İhracat geriledi

2020’nin ilk 5 ayı sonunda hem Antalya’nın hem de Antalya’nın içinde yer aldığı ve Isparta ile Burdur illerini kapsayan BAİB bölgesindeki ihracat rakamlarında düşüş yaşandı.

İhracat geriledi
08 Haziran 2020 - 08:00

Ocak ayından bu yana korana virüs salgını nedeniyle aşağı yönlü bir grafik çizen ihracat rakamlarındaki düşüş mayıs ayında da devam etti. Mayıs 2020’de ülke genelindeki ihracat rakamları geçtiğimiz yılın en yılın aynı dönemine oranla 40,88’lik düşüş yaşadı. Antalya’da ihracattaki düşüşten payına düşeni aldı.
 
Sektörlerin performansları
TİM tarafından paylaşılan ihracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında sektör ihracat performansı verilerine göre, Antalya’nın ihracat rakamları 1 Ocak-31 Mayıs 2020’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,75’lik düşüş gösterdi. Geçtiğimiz yıl Ocak-Mayıs döneminde 576 milyon 260 bin dolar olan ihracat rakamları küresel salgın nedeniyle 560 milyon 429 bin seviyesine geriledi. Ocak-Mayıs döneminde 27 sektör ihracat gerçekleştirirken 17 sektörün ihracat rakamlarında geçtiğimiz yıla oranla düşüş yaşandığı gözlendi. İhracat performanslarını en çok arttıran sektörlerin başında tütün sektörü yer aldı. Bu sektörü geçtiğimiz yılın birincisi savunma ve havacılık sanayii takip etti. Yaş sebze-meyve sektörü ihracatını arttıran üçüncü sektör olurken, ihracat rakamlarını büyütmeyi sürdüren diğer sektörler hazır giyim-konfeksiyon, kuru meyve ve mamulleri, meyve ve sebze mamulleri, deri ve deri mamulleri, mücevher, iklimlendirmeyle otomotiv endüstrisi oldu. İhracat rakamlarının düştüğü sektörlerse çelik, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, diğer sanayi ürünleri, elektrik-elektronik, fındık ve mamulleri, gemi ve yat, halı, hububat-yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler, madencilik ürünleri, makine ve aksamları, mobilya-kağıt ve orman ürünleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri, tekstil, zeytin ve zeytinyağı şeklinde sıralandı.
 
15’nci sırada
İller bazında ihracat rakamları incelendiğinde Antalya’nın ülke sıralamasında 15’inci sırada yer aldığı gözlendi. Antalya, 2020’nin Ocak ayında 120 milyon 237 bin, Şubat’ta 114 milyon 769 bin, Mart’ta 122 milyon 256 bin, Nisan’da 102 milyon 442 bin, Mayıs’ta 100 milyon 722 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Kentin bu yılın ilk 5 aylık döneminde ihracatta ulaştığı toplam rakam 560 milyon 429 bin dolar oldu. Antalya, bu rakamlarla 2020 yılının ilk 5 aylık döneminde en çok ihracat gerçekleştirilen 10 şehir arasına girmeyi başaramadı. Yılın ilk 5 aylık döneminde gerçekleştirilen ihracat rakamlarına göre oluşturulan, iller bazında ihracat rakamları listesinin ilk sırasında İstanbul yer aldı. Mega kenti sırasıyla Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Sakarya, Manisa, Denizli, Hatay takip etti. İlk 10 sıranın ardından gelen şehirlerse sırayla Konya, Mersin, Kayseri, Adana, Antalya, Trabzon, Tekirdağ, Eskişehir, K.Maraş, Mardin, Samsun, Balıkesir, Aydın, Muğla, Zonguldak, Şırnak, Düzce, Afyon, Malatya, Karabük, Çorum şeklinde devam etti. BAİB bölgesinde yer alan Isparta 103 milyon dolarlık ihracatla listenin 33’üncü sırasında, Burdur ise 61 milyon dolarlık ihracatla 44’üncü sırada yer aldı.
 
BAİB bölgesindeki durum
Antalya’da yaşanan düşüş Isparta ve Burdur’da gözlendi. BAİB verilerine göre Antalya, Burdur ve Isparta ihracat rakamları yılın ilk 5 aylık periyodunda geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5,6’lık düşüş gösterdi. Geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs döneminde 777 milyon dolar olan 3 kentin ihracat rakamı bu yılın aynı aylarında 734 milyon dolara geriledi. BAİB bölgesinde tarım sektörü yılın ilk 5 ayında geçtiğimiz yıla oranla ihracat rakamlarını yukarı taşımayı başardı. 2019 yılının Ocak-Mayıs ayları arasında 302 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşan tarım sektörü bu yılın aynı döneminde 350 milyon dolar seviyesine ulaştı. Söz konusu dönemde sanayi sektöründeki düşüş yüzde 14’ü aşarken geçtiğimiz yıl 286 milyon dolar olan ihracat rakamları 2020’de 244 milyon dolara düştü. Madencilikteki düşüş oranıysa yüzde 26 oldu. İhracat rakamları 188 milyon dolardan 139 milyon dolara geriledi.

Veli AKOĞLU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum