logo

Kask hayat kurtarıyor

Ülke genelinde meydana gelen motosikletli trafik kazalarında ölüm oranlarının yüksek oluşu ve sürücülerin kurallara uymayışı yetkilileri harekete geçirirken yeni önlemler almaya itti.

Alınan önlemlerden bir tanesi de kask takmaya yönelik oldu. Trafik düzeninin sağlanması ve trafikte can kaybının meydana gelmemesi için toplumda farkındalık oluştar, trafik kültürünün oluşmasını hedefleyen birçok proje Antalya’da bir bir hayata geçmeye başladı.

Bu projelerden bir tanesi de motosiklet kullanan sürücülere yönelik oldu ve “Hayatıma kastım yok kaskım var” projesi hayata geçti. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen proje İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımı ile hayata geçti.

KASKIN ÖNEMİ ANLATILDI

Proje ile ilgili bilgiler veren Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmut Murat Ulucan,  “Proje kapsamında; tüm il genelinde 11.000 emniyet ve jandarma personelinin katılımlarıyla 7 Temmuz 2019 tarihinden bu yana; öncelikle motosiklet kaskı kullanmanın koruyuculuğuna dair bilgilendirme çalışmaları yapılmış, ardından kask kullanmayan motosiklet kullanıcılarının motosiklet kaskı temin edinceye kadar ceza uygulanmadan motosikletleri muhafaza altına alınmıştır” dedi.

AMAÇ CEZA DEĞİL BİLİNÇLENDİRMEK

Amacın ceza yazmak değil insanların hayatını kurtarmak olduğunu aktaran Ulucan, “Burada amacımızın ceza yazmak olmadığı,  motosiklet kullanıcılarının güvenliği açısından kask kullandırmak olduğu açıkça görülmektedir. Bu yolla Antalya il genelinde 52 bin 141 motosiklet kullanıcısı bilgilendirilerek, 3 bin 603 motosiklet kullanıcısının kask temin etmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

YAZILIRKEN DE ALMAYA GİDERKEN DE ZORUNLU

Gerek trafikte gerekse bölgesel bilgilendirme çalışmaları dışında da bazı adımlar attıklarını dile getiren Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, “Projeyle, motosiklet kullanıcılarının kask kullanması yalnızca denetimler yoluyla sağlanmamış, proje ortakları ile yapılan çalışmalar neticesinde; motosiklet sınıfı sürücü belgesi kursuna yazılmak isteyenlerden kursa kayıt esnasında standart kask getirmesi, uygulamalı eğitimler ve sınavlara kendi kasklarıyla girmesi sağlanmıştır.Nüfus Müdürlüklerinde motosiklet sınıfı sürücü belgesi almaya gidenlerin standart kasklarıyla birlikte müracaatları kabul edilmiş, bayilerden yapılan sıfır motosiklet alımlarında standart kask olmadan teslimat yapılmamıştır. Noterlerde devir işlemleri sırasında motosiklet alıcısı standart kaskını yanında getirerek işlem yaptırılmış. Ayrıca kask satışı yapan bayilerde standart dışı kask satışı yapılması da yasaklanmıştır” açıklamasında bulundu.

BAŞARI ORANI YÜZDE 90’A ÇIKTI

“Hayata kastım yok kaskım var” projesi ile birlikte Antalya’nın bazı noktalarında başarı oranının yüzde 90’lara kadar çıktığını belirten Mehmet Murat Ulucan, “Projenin uygulanma tarihinden itibaren, il genelinde geçen yılın aynı dönemine göre motosiklet sürücülerinin karışmış olduğu kazalardaki ölüm sayısında yüzde 25 oranında, yaralı sayısında ise yüzde 10 oranında azalma meydana gelmiştir” şeklinde konuştu.

HEDEFE ULAŞABİLMEK GÜZEL

Ulucan son olarak şöyle konuştu: “Motosiklet kazalarının, tüm kazalardaki ölümlü kazaların yüzde 25’ ini, yaralanmalı kazaların yüzde 40’ını oluşturduğunu düşünürsek, motosiklet kazalarındaki azalmanın sevindirici olduğunu söyleyebiliriz. İlimizde bazı bölgelerde kask takma oranının yüzde 90’lara ulaştığını gözlemlemekteyiz. Bu da projenin hedeflerine ulaşmaya başladığını gösteriyor.”

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ