logo

MEVLİDİ NEBİ TEMASI: “AİLE ”


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

Peygamberimizin doğumunu anmak ve anlamak adına gelenekselleşen mevlit kandilimizi kutlar ve bütün ümmetin uyanışına vesile olmasını temenni ederim.

Bir hafta boyunca Mevlidi Nebi haftasına tema olarak AİLE’yi seçen Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ederim. Bu günlerde toplumumuzda, dağılan ailelerin çoğalmasından, cinsiyet probleminin ve cinsiyetsizliğin körüklenmesinden, çocukların eşya gibi haczedilerek karşı taraf gibi görülen eski eşlere silah olarak kullanılmasından, meşru evliliklerin küçük yaşta diye cezalandırılmasından, aile ile ilgili yapıcı bilgilendirmelere ne çok ihtiyacımız olduğunu fark etmelerinden dolayı ayrıyeten Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ederim. Seçtikleri aile teması üzerinden olumlu kısa filmler yapmaları da çok güzel ve başarılı olmuş ve de halkın takdirini toplamıştır.

Böylelikle insanlara bazı kamu spotlarındaki gibi bir tarafı aşağılayıcı değil, kötülüğü çağrıştırıcı değil, iyiliği teşvik edici bilgilendirmelere ne kadar çok ihtiyacımız vardı. Teşekkürler Diyanet İşleri Başkanlığı.

Aslında böyle güzel çalışmalar için mevlit kandili veya başka kandilleri beklemeden Diyanet İşleri Başkanlığının asli vazifesi gereği irşat edici olumlu bilgilendirme ve faaliyetlerin, halk olarak devam etmesini beklemekteyiz.

Sizin bu çalışmalarınızdan ve toplumu olumlu yönde bilgilendirmelerinizden rahatsız olanlar olacaktır. Onların bu rahatsızlıkları sizleri rahatsız etmeden ailedeki ve toplumdaki bozulmalara çare olucu iyi işlere ve işlemlere devam etmeniz her açıdan faydalıdır.

1) Toplumsal olarak bozulan aile hayatımızın düzelmesine katkı sağlamış oluyorsunuz.

2) Yaratılışla var olan kadın erkek arasındaki doğal iş bölümünün eşitlikle değil Adaletle muamelenin önemini hatırlatmaya devam etmiş oluyorsunuz.

3) İnsanlığın kurtuluşu için yola çıkan bir peygamberin ümmeti olduğumuzu ve sadece eşlerimize değil tüm insanlığa faydayı düşünen ve faydalı işler yapmamız gerektiğini hatırlayan bir ümmet olduğumuzu hatırlatmış oluyorsunuz.

4) Bize ait kavramların toplumumuzun aleyhine kullanılmasına mani olucu şekilde sahiplenmemiz gerektiğini unutturmamış oluyorsunuz.

Bunlara benzer faydaları daha çok sıralamak mümkün ama bu sıralamalardan ziyade öncelikle vazifenizi yapığınız için sonrada bu toplumun inancına ve inandığı değerlere daha sıkı sarılmalarına öncülük ettiğiniz için bu toplum size minnettar kalacaktır.

ALLAH(cc) rızası için yapılan işlerin sonucu ve sonu hep bereketli olur. Bizlerde toplum olarak bilinçlenmeyi, inancına, ailesine, eşine, çocuklarına, hâsılı birbirimize ALLAH(cc) rızası için sahip çıkmayı ve yardımcı olmayı yeniden, hatalarımızı düzelterek öğrenmeliyiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlak Olan Allah’tır

  11 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Zaman ve mekân kâinatın ilk yaratılışıyla başlar... Allah'ın kitap sahifelerini dürüp büker gibi kâinatı tekrar dürüp bükeceğiz buyurduğu güne kadar mahlûkat yaratılmaya devam eder. Her yaratılanın bir başlanğıcı ve sonu olabileceği gibi... Zamana ve mekâna Malik olan Allah’ın başlangıcı ve sonu düşünülemez, çünkü yaratan, yaratılanın zannından ötedir. Nasıl ki, elli vagonlu trenin vagonlarını Lokomotif çeker, Lokomotiften sonra ne çekiyor diyemeyeceğimiz gibi... Herşeyi ilmiyle kuşatan ve herşeyin Malik'i olan Allah'ında ba...
 • İHANET Mİ EDİYORLAR?

  11 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Adına küskünler mi desek, ya da küsenler mi desek… Veya istedikleri verilmediğinde yol ayıran tayfa mı desek… Adına ne dersek diyelim farketmez, fark eden bu halkı, bu toplumu düşünmeyen kendi istek ve arzularının peşinde olmalırı olabilir mi? Artık bu kişilerin kuracakları parti şekil almaya başladı ve bu şekil eski bakanın evinde oluşum buldu. Buluyor bulmasına da!.. Aklıma uçuk sorular gelmiyor değil. Mesela…  Ali Babacan bir kaç bakanlık yapmış ve bundan dolayı statü kazanmış biri olarak, ne oluyorda Ak Parti'...
 • MEVLİDİ NEBİ TEMASI: “AİLE ”

  11 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Peygamberimizin doğumunu anmak ve anlamak adına gelenekselleşen mevlit kandilimizi kutlar ve bütün ümmetin uyanışına vesile olmasını temenni ederim. Bir hafta boyunca Mevlidi Nebi haftasına tema olarak AİLE’yi seçen Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ederim. Bu günlerde toplumumuzda, dağılan ailelerin çoğalmasından, cinsiyet probleminin ve cinsiyetsizliğin körüklenmesinden, çocukların eşya gibi haczedilerek karşı taraf gibi görülen eski eşlere silah olarak kullanılmasından, meşru evliliklerin küçük yaşta diye cezalandırılmasından, ai...
 • HAYAT BAZEN AĞIR GELİR

  09 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Bir koşturma bir telaş akıp gidiyor hayatımız. Doğanlarımız, ölenlerimiz, geride bıraktıklarımız, ideallerimiz, hedeflerimiz sürekli ama sürekli bir telaş ile akıp gidiyor zaman. Akıp giderken bize kazandırdıkları bizden alıp götürdükleri de olacak elbette olmuyor mu? Belki de yaşadıklarımızın ağırlığına göre fazlasıyla hatta haddinden fazlasıyla oluyor. Yorgunluğumuz hiç bitmiyor, nefes alalım, dinlenelim dediğimiz noktada kaygılarımız dürtüyor. Bırakamıyoruz. Nefes alıp dinlenmek isterken bile hayat kaygımız hızlı...