logo

Mücadele tam gaz

Antalya’daki uyuşturucu ile mücadele ve bu kapsamda yapılan uygulamalar hakkında bilgi veren Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, “İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu İle Mücadele Uygulama Politikası” kapsamında farkındalığı arttırmak için çalıştıklarını kaydetti.

BİRLİKTE HAREKET ETMEK ÖNEMLİ

Uyuşturucu ile mücadele alanında, tam anlamı ile başarıya ulaşabilmenin yolu hakkında bilgi veren Ulucan, “Kolluk faaliyetlerini içeren arzla mücadele, bilgilendirme faaliyetlerini içeren önleme ya da eğitim süreçleri, bağımlı bireylerin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılmalarını içeren tedavi veya rehabilitasyon süreçlerinin birlikte hareket etmelerinden geçmektedir. Bu nedenle de, bu alanların bir ya da bir kaçında başarılı olmak yeterli gelmemekte, mücadelenin tüm süreçlerinde başarıyı sağlamak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

2019’UN UYUŞTURUCU İSTATİSTİKLERİ

2019 Yılının ilk 8 ayında ortaya çıkan uyuşturucu istatistikleri hakkında da bilgi veren Müdür Ulucan, “2019 yılının ilk 8 ayında ‘Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak ve Uyuşturucu Madde Kullanmak ya da Bulundurmak’ suçlarından 4 bin 21 şahsa işlem yapılmış olup; 20 bin 370 gram metamfetamin,  207 bin 618 gram skunk esrar, 37 bin 781 gram eroin,  2 bin 949 gram kokain ve 8 bin 375 gram sentetik bonzai olmak üzere çeşitli uyuşturucu maddeleri ele geçirilmiştir” dedi.

OKUL VE ÇEVRELERİNDE TEDBİRLER ARTTI

Okul ve okul çevreleri başta olmak üzere gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması noktasında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Mehmet Murat Ulucan, “Öğrenciler ile diğer gençlerin, zararlı maddelerden ve kötü alışkanlıklardan korunması başta olmak üzere,  genel sağlık, genel ahlak, başkalarının hak ve hürriyetinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması ve bulundurulması yasak olan her türlü maddenin tespiti, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması için, Antalya İl Merkezi Polis sorumluluk alanı içerisinde bulunan okulların çevresinde faaliyet gösteren umuma açık yerler ile parklar, bahçeler, sokak üzerindeki şahıs ya da şahıslar üzerinde denetim ve kontroller Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze bağlı Narkotimlerce yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

NARKOREHBER MODÜLÜ HAZIRLANDI

 “İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu İle Mücadele Uygulama Politikası” kapsamında “Toplumun Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalığının Artırılması” faaliyetleri çerçevesinde yapılan çalışmaları da aktaran İl Emniyet Müdürü Ulucan, “Muhtarlar, okul servis şoförleri, esnaf, zabıta teşkilatı, temizlik görevlileri, diğer belediye çalışanları, özel güvenlik teşkilatı ve toplumun her kesimine uyuşturucu ile mücadeleye destek olmaları ve ihbar mekanizmasına katılmaları amacıyla ‘Narkorehber Modülü’ hazırlanarak 2017 yılı itibariyle ilimizde eğitim faaliyetlerine başlanmıştır” açıklamasında bulundu.

TİYATRO ARACILIĞI İLE ANLATILDI

Uyuşturucu ile mücadele noktasında tiyatro gösterileri de yapıldığını ifade eden Ulucan şöyle konuştu: “Uyuşturucu maddeler ve bağımlılık konularında lise seviyesindeki öğrencilere yönelik ‘Pembe Aslında Siyahtır’ ve yetişkinlere yönelik ‘Dikkat! Aile Var’ isimli tiyatro oyunları Alanya, Manavgat, Konyaaltı, Muratpaşa ve Kepez ilçelerimizde sergilenmiştir. Toplamda 4 bin 810 öğrenci, öğretmen, emniyet personeli ve vatandaşların katılımlarıyla gerçekleşmiştir.”

TEDAVİYE BAŞVURULAR…

Türkiye Uyuşturucu Raporu hakkında da bilgiler veren Ulucan son olarak şunları söyledi: “Her yıl düzenli olarak yayımlanan Türkiye Uyuşturucu Raporu 2019 verilerine göre; yatarak tedavi gören hastaların sayısı 2017 yılında 11 bin 633 iken, bu sayı 2018 yılında yüzde 2,6’lık bir azalışla 11 bin 329 olarak gerçekleşmiştir. Yatarak tedavi gören hastaların, ikamet ettikleri illere göre sıralandığında Antalya ilimizdeki sayı 726’dır. Tedaviye başvuran hastaların yaş ortalaması 27,2 bulunmuş, yaş grubuna göre dağılımı incelendiğinde, tedaviye başvuran hastaların 20-29 yaş grubu arasında yoğunlaştığı görülmektedir.”

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ