"İzin vermeyiz"

Diyanet Sen Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Aslan, “Hiçbir peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz” dedi.

"İzin vermeyiz"
19 Eylül 2020 - 07:00

“Manevi değerlerle mizah olmaz. Peygamberleri aşağılamak da kimsenin haddi değildir” diyen Diyanet Sen Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Aslan, aylık yayımlanan bir mizah dergisinde yer alan karikatürde Nuh Aleyhisselam ve İslami değerlerin aşağılanmasına tepki gösterdi.

Aslan, “Peygamberler tüm insanlığının ortak değeridir. Peygamberleri mizah konusu yapmak onları aşağılamak kimsenin haddi değildir. Bunun basın özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. İnançlarımıza manevi değerlerimize yapılan bu saygısızlığı kınıyor, karikatürü yapanı, yayınlayanları Müslüman halkımızdan özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Söz konusu karikatürlerin bir cep telefonu operatörü uygulamasında yer almasını da eleştiren Aslan, “Biz Müslümanlar peygamberleri ayırt etmeyiz. Hepsi bizim peygamberimiz, Allah’ın elçileridir ve hiç birine hakaret edilmesine, aşağılanmasına izin vermeyiz. Kimse bir başkasının kutsalına, inançlarına hakaret edip basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne sığınamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Peygamberlere ve dini değerlerimize yapılan hakaretler karşısında hiçbir Müslüman’ın sessiz kalmayacağını vurgulayan Aslan, “Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz. Biz kimsenin peygamberine kitabına küfretmeyiz. Ne bizim ne de bir başka inanç grubunun inancına, kutsalına hakaret edilmesine de izin vermeyiz. Sağduyu ve aklı selimle güzel dinimizin bizlere öğrettiği hassasiyetle tepkimizi ortaya koymasını da biliriz” açıklamalarını noktaladı.

Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum