Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır

Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, okul alışverişlerinin zor dönemden geçen kırtasiyeci esnaflarından alınmasının hem bütçeye hem sağlığa fayda sağlayacağını belirtti.

Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır
29 Eylül 2020 - 07:00

Başkan Bayrak, “2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı koronavirüsün gölgesinde başladı. Şimdilik sadece okul öncesi ve birinci sınıflar yüz yüze eğiteme başladı. Yüz yüze eğitim ne kadar ertelense de 20 milyona yakın öğrenci velisini yakından ilgilendiren kırtasiye alışverişleri yavaştan da olsa başladı. “Antalya’da yaklaşık 500 bin öğrenci kırtasiye ürünü alacak. Bu nedenle işi kırtasiyecilik olmayanlar bile kırtasiye ürünü satmaya başladı. AVM’ler ve zincir marketler bilindiği gibi sezonluk ürün satışına yöneliyorlar. Kurban’da kurbanlık, Ramazan’da tatlı satıyorlar. Şu an da kırtasiye sezonu  ve bu sektörün ürünlerine yöneldiler. Onlarla etik olmayan şartlarda yarışıyoruz. 12 ay boyunca esnaf arkadaşlarımız belirli bir alan içerisinde kırtasiye ürünlerini sergiliyorlar ve bu ürünlerin satışını gerçekleştiriyorlar. Onlarsa12 ay süresince sadece 2-3 haftalık bir zaman diliminde kırtasiye ürünlerinin satışına yöneliyorlar” diye konuştu.

Sağlıklı ürünler

Bayrak, “İşi kırtasiyecilik olmayanların sektöre yönelmesiyle sağlıksız ürünler piyasaya sürülüyor . İthal ürünlerin menşeine ve markasına mutlaka dikkat edilmeli. Özellikle CE ve TSE uluslararası standart işaretleri aranmalı ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalı. Ürünlerin dış görüntüsüne kanılmamalı. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edilmeli. Kırtasiye esnafı bu konuda çok hassas davranıyor. Ancak bu işi sezonluk yapan kişiler, zincir marketler ve AVM’lerde böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle ‘spot ve milyoncu’ diye tabir edilen yerlerde çocuklarımızın sağlığına zarar verecek ürünlerin satışı söz konusu. Ürünlerin sadece fiyatına bakmak, bazı hileleri kabul etmektir. Kırtasiye alışverişinde sadece fiyata bakarsanız çocuklarınız sağlığıyla oynarsınız. Diğerlerini bilemeyiz; ama kırtasiyelerimize sağlıklı ürünler konusunda kefiliz” ifadelerini kullandı. 
 
Bayrak açıklamalarına şöyle devam etti:
“İnternet üzerinden satış yapanların çoğu şu an kırtasiye setleri satma uğraşındalar. Eğitim-öğretim yılının yaklaşmasıyla internette de ciddi manada kırtasiye ürünlerine yönelik bir satış eğilimi gözlemliyoruz. Veliler, kırtasiye ürünlerini görerek dokunarak almak istiyor ve aslına bakarsanız işin doğrusu budur. İnternetten yaptığınız alışverişte sadece ürünün fotoğrafını görebiliyorsunuz ve karşınıza ne çıkacağı belli değil. Ürünün anlatıldığı gibi olmaması bir tarafa dolandırıcılığa bile maruz kalabiliyorsunuz. Ama esnaftan yaptığınız alışverişte ürünü her yönüyle inceleme imkânına sahip oluyorsunuz. Kırtasiye ürünleri hassas ürünler ve o yüzden bu ürünlerin yüz yüze alışverişle temin edilmesini öneriyorum. Çünkü bunları çocuklarımız kullanacak. Ayrıca internetten yapılan alışverişlerde de maalesef ürünle ilgili bir sıkıntı yaşandığında vatandaş mağdur duruma düşüyor. Mağduriyetlerin önüne geçilmesi için de en kesin yöntem kırtasiye alışverişinin odamıza bağlı esnaf arkadaşlarımızdan gerçekleştirilmesi.”

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum