MHP Kongre Takvimini Açıkladı

MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, partisinin Antalya’daki kongre sürecinin Eylül ayı içinde tamamlanacağını açıkladı.

MHP Kongre Takvimini Açıkladı
21 Ağustos 2020 - 05:03

MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, partisinin Antalya’daki kongre sürecinin Eylül ayı içinde tamamlanacağını açıkladı.
 
MHP İl Başkanı Hilmi Durgun düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya İl Başkanı Durgun’un yanı sıra MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, partinin il yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Partisinin ülke siyasetinde birleştirici bir rol üstlendiğine dikkat çeken İl Başkanı Durgun, aynı birliktelik duyguları içinde sorunsuz bir şekilde ilçe kongrelerinin tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.  
 
Kazanan Türkiye olacak
Partisinin ülkenin birliği için çok önemli bir görev üstlendiğini aktaran MHP İl Başkanı Durgun, “MHP’nin milleti ilelebet yaşatmayı temel alan milliyetçiliği; modern, yenilikçi ve gelişmecidir. MHP’yi var eden Türk milliyetçiliği ülküsü, bu yönüyle Türk’ ün yedi bin yıllık cihan hâkimiyeti ve âleme nizam verme ülküsünün devamlılığını, “Kızılelma” hedefinin ölümsüzlüğünü sağlamaktadır. Millî bilincin toplumun en geniş kesimlerine yayılması hususunda MHP’nin ve saygıdeğer lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin büyük katkılarda bulunduğu, inkâr edilemez gerçektir. MHP’nin Türk siyasetinde oynadığı başat ve birleştirici rolün ve katkıda bulunduğu toplumsal barışın sürdürülmesi açısından, kongre sürecinde birlik ve beraberlik havasını yansıtan bir atmosferin teneffüs edilmesi elzemdir. Şu günlerde partimizden beklenen ve aranan birliktelik havasını, dayanışma ruhunu aksettirecek en uygun vasıta, bilhassa ilçe kongrelerinin ‘Tek ses, tek yürek, tek bilek’ halinde gerçekleştirilmesidir. Bilindiği gibi aynı gerekçelerle kurultay sloganımız ‘İstiklal için birlik, istikbal için dirlik’ ve ‘Kazanan Türkiye olacak’ mottosudur” diye konuştu.
 
Birlik ve dayanışma vurgusu
İlçe kongreleriyle ilgili detayları da aktaran Başkan Durgun, “5-27 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak olan İlçe kongrelerimiz bu şuurla gerçekleştirilecektir. Teşkilatlarımız ülkemizin yüksek çıkarları bağlamında MHP’nin üstlendiği işlev ve Cumhur İttifakının kucaklayıcı dinamiklerini dikkate alarak kongrelerimizin uhulet ve suhulet içinde, demokrasi bayramı ve dayanışma havasında geçmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. Kongreler süreci dolayısıyla MHP’nin Türk siyasi hayatında bugün oynadığı etkin, sorumlu ve yapıcı rolden rahatsız olan çevrelerle muarızlarımız ve siyasi rakiplerimizden gelebilecek tahriklere kapılınmaması, kongreler sırasında da hiçbir taşkınlığa meydan ve izin verilmemesi önem taşımaktadır. Kovid-19 salgını dolayısıyla yaşanan olağan dışı şartlarda partimizin ilçe kongrelerinde titizlikle dikkate alınması gereken kurallar 4 Ağustos 2020 tarihli Genel Merkez Başkanlık Divanı toplantısında alınmıştır. Başkanlık Divanında alınan kararlar bağlamında uyulması ve uygulanması zorunlu kurallar şöyledir:
Maske, temizlik ve sosyal mesafe” kuralı hassasiyetle uygulanacaktır. İlçe kongrelerinin gerçekleşeceği alanlar dezenfekte edilecek, girişlerde el dezenfektanları bulundurulacaktır. Kongrelerin gerçekleşeceği alan girişlerinde ateş ölçer ile delegelerin ateşleri ölçülerek, her birine maske temin edilecektir. Delegelerin salon içinde sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde maske ile yer almaları sağlanacaktır. Oy kullanma işlemi sırayla yapılacak, delegeler oy kullanma işleminden sonra sandık başında beklemeyeceklerdir. Kongreler, seyircisiz bir şekilde ve sadece hazirun listesinde adı bulunan delegelerin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Fitne ve fücur hesabıyla veya kişisel çıkar, haset, gereksiz heveskârlık gibi sebeplerle meydana gelebilecek adaylık girişimlerinin birlik ve bütünlük atmosferini bozabileceği göz önüne alınarak farklı niyetlerle yapılan adaylık girişimleri önlenecektir. İlçe kongrelerimize dışarıdan müdahale ve sızma teşebbüslerinin, maksatlı kışkırtma hamlelerinin her şart ve durumda engellenmesi gerekmektedir. Genel Merkezimizin bu kararlarına uymayan kişi ve kişiler hakkında gereken her türlü tedbir alınacaktır” açıklamasında bulundu.Konuşmasına korona virüs salgını üzerine yaptığı değerlendirmelerle başlayan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, “Vaka sayılarımızda ciddi bir artış var. Mutlaka maske ve mesafe kurallarına uyulması gerekiyor. Kurallara uymak zorundayız, daha sonra bunu durdurmak gibi bir şansımız yok. Şu an yoğun bakımların yüzde 65’i dolu ve daha sonra hastalık artınca yoğun bakımlarımızda yer olmadığı için hastalarımızı kaybetmek zorunda kalacağız” dedi.  Kongre sürecine ilişkin değerlendirmeler de bulunan Başkan, “Kongrelerimiz bizim toyumuzdur. Ancak salgın nedeniyle kongrelerimizi sadece delegelerimizin katılımıyla yapacağız” şeklinde konuştu.    


Adaylar istişareyle belirleniyor
Konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Kongrelerle ilgili alınan “Fitne ve fücur hesabıyla veya kişisel çıkar, haset, gereksiz heveskârlık gibi sebeplerle meydana gelebilecek adaylık girişimlerinin birlik ve bütünlük atmosferini bozabileceği göz önüne alınarak farklı niyetlerle yapılan adaylık girişimleri önlenecektir” kararına yönelik “Adaylar konusunda bir dayatma mı söz konusu” şeklindeki soruya İl Başkanı Durgun’un verdiği cevap “Birlik ve bütünlüğe ihtiyaç duyulduğu en önemli dönem içindeyiz. Nasıl aday olunacağına ilişkin görüşmeler il başkanlığı ve genel merkez nazarında devam etti. Aday olacaklarla ilgili tüm çalışmalar yapıldı. İçinde bulunduğumuz şartları düşünerek böyle bir karar alındı. Engellemekten kastımız, ileride şartların daha da olgunlaşabileceğini aday adaylarına anlatmak. Parti politikalarını kavradıklarını varsaydığımız için bir sorun olmuyor. Kongrelerde her ilçe ilçe tek aday çıkacak. Kongrede aday çıkan arkadaşlarımız tek aday olacak. Kongrenin sonunda o ilçenin ilçe başkanı olacak. Kongrelerin sonucu belli derken, belli olmayan adaylarımız da var. İstişareler sonucunda kongreler öncesinde bu adaylarımız da netleştirilecek” şeklinde oldu.
 
Ülkemiz ciddi sınavlar veriyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıklayacağı müjdelerle ilgili bilgisi olup-olmadığı sorulan milletvekili Başkan’ın yanıtı “Tuna 1 Havzası’nda büyük ihtimalle gaz bulundu. Ülkemizin geleceği çok aydınlık. Karadeniz, Marmara ve Akdeniz gaz hidrat oluşumu açısından çok zengin. Dünya bu gazı çıkarmanın teknolojisini araştırıyor ve Türkiye önümüzdeki 20 yıl içinde ülke enerji sektörünün önemli bir oyuncusu olacak. Hem ihtiyacımızı karşılayacağız hem de dünyaya gaz satacağız. Bununla ilgili çok çalıştım. Ülkemizin gelecek 20 yılında gaz anlamında dünyanın önemli oyuncuları arasında yer alacağını söyleyebilirim. Ülkemizin geleceği için çok önemli. Gelişmeler karşısında çok heyecanlandım.  Gaz hidrat ekonomik değeri çok yüksek bir madde. Türkiye şu an 4 cephede savaşıyor. Libya, Suriye, Irak ve Azerbaycan olayları var. Ordumuz her cephede mücadele veriyor. Ülkemiz şu an çok ciddi sınavlar veriyor. Ekonomi ve siyaset alanında inşallah ülkemiz için iyi şeyler olacak. Söz konusu ülke birliği olunca tüm siyasiler olarak birleşiyoruz. Bir tek HDP oluşturulan konsorsiyumlara dahil olmuyor. Bu da onların dışardan yönetildiğini gösteriyor” oldu. 
Veli AKOĞLU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum