logo

Kur’an-ı Kerim Tebliğdir (2)


Aynur GÜNEŞ
manvgat47@hotmail.com

Sen Kur’an’ı anlayamazsın diyenler varsa, lütfen onlardan uzak durunuz. Bu insanlar sizinle Allah arasında aracı olmaya çalışan din simsarlaridir.

Sizi kendilerine değil, Allah’ın kitabına davet edenlerin davetlerine uyunuz.

Allah yemin ederek, bu kitabı anlayasınız ve ayetlerin üzerinde düşünesiniz diye kolaylaştırdım diyorsa, din tacirlerine, kendilerini ruhban sayan kişilerin sözlerine, lütfen itibar etmeyiniz.

Bunlar belki de sizleri Allah ile aldatanlar olabilir, bunu bilemezsiniz.

Onun için önce Allah’ın tebliğini, aracısız düşünerek almaya, özellikle çaba harcamalıyız.

Bizler ayetler üzerinde düşünmeden, rivayet edilen sözlere inandırıldığımız için, Allah’ın ayetlerini yeterli görmedik, böylece bakın Allah’ın verdiği bu örneklerden hiç faydalanmadığımızdan, nelere inandırıldık;

Bakara 219: Sana, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları(kumar) hakkında sorarlar. De ki: “Onların her ikisinde de hem büyük bir kötülük, hem de insanlar için bazı yararlar vardır; ANCAK YOL AÇTIKLARI KÖTÜLÜK, SAĞLADIKLARI YARARDAN DAHA BÜYÜKTÜR.” [Allah yolunda] neyi harcayacaklarını sana sorarlar. De ki: “O’NUN İÇİN AYIRABİLECEĞİNİZ HER ŞEYİ.” Böylece Allah mesajlarını size açıklıyor ki tefekkür (Düşünesiniz) edebilesiniz. ( Muhammed Esed meali)

Allah bu ayetinde, hepimizin anlayacağı bir örnekle iki konuda açıklama getiriyor ve bizlerin bu konuda düşünmemizi istiyor.

Bizler ayetleri anlayarak okumayıp, üzerinde düşünmediğimiz içinde, bakın nelere inanıyoruz.

Ayette Yaradan sarhoşluk veren içki ve kumardan örnek verip, izahatta bulunuyor ve diyor ki; Bunların ikisinde de büyük kötülükler, yani sizleri günaha sevk edecek unsurlar olduğu gibi, sizlere nefsinizi mutlu edecek geçici bazı yararları da olabilir.

Fakat bunlarin zarari, kötülüğü faydasindan çok daha fazladir.

Allah bu örneği vererek, bizlere seçim şansı veriyor peki nasıl?

Düşünerek, eğriyi doğruyu bizzat seçerek.

Dikkat ederseniz Rabbimiz, bu ikisi için kestirip atmıyor ve bunlar haramdir demiyor ama kulum tavsiyelerime uyacak mı diye, bizleri imtihan ediyor.

Hatta bazı kişiler içki ve kumarın Kur’an haram olduğunu yazmaz, onun için içmekte bir sakınca yoktur diyenleri duyarız.

Ama düşünen, aklını kullanan bir Müslüman, ayette Allah’ın verdiği örnekten yola çıkarak, içki ve kumardan mutlaka uzak durulması gerektiğini, eğer bunlara müptela olursak, zarar göreceğini bilir.

Maide suresi 90. ayetinde Allah, aynı konuda bir açıklama yaparak, içki ve kumarın şeytan işi bir pislik olduğu hatırlatmasını yapar.

Buradan da anlıyoruz ki, şeytana uymak istemeyen, her türlü alkolden ve kumardan uzak durmalidir.

Bakın Allah direk haram dememiş, ama uyarmış, ikaz etmiş, kulum aklını kullansın ona göre davransın istemiş.

Bakara suresinin son bölümünde de, yine ayetler üzerinde düşünmediğimiz için, bizlere yanlış inançları, Allah’ın elçisinin adını kullanarak kabul ettirme yolunu seçmişlerdir.

Allah yolunda neyi harcayacağına, yani nasıl zekât vereceğini, infak edeceğini anlatırken, çok basit ve anlaşılır bir örnekle izah etmiştir Yaradan ve bakın ne demiş, kullarını zora sokmadan, imtihan oluşunun gereği olarak: “O’nun için ayirabileceğiniz her şeyi.”

Bundan daha açık ve anlaşılır ne olabilir?

Senin ihtiyacından arta kalanı hayır, zekât olarak dağıt diyor.

Ama Allah’ın ayetleri ile yetinmeyen, ayetler üzerinde düşünme alışkanlığı olmayanlar, adeta ayetleri yetersiz görürcesine, “Hani ne kadar vereceğimiz yazmıyor. Bu nasıl bir açıklama, detayı yok” diyebiliyorlar.

Bu düşünceler bizleri Kuran’dan uzaklaştıran, düşünmeyi bıraktırıp, batıla yönlendiren, dini zorlaştıran kişilere tabi olmamızı sağlayan yanlış itikatlarımızdır, lütfen farkında olalım.

DEVAM EDECEK…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BÜYÜKŞEHİR YASASI DEĞİŞMELİ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  2014 yerel seçimleri ile birlikte il genelindeki tüm belediyeleri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlayan yerel yönetim sistemine geçtik. Ancak aradan geçen 6 yılın sonunda ortaya çıkan tecrübe gösterdi ki; bu yasa mutlaka yeniden ele alınarak gözden geçirilmelidir. ‘Bütünşehir’ oluşturabilmek maksadı ile hazırlanan yasanın hayata geçmesi ile birlikte öncelikle belde belediyeleri kapatıldı.  Çokta iyi oldu. Merhum Turgut Özal döneminde yerinden yönetimi güçlendirebilmek için açılan belde belediyeleri zaman içerisinde başkan ve ya...
 • Üç Ayların Manevi İklimine Yaklaşırken

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  Yüce Rabbimizin sayısız lütuf ve ihsanı ile ömrümüze bereket, ruhumuza sükûnet katan üç ayların gölgesi üzerimize düştü. Önümüzdeki Salı günü Recep ayına kavuşmuş olacağız. Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise inşallah Regaib gecesini idrak edeceğiz. Bizleri bu manevi günlere ulaştıran Cenâb-ı Allah’a hamd ü senalar; ümmetine ibadet ve itaati, tevbe ve istiğfarı, dua ve niyazı öğreten Resûl-i Ekrem’e salat ve selam olsun. Üç aylar, gafletten uyanmanın, kulluk bilinciyle arınmanın adıdır. Üç aylar, her yıl heyecanla gelişini beklediğ...
 • Gelip Geçici Dünya

  21 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  Gaflette olmayın, uyanın, kendinize gelin! Dünyanız, makamınız, şöhretiniz, evlatlarınız, paranız, servetiniz, bağlarınız, meyve bahçeleriniz, şehvetiniz, arzunuz, isteğiniz ve üzerinizde doğan güneş, ay, yıldızlar ve bastığınız toprak sizi aldatmasın. Bunların hepsi fanidir. Sizi alı koymasın, sizi aldatmasın, sizi oyuncak haline getirmesin, sizi dünyada kendine köle etmesin. Ahiretinizi harap etmesin. Aman ha! Ona aldanmayın. Dünya semasıyla toprağı arasındaki, yedi halka içindeki nimetler sizi alı koymasın, aldat...
 • BÜYÜKŞEHİR YARIŞI

  20 Şubat 2020 Köşe Yazıları

  AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yarışı bu kez çoook erken başladı. 2014 yerel seçimlerini kaybettikten sonra ortalarda pek görünmeyen Menderes Türel geçtiğimiz günlerde Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı ile ilgili basın toplantısında yaptığı konuşmalar ve verdiği mesajlar ile yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına talip olduğunu aslında açık bir şekilde dile getirdi. 2019’u geride bıraktığımız 2020 yılına adım attığımızın sabahında sabah namazını Kaleiçi Yat Limanı’ndaki İskele Camii’nde kılarak Büyükşehir Belediye Başka...