logo

Mevsimler aldatmasın!

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, hava şartlarının olumlu seyretmesinin araç sahiplerini aldatmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Oto Tamirciler Odası Başkanı Bucak, bu yıl geç kalan kış mevsiminin araç sahiplerinin kışlık bakımları aksatmalarına neden olduğunu dile getirdi. Hava sıcaklık değerlerinin düşmemesinin kışlık bakımları yaptırmamak anlamına gelmediğini aktaran Başkan Bucak, her yıl ekim-kasım döneminde yapılan bakımların bu yıl aksatıldığını tespit ettiklerini, bu durumun araç sahiplerine daha pahalıya mal olabileceğinden endişe duyduklarını söyledi.


Bakımı atlamayın

Araçların periyodik bakımları ele alındığında hava şartlarının çok etkili olmadığının altını çizen Bucak, “Antalya’daki araçlarımız normal şartlarda şu an kışlık bakımlarının sonuna geliyorlardı ve soğuk havalara hazırdılar. Ancak bu yıl, hava sıcaklık değerleri mevsimlere göre bir seyir göstermiyor. Turizm sektöründe de hava şartlarından ötürü sezon uzadı. Fakat bu tablo araç sahiplerini yanıltmasın. Mevsimsel faktörler sizi aldatmasın. Çünkü yıllardır kullanılan araçların yıllık bakımları her yıl aynı dönemler içinde gerçekleştiriliyor” dedi.

Bucak, “Her yıl belirli zaman aralıklarında yazlık ve kışlık bakımları yapılan araçların motorları ve diğer aksamları bu bakımlara karşı bir duyarlılık oluşturuyor. Ayrıca araç sahiplerinin sürüş alışkanlıkları da bu bakım periyotlarına göre netlik kazanıyor. Dolayısıyla hava soğumamış ve yağmurlar etkili olmamış olabilir. Lakin araçların ve sürücülerin yıllar süregelen alışkanlıklarından dolayı araçların kışlık bakım vakti gelmiş ve geçmektedir. Bu nedenle araçlarının zarar görmemesini isteyen, araçlarının daha uzun ömürlü olmasın isteyen araç sahiplerinin mutlaka kışlık bakımlarını yaptırmalarında fayda bulunmakta” diye konuştu.

Hava şartları dolayısıyla kışlık araç bakımlarını yaptırmayanların ağır faturalarla karşı karşıya kalabileceğini aktaran Bucak, “Artık kışlık bakım zamanı geldi de geçiyor. Bu nedenle araç sahipleri mutlaka motor, yürür aksam kontrollerini yaptırmalılar. İşlevini tamamlamış ya da yıpranmış parçalar, yağlar ve araç lastikleri yenileriyle değiştirilmeli. Bu kontroller ve bakımlarla değişiklikler hem aracınızın ömrünü uzatır hem de aracınızı trafikte daha güvenli hale getirecektir” uyarısında bulundu.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ