Kaş'ın tarihini yazdı

ANTALYA'nın Kaş ilçesinde yaşamını sürdüren eski teknik öğretmen ve iş insanı Erdal Hacıvelioğlu, 'Likyalılardan Günümüze Kaş Tarihi' adlı kitapla Kaş'ın tarihini yazdı. Kitap ilk olarak 5 bin adet basıldı.

Kaş'ın tarihini yazdı
11 Mayıs 2020 - 01:00

Kaşlı olan ve Kaş'ta ticaretle uğraşan, ilçedeki birçok sivil toplum kuruluşunda görev alan, başkanlık yapan Erdal Hacıvelioğlu, uzun yıllar süren hazırlık çalışması sonrası, 'Likyalılardan Günümüze Kaş Tarihi' adlı kitabını çıkardı. 367 sayfalık kitapta, Kaş'ın bulunabilen en eski ve günümüzdeki fotoğrafları da yer aldı.

Kitap, Kaş'ın 54 mahallesinde yaşayan Yörüklerin, farklı kültürden gelenlerin soy ağaçlarını, kültürlerini inceledi. Antik dönemden başlayarak, Anadolu beylikleri, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu, Kuvay-ı Milliye ve Cumhuriyet döneminde Kaş'ın tarihini, konumunu, yaşadıklarını, Birinci Dünya Savaşı sırasında azınlıkların durumlarını belgelerle ortaya koyan kitap, Kaş Belediyesi'nin kuruluşundan bu yana belediye başkanlarını, belediye meclisi üyelerini, kapatılan belde belediyelerinin başkanlarını, belediye meclisi üyelerini, 54 mahallede tarih boyunca muhtarlık ve azalık yapanları tek tek ortaya koydu. 1954 yılından bu yana yapılan genel ve yerel seçim sonuçlarına yer veren kitapta, 1987 yılına kadar olan Demre'nin tarihine, siyasi yaşamı yer buldu. Kaş'ın 1923 yılında ilçe olmasından bu yana kaymakamlık yapanların, önemli görevlilerin adlarına da yer verildi. Bunun yanında Kaş'ın tarihi, politik ve renkli kişilerinin yaşamı anlatan kitapta, ilçedeki eğitim ve sağlık kurumları, dernekler, vakıflar, spor kulüplerinin faaliyetleri başka bir bölüm olarak değerlendirildi. Kitapta ayrıca derlenebilen Birinci Dünya Savaşı'ndan başlayarak günümüze kadar, Kaş'ın şehitlerinin adları ve nerede şehit düştüklerine yer verildi.

İstanbul Yüksek Teknik Öğretmen Okulu mezunu olan 62 yaşındaki Erdal Hacıvelioğlu kitabıyla ilgili şunları söyledi:

"Öğrencilik yıllarımdan bu yana yaptığım çalışmaları, bu kitabımda topladım. Osmanlı arşivleri dahil olmak üzere, Kaş üzerine uzun süren çalışmalar yaptım. Likyalılardan bu yana Kaş'ın bir özeti diyebiliriz. Geçmişi, geleceğe taşıdığımı düşünüyorum. Gelecek kuşaklara, Kaş'ı tanıyacakları bir kaynak oluşturdum. Bir Kaşlı olarak, Kaş nedir, kim yönetmiştir, tarihi, doğası, kültürü, yaşam biçimi vb. gibi birçok sorunun yanıtı kitabımda yer alıyor. Bir Kaş arşivi diyebiliriz. Belki eksiklikler olabilir. Bunu da benden sonra Kaş'ı inceleyip, Kaş'ı yazacak arkadaşlarımız giderecektir."

Kaş'ta ticaretle uğraşan evli bir çocuk babası Erdal Hacıvelioğlu, Kaş Gençspor Kulübü'nün kurucusu ve Kaş Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Kaş Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin de başkanlığını yapıyor.

DHA


YORUMLAR

  • 0 Yorum