 tarih ve 4541 Sayılı Yasayla muhtarlık olarak yenilenen, devletle millet arasında köprü vazifesi gören demokratik bir seçimle işbaşına gelen tarafsız ve bağımsız kurumdur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, muhtarları makamında toplayarak muhtarlara ne kadar önem verdiğini göstermiş. Bürokratların muhtarlara daha çok itibar gösterilmesini ve güvenilmesini sağlamıştır. Bu dönemde muhtarların ve muhtarlığın önemi artmıştır. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsım ve muhtarlarımız adına teşekkür ederim” diye konuştu.   
 
Yılmaz’ın ardından kürsüye gelen Batı Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Nazif Alp ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“İlki 2016 yılında ülke genelinde kutlana ve bugün burada beşincisini kutladığımız 19 Ekim Muhtarlar Günü hepimize hayırlı ve kutlu olsun. Gerek muhtarlık müessesesine vermiş oldukları önemle etkinlik ve rollerinin güçlendirilmesi, gerekse de bu müessesenin himaye edilerek çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmelerle ihya edilmesi noktasında bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın İçişleri Bakanımıza yürek dolusu selam ve saygılarımızı iletmek isteriz. Kent yaşamında halka en yakın birimi olarak mahalle demokrasisinin kökleşmesi, kent hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesi açısından önem kazanmaktadır. Dolayasıyla demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı günümüzde kentine sahip çıkma bilinci, çözümünde ortaklık ve birliktelik anlayışıyla yaşanabilirlik kavramlarının en gerçek uygulanması ve en uygun toplumsal ve yönetsel bilimler olarak mahalle muhtarlıkları her geçen gün kentsel hizmet sunumunda daha etkin başarılı hale getirilmektedir.”
 
“Tarihe geçen çalışmalar olmuştur”

Muhtarların mahallelerine hizmet götürmek adına geçmişten bu yana tüm gücüyle sahada olduklarını kaydeden Alp, “Her geçen gün kurumsallaşma sorunlarımızın giderilmesi bizleri mutlu etmektedir. Yerel yöneticilerin yerel halkla olan iletişimi katılımcı demokrasinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Toplumun kılcal damarlarını oluşturan muhtarlar hem en küçük yerleşim birimlerini başı hem de merkezi idarenin vatandaşlara en yakın temsilcileridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu teveccühle devlet-millet bütünleşmesinin tescillendiği bir demokrasi bayramı olan bu önemli gün vesilesiyle görevlerimizin hakkıyla yerine getirebilmek, vatandaşlarımızın sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturabilmek adına son yıllarda yapılan çalışmalardan dolayı şükranlarımızı sunmak isteriz. Bunun yanında İçişleri Bakanlığımız bünyesinde ve Büyükşehir Belediyelerinde Muhtarlar Daire Başkanlığı diğer belediyelerde ise Muhtarlar Müdürlüğü kurulması başta olmak üzere valiliklerde bir vali yardımcısı görevlendirilerek, taleplerimizin takip edilmesi ve hızlı bir şekilde sonuçlanması adına atılan kurumsal adımlarda tarihe geçen çalışmalar olmuştur. Yine hizmet kalitesinin arttırılması ve taleplerimizin elektronik ortamda yapılabilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Muhtar Bilgi Sistemi de faaliyete ilk günden itibaren çok olumlu neticeler vermeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Muhtarların taleplerini sıraladı

Muhtarların beklentilerini de dile getiren Alp, “191 yıllık bir geçmişi olan bu önemli müessesenin fedakâr neferleri olarak, Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulması, muhtarlık seçimlerini selameti, kavgasız vukuatsız olması için mutlaka Seçim Kanunu’nun düzeltilmesi, adaylık usulüne göre yapılması, 442 ile 4541 Sayılı Kanun’un günümüz şartlarına ve koşullarına yetersiz kaldığından yeniden düzenlenerek güncellenmesi, 5393-9 Sayılı Kanun’un düzenlenmesi, Belediye Kanunu’nda yer aynı ve diğer ibaresinin yerine aynı ve nakdi yardım eklenmesi, mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi konularının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz. Muhtarlarımızın sosyal ve toplumsal yapığımızda büyük önem ve rolü bulunmaktadır. Mahallenin önde gelen sözü dinlenen hala güvenilir kişisi olmakla birlikte devlet nezdinde mahallenin temsilcisi konumundadır. Kurumlar arasında anahtar rolünün sürdürmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum