Memnuniyetle karşıladılar

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, 2022’den itibaren canlı hayvan ithalatına getirilen yasağı olumlu karşıladıklarını belirtti.

Memnuniyetle karşıladılar
16 Haziran 2020 - 08:00

Hayvan sayısı arttı
Şu an itibariyle besicilerin canlı hayvan ithalatına ihtiyacı olmadığını ifade eden Yardımcı, “Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mücbir sebepler dışında besilik canlı hayvan ithalatına müsaade edilmeyeceğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl 660 bin baş besilik büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleşti. Bu yıl ithal edilecek hayvan sayısı 350 bin olarak öngörülüyor. Hayvancılık konusunda atılan atımlarla büyükbaş hayvan varlığı yüzde 80 oranında arttı ve 18 milyona yaklaştı. Küçükbaş sayısı da yüzde 50’nin üzerine çıktı ve 49 milyona ulaştı. Kırmızı et üretimi de hayvan sayılarındaki artışla birlikte yükseliş gösterdi” dedi. Buzağı takip sisteminin de çok önemli vazife gördüğünü ifade eden Yardımcı, “Kayıpların önlenmesinde tarım müdürlüklerinin de payı büyük oldu” tespitinde bulundu.
 
Pandemi nedeniyle turizmdeki durgunluğa dikkat çeken Yardımcı, “Turizm durunca et satışlarımız da düştü. Perakende satışları besicilerin ya da esnafın beklentisini karşılamıyor. Bu nedenle de stoklarımız iyi durumda. Önümüzdeki yılları da hesaba katarak alınan ithalat yasağına şimdilik olumlu bakıyoruz. Piyasanın arz-talep dengesine göre ithalat tekrar serbest bırakılabilir. Yeter ki canlı hayvan ithalatı olsun. Bizler sektör olarak karkas et ithalatına karşıyız ancak canlı hayvan konusunda talep oluşması durumunda bir sıkıntı görmüyoruz. Yeter ki piyasanın dengesi bozulmasın” ifadelerini kullandı.
Yalçın KÜÇÜK

YORUMLAR

  • 0 Yorum