Hem işyerleri hem de çalışan mağdur oldu

Koronavirüs yasakları kapsamında restoran, cafe ve pastanelerin ani bir kararla kapatılması işyeri sahiplerini endişelendirdi. Antalya’nın önemli restoranlarından birini işleten Erdal Atılgan, “Böyle önemli bir karar, altyapısı hazırlanmadan açıklanmamalıydı. Bu tip ani kararla hem işyerleri hem de çalışanlar mağdur oluyor” dedi

Hem işyerleri hem de çalışan mağdur oldu
19 Kasım 2020 - 10:19

  Yeme-içme sektöründe Antalya’nın önemli mekânlarından birine sahip olan iş insanlarından Erdal Atılgan, koronavirüs yasakları kapsamında restoran, cafe ve pastanelerin ani bir karar yeniden kapatılmasına tepki gösterdi. Aynı zamanda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) üyesi olan Atılgan, bu tip önemli kararlar almadan önce ince elenip sık dokunulması gerektiğini söyledi.
 
  “Başka ülkelerde böyle olmuyor”
  Sektörde ciddi anlamda çalışan istihdam ettiklerinin altını çizen Atılgan, “Sadece benim mekânımda 150 tane sigortalı insan çalışıyor. Yani sektörün tamamına bakınca milyonlarca insan bu işten ekmek yiyor. Böyle kararlar alınırken ‘akşam yattım sabah kalktım’ kararlar alınmamalı. Bunun bir zemini hazırlanır. Başka ülkelerde bu iş sorunsuz oluyor. Örneğin Almanya bunu çok iyi yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, ‘Benim vatandaşımın sağlığı her şeyden önemli. Ben bu pandemiden dolayı vatandaşımı korumak istiyorum. Bunun için de sizin işyerlerinizi belirli bir süre kapatmanızı istiyorum. Bunu yaparken de sizi ve çalışanlarınızı mağdur etmemek adına bir önceki gün ki cironuzun yüzde 70’ini devlet olarak ben karşılıyorum’ diyor. Şimdi bunun gibi Avusturya, Fransa ve Kanada böyle yapıyor. Birçok ülke şöyle bir altyapı hazırlıyor” dedi.

  “Devlet bugünler için var”
  İşyerlerini kapatma kararı almadan önce altyapının çok iyi hazırlanması gerektiğini üzerine basarak vurgulayan Atılgan, “Şu anda Lara Balık adlı bir işyerim var. Burayı bir anda kapatamam çünkü benim elimde hemen kullanmam gereken 60-70 bin liralık malzemem var. Bunlar restoranı döndürecek malzemeler ve hepsinin hemen tüketilmesi lazım. Bunlar ya çöpe atılacak ya da sağa sola dağıtılacak. Artık dolaba konup saklanması imkânsız. Dolayısıyla böyle kararlar almadan önce altyapı mutlaka iyi hazırlanmalıdır. İşletmelerin durumu ne olacak iyi analiz edilmelidir. Bir sürü işletme var. Zaten insanlar 86 gün kapatmışlar işyerlerini ve yeni nefes almaya başlamışlar. Bunları hep düşünmek lazım. Devlet zaten bugünler için var. Biz devletin alacağı her türlü karara saygılıyız. Çünkü bu kararlar çok önemli. Bu konuda en ufak bir sorun yok ama bu kararları alırken de bir zemin, bir altyapı oluşturman lazım. ‘Ben yaptım oldu’ zihniyetiyle bir yere varılamaz” diye konuştu.

  Cuma gününe ertelendi
  Erdal Atılgan, açıklamasının devamında kapatma kararının son bir kararla cuma gününe kadar ertelendiğini hatırlattı ve sözlerini şöyle tamamladı: “Yazdıklarımız, söylediklerimiz demek ki yerine ulaşmış. Artık bu tip kararlar alırken iki kere düşünürler diye tahmin ediyorum.”

  Kubilay ELDEMİRCİ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum